За останній місяць 2023 року Україна пережила низку масованих ракетних атак з боку Росії. Найпотужнішу – 29 грудня, коли по різних містах прилетіло понад 150 ракет, а також ударні дрони. Підсилюють окупанти також тиск на суші, змушуючи ЗСУ йти у стратегічну оборону. Не вдалося нам увійти до нового року, маючи гарантовані багатомільярдні пакети допомоги з боку США та ЄС. З якими ж надіями та побоюваннями ми входимо у 2024-й у ракурсі різних фронтів (військовий, дипломатичний) російсько-української війни? Своїми думками щодо цього з порталом "Коментарі" поділилися експерти.
Війна в Україні. Фото: з відкритих джерел
Наступний рік для нас точно не буде легшим за той, що минає
Професор кафедри міжнародних відносин НАУ, політолог Максим Ялі вважає, що дуже показовим стало термінове засідання Ради Безпеки ООН, яке скликала Україна та її партнери після масованої атаки ракетами та БПЛА, що обрушилася на нас 29 грудня.
"США, Великобританія та Франція засудили цей черговий акт терору. РФ передбачувано цього робити не стала. Китай зайняв нейтральну позицію. Засуджувати не став, традиційно закликавши до "політичного вирішення конфлікту" Росії та України. Тобто, головний міжнародний інститут із запобігання військовим конфліктам та підтриманню глобальної безпеки продовжує демонструвати свою неефективність, – констатує експерт. – У цьому плані, на жаль, жодних проривів не спостерігається і не очікується".
Максим Ялі нагадує, що в грудні ЄС прийняв нарешті 12 пакет санкцій проти РФ. Але, наголошує він, за майже два роки повномасштабної війни ці санкції не дозволили припинити створення країною-агресором ракетних озброєнь. У тому числі – високоточних. У чому ми вкотре переконалися минулої п'ятниці.
"Думаю, що 2024-го для нас все лише ускладнюватиметься. І у міжнародному плані, і у військовому. США, низка європейських країн, йдуть у передвиборчу кампанію. І навіть за підсумками 2023 року ми вже маємо проблеми із цим. Причому як із боку США, так і з боку ЄС. Як наслідок – ЗСУ змушені заощаджувати боєприпаси. Є ризики для економіки, можуть виникнути проблеми із деякими виплатами, про що вже заявили в
Кабміні.
Сподіваюся, необхідні пакети для підтримки України будуть ухвалені в січні-лютому. ЄС вже опрацьовує план "Б" на випадок, якщо троянський кінь РФ в особі угорського прем'єра Орбана продовжить блокувати пакет на 50 млрд євро. Тоді залучатимуть короткострокові кредити на зовнішніх ринках. І 20 млрд євро знайдуть, що допоможе нам стабілізувати ситуацію. У США поки що до консенсусу щодо понад 60 млрд доларів для України не дійшли. Але є ймовірність, що у січні питання буде вирішено позитивно. Масована російська ракетна атака до цього може підштовхнути. Невдовзі після неї президент Джо Байден підкреслив, що Конгрес має ухвалити термінові рішення щодо виділення коштів Україні, інакше США самі ризикують згодом бути залученими до війни", – зазначає Максим Ялі. За його словами, на фронті Україна переходить у стратегічну оборону. І наступний рік для нас точно не буде легшим.
"Втім, Росія, хоч має перевагу перед нами в економічному, військовому, демографічному плані, не має достатньо ресурсів, щоб прорвати українську оборону внаслідок масованих наступальних дій. І, якщо ці тенденції не зміняться, то не зміниться радикально також ситуація на фронті", – прогнозує експерт.
Він упевнений, що навіть, якщо ми отримаємо від союзників винищувачі F-16, того обсягу, що нам обіцяють, не вистачить, щоб докорінно змінити ситуацію на нашу користь.
"Україна, звісно, продовжить проводити точкові операції. Можливо, розвиваючи успіхи, отримані 2023-го на Чорному морі, з частини якого вдалося видавити
російський військовий флот.
За даними Міноборони Великобританії, за останні чотири місяці Україна знищила 20% Чорноморського флоту країни-агресора. Як наслідок, Росія змушена перебазувати більшу частину кораблів із Криму до Новоросійська, планувати будувати військово-морську базу в Абхазії", – пояснює Максим Ялі. Військові дії 2024-го, вважає він, матимуть позиційний характер. Наше завдання – зміцнення тилів, створення нових рубежів оборони (щоб не допустити прорив фронту), прийняття після доопрацювань нового закону про мобілізацію.
Без Криму Кремль втрачає сакральну мету цієї війни
На думку політолога Володимира Цибулька, 2024 року має принести Україні нові перемоги.
"Тенденція остаточного витіснення російського флоту з Криму та Чорного моря загалом проглядається вже
як результативна.
А посилення авіації дозволить повністю перерізати постачання до Криму. Після чого знищення російських окупантів стане лише питанням часу", – впевнений експерт. Без Криму, пояснює він, Кремль втрачає сакральну мету цієї війни.
"Наступним кроком буде скорочення торговельного судноплавства РФ, – прогнозує Володимир Цибулько. –
Британсько-норвезька ініціатива щодо посилення тиску на Росію у Чорному морі буде надзвичайно важливим чинником. Наступним кроком буде обмеження на Балтиці". Також політолог сподівається, що ймовірний обвал торгівлі нафтою та нафтопродуктами спричинить обвал рубля.
"І тут вимальовується катастрофа для самого Путіна. Владу він продовжить утримувати, але безрезультативність цієї війни стане виключно його виною перед російським соціумом, який, судячи з опитувань, жадає якнайшвидшого повернення до
життя поза війною.
Не виключено, що вже в першому кварталі наступного року вирішиться доля 300 млрд. доларів російських активів на Заході. Якщо гроші у будь-якій формі передадуть в Україну, це буде початком економічного краху путінізму", – прогнозує Володимир Цибулько. Читайте також на порталі "Коментарі" — чи є передумови для переговорів у 2024 році: чому з'явилися "миротворчі" заяви.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.