Головна Новини Суспільство події Прогноз для України на 2024 рік: ключові внутрішні та зовнішні виклики
commentss НОВИНИ Всі новини

Прогноз для України на 2024 рік: ключові внутрішні та зовнішні виклики

Вибори в РФ, у США, у низці країн Європи можуть відгукнутися на російсько-українській війні, на ескалації, на підтримці партнерами нашої країни

27 грудня 2023, 18:24 comments5803
Поділіться публікацією:

Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов, вітаючи цього тижня українців з Різдвом, наголосив, що "кремлівський терористично-окупаційний режим ніколи не зможе реалізувати свої підступні плани щодо знищення нашої державності, наших традицій та ідентичності". І спрогнозував, що 2024-й стане роком продовження боротьби, героїзму та мужності українських захисників. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевняє, що в новому році українська армія діятиме більш ефективно, оскільки проведе змістовний аналіз проблем, які були у нас у 2022 та 2023 роках. Тим часом, західні медіа рясніють похмурими для України прогнозами. Своїм баченням ситуації для нашої країни 2024-го із порталом "Коментарі" продовжують ділитися українські експерти.

Прогноз для України на 2024 рік: ключові внутрішні та зовнішні виклики

ЗСУ. Фото: Генштаб ЗСУ у Facebook

У рази слід збільшити комунікацію влади та суспільства

Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова розмірковує так:

"Прогнози в умовах війни, коли ситуація динамічна, справа невдячна. Але можна говорити про цілі, які важливі для України 2024-го. Вже зрозуміло, що одним із ключових завдань є посилення мобілізації, навколо законопроєкту про нові підходи до якої зараз стільки галасу. Потрібно налагодити діалог між владою та суспільством, щоб останнє не знецінювало воєнних досягнень, розуміло важливість максимально допомагати Силам оборони, у тому числі стаючи їхньою частиною. Повинні бути чіткі гарантії для військовослужбовців, забезпечення всім необхідним тих, хто призивається, тих, хто повертається з фронту".

Олександра Решмеділова наголошує, що в рази слід збільшити комунікацію влади та суспільства. Пояснювати ті чи інші моменти резонансного законопроєкту. Шукати консенсус, видозмінюючи найнеприйнятніші громадянами пропозиції. Роз'яснюючи, чому ті чи інші пункти — обов'язкові.

"На цьому фоні можуть загостритись внутрішньополітичні процеси, – прогнозує аналітик. – Ми так до кінця і не знаємо, будуть вибори чи ні, хоч влада запевняє, що під час війни їх точно не буде. А ось у РФ, у США, у низці країн Європи – вибори 2024-го точно будуть. І це також може позначитися на російсько-українській війні, ескалації, підтримці партнерами нашої країни. Вселяє оптимізм, що країни Заходу, Японія, інші наші партнери шукають шляхи надання такої допомоги, незважаючи на певні збої в цих процесах. Сподіваємось, 2024-й не стане тут роком розчарувань, а скоріше – приємних несподіванок, додаткових факторів стабільності (у ракурсі підтримки України) тощо. Є сигнали, що вже у січні-лютому може бути вирішене у позитивному для нас ключі питання надання багатомільярдної допомоги як з боку США, так і з боку Євросоюзу".

Вкрай важливо, продовжує Олександра Решмеділова, повне розблокування українсько-польського кордону, розробка нових правил торгівлі України з ЄС.

"Нам необхідно максимально швидко та ефективно вирішити цей кейс. Нормальне функціонування коридорів на кордоні — це про зміцнення нашої економіки, нормальну логістику для фронту і так далі. Слід обов'язково знайти рішення. Щоб Україна була менш економічно залежною від зарубіжних партнерів. Є сподівання, що економіко-дипломатичний фронт активізується з позитивними для нас зрушеннями у січні на полях форуму в Давосі, – зазначає експерт. – Також сподіваюся, що у 2024-му стихійні лиха та техногенні катастрофи (у тому числі рукотворні, як із підривом Каховської ГЕС), обійдуть Україну та її партнерів стороною. Наше головне завдання – спокійно сприймати ті чи інші виклики, згуртовано відповідати на них, крок за кроком наближати стійкий та справедливий світ".

2024-й буде роком великої політичної турбулентності

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін акцентує, що 2024-й з погляду ситуації на фронті буде іншим, ніж рік, що минає.

"Україна переходить до оборонного режиму, про що відкрито говорить і найвище політичне керівництво, і найвище військове. Хоча не можна виключати і спроб нового наступу ЗСУ, які просто не афішуються", – вважає експерт.

Також 2024-й буде роком великої політичної турбулентності, прогнозує він. Тут і виклики, пов'язані з виборами до Європейського парламенту влітку-2024 та з виборами президента США (листопад). Ці процеси ще не йдуть на повну, а ми вже маємо проблеми з виділенням фінансової допомоги як з боку США, так і з боку ЄС. І є питання, чи збережеться вона на рівні 2022-го та першої половини 2023-го.

“На жаль, важливі рішення затримуються, – констатує Олексій Якубін. – Найімовірніше, Штати виділять нам понад 60 млрд доларів, які давно пропонував виділити Білий дім, але блокував американський парламент. Однак це, здається, буде останній пакет такої допомоги до президентських виборів. Варто розуміти, що загалом Захід, схоже, переглядає свою стратегію щодо російсько-української війни, до того, як поводитися з РФ далі. Все частіше звучать думки, що у військовий спосіб ситуацію не вирішити, що потрібно шукати простір для переговорів. І можливо обговорювати нову архітектуру безпеки принаймні у нашому регіоні".

Якщо говорити про внутрішні виклики в Україні, то ситуація з резонансним проєктом щодо нововведень у ракурсі мобілізації може породити непередбачувані наслідки, припускає політолог. За його словами, те, що пропонується зараз, вже викликало гостру критичну реакцію у суспільстві. І це демонструє, що влада, яка відклала вибори (і парламентські, і президентські), зіткнеться із викликами щодо власної легітимності, попереджає Олексій Якубін. Особливо, якщо законопроєкт буде ухвалено у тому вигляді, в якому зараз подано до парламенту. З масовими обмеженнями прав громадянського населення.

"За такого розкладу висока ймовірність відчуження маси громадян від держави, падіння підтримки продовження бойових дій, різкого обвалу рейтингів тих, хто причетний до розробки та ухвалення такого проєкту закону. Якщо найвище військово-політичне керівництво не перейде в контексті мобілізації від принципу батога до принципу пряника, це стане величезним викликом для всієї України. Особливо в умовах війни та відкладених виборів", – резюмує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — скільки Росія ще здатна вести війну в такому темпі, як зараз: чи буде новий наступ ЗСУ.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини