Головна Новини Суспільство Війна з Росією Підсумки 650 днів великої війни: які виклики тепер стоять перед Україною та партнерами
commentss НОВИНИ Всі новини

Підсумки 650 днів великої війни: які виклики тепер стоять перед Україною та партнерами

Головна надія України, що партнери не повторять помилок і нададуть у необхідній кількості та в потрібний термін літаки, бронетехніку, снаряди

5 грудня 2023, 13:35 comments3360
Поділіться публікацією:

Україна переживає 650-й день широкомасштабної російської агресії, під час якої окупанти втратили пораненими та вбитими до 350 тисяч людей. Наступальні дії ЗСУ у 2023 році виявилися, за даними західної преси, не такими успішними, як хотілося. На що, утім, були об'єктивні причини. Експерти оцінили для видання "Коментарі" те, що відбувається на даний момент у російсько-українській війні та навколо неї.

Підсумки 650 днів великої війни: які виклики тепер стоять перед Україною та партнерами

Війна в Україні. Фото: Міноборони України

Основна проблема – нам вчасно та в повному обсязі не надавали те, що ми просили

Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран поділився таким коментарем:

"Я дуже дивуюсь, коли хтось оцінює дії ЗСУ як неуспішні. Давайте не забувати, що Україна воює з другою армією світу (згідно з міжнародними рейтингами). За оцінками фахівців, зараз на території України перебуває понад 400 тисяч військових країни-агресора. У росіян найпотужніші ракетні, танкові, військово-повітряні сили, система РЕБ. І в цій ситуації ми не просто не поступаємося, а й маємо успіхи. Україна знищила царювання російського флоту у Чорному морі. Загнала кораблі супротивника з Криму до Новоросійська і далі. Ми вибудовуємо потужну систему ППО, самі виносимо склади, штаби, живу силу та військову техніку загарбників на далеких відстанях".

На фронті, продовжує експерт, точаться бої зі змінним успіхом. Десь просуваємось ми, десь – противник. Але загалом близько року триває позиційна боротьба.

"Головком ЗСУ Валерій Залужний чудово розписав все на початку листопада в журналі The Economist. Причому охарактеризував як ситуацію, що склалася на фронті, так і чому все саме так, а також як Україні та партнерам переламати хід війни. Основна проблема – нам вчасно та в повному обсязі не надавали того, що ми просили. І це вже визнали наші західні партнери, багато військових аналітиків. Отримай ми все необхідне (авіація, касетні боєприпаси тощо) тоді, коли просили, результати були б зовсім інші", – наголошує Віктор Таран.

За його словами, виходячи з того, що ми мали в своєму розпорядженні, ЗСУ показали хороший результат. Якщо хтось вважає, що за таких умов можна було досягти більшого, співрозмовник "Коментарів" пропонує змінити цивільний одяг на піксель та показати, як треба воювати.

"А політичні заяви та різноманітні інсинуації зараз точно недоречні. Сто років тому Україна втратила незалежність саме тому, що політики втручалися у військові справи. Про це говорив Євген Коновалець, керівник однієї з найбоєздатніших на той момент частин Січових стрільців, один із лідерів українського націоналістичного руху 1920-1938 років, – нагадує експерт. – Колишній командувач армії США в Європі генерал у відставці Бен Ходжес зізнався, що прорахувався у своїх оцінках успішності наступальних дій України саме тому, що був упевнений – Захід допоможе нам більше та краще. Саме це він закликає робити хоч би зараз".

Водночас, наголошує Віктор Таран, нам не слід ображатися на закордонних партнерів. Вони й так надавали нам серйозну підтримку.

"Сподіватимемося – і продовжать це робити, з урахуванням помилок минулого. Надавши у необхідній кількості та у потрібні терміни літаки, бронетехніку, снаряди. І тоді ми продемонструємо ще найкращі результати, – упевнений експерт. – Тим більше, що самі налагодили виробництво БПЛА, САУ "Богдана", модифікуємо ракети, виробляємо багато чого ще, що наближає перемогу".

Путін зробив ставку на війну на виснаження

Політичний експерт Світлана Кушнір наголошує, що аналізувати причину тимчасового чи не повного виконання оперативного плану контрнаступу будуть і у Генштабі, і на військовому кабінеті, і на Ставці Верховного головнокомандувача.

"Ще наприкінці 2022 року я, як і багато моїх колег, говорила, що для України небезпечна позиційна (окопна) війна. Це війна потужностей держав, їхнього мобілізаційного ресурсу та потенціалу військово-промислового комплексу. Позиційна війна, в яку ми остаточно зайшли з початку літньої кампанії, виснажує нас. Ми витрачаємо багато сил, але практично не просуваємось через лінії оборони противника", – пояснює експерт.

У той же час, зазначає вона, для РФ окопна війна – це також певне виснаження. Саме тому, нагадує Світлана Кушнір, ми побачили "міцну" дружбу Путіна та Кім Чен Ина, що втілилася у постачанні росартилерії 1 млн снарядів. А росіяни, наголошує вона, за це допомогли Північній Кореї запустити військовий супутник.

"Дивлячись на спорожнілі ангари західних союзників, що підтримують нас, обіцяного 1 мільйона снарядів 155 калібру ми щось не спостерігаємо. А на лінії бойового зіткнення у нас є реально снарядний голод. Дякую нашим захисникам, що максимально ефективно використовують те, що є", – підкреслює експерт.

За її словами, будівництво фортифікаційних споруд, зміцнення оборонних ліній, розгортання вітчизняного ВПК дронів, патронів, виробництво САУ, ракет тощо – наша стратегія, яка працюватиме на перемогу.

"Але, щоб усе це відбулося, Силам оборони України потрібна ротація, поповнення бойового складу і, найголовніше, тиша на фронті. При цьому ми розуміємо, що перепочинок – це не вихід, а лише тактичний інструмент для підготовки до нового ривка. Маємо зрозуміти й те, що Москву не цікавлять інші варіанти завершення війни, окрім знищення української державності. Ті "замирювальні" голоси, які періодично лунають з США, з Євросоюзу з Китаю, повинні усвідомити, що риторика про нібито готовність Кремля до переговорів з Україною, яку нещодавно на G20 озвучив Володимир Путін, лише чергова спроба ввести в оману Захід, Глобальний Південь, Україну, весь світ. Путін зробив ставку на війну на виснаження, – пояснює Світлана Кушнір. – Це стає зрозуміло з того, що у листопаді він двічі особисто зустрічався з начальником Генштабу збройних сил РФ Герасимовим у Ростові-на-Дону. Що підписав неймовірний за військовими витратами бюджет. Що збільшує армію. Росія не шкодує своїх солдатів, грошей, озброєння, снарядів, дронів. Вона чекає, коли Захід втомиться підтримувати Україну. Ціна приборкання агресора – висока, але демократичному світу доведеться її сплатити задля збереження міжнародного правопорядку".

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді РФ намагається розпалити нові війни: як світ розділився на дві коаліції.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення


Новини