Головна Новини Суспільство Війна з Росією Підсумки чергового Рамштайну для України - чи може Захід навмисно тягнути з постачанням зброї
commentss НОВИНИ Всі новини

Підсумки чергового Рамштайну для України - чи може Захід навмисно тягнути з постачанням зброї

Незважаючи на віртуальний формат чергового засідання у форматі "Рамштайн", зустріч не стала проміжною чи такою, що демонструє втому країн від війни в Україні

19 липня 2023, 12:34
Поділіться публікацією:

Відбулося 14-те засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Результати зустрічі, яка відбулася цього разу віртуально, навряд чи можна назвати обнадійливими. Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі знову заявив, що наступ ЗСУ буде "повільним, важким і обійдеться дорого". При цьому нам дають бронемашини та боєприпаси, але гальмують навчання українських пілотів на винищувачах F-16, а відповідно – і постачання цих літаків. Що можна сказати за підсумками Рамштайну-14? Про що говорить така обережність Заходу на фоні агресивності Росії, що підвищується, нових і нових жертв серед українців, нових і нових руйнувань – тепер уже припортової інфраструктури? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Підсумки чергового Рамштайну для України - чи може Захід навмисно тягнути з постачанням зброї

Засідання Контактної групи з військової допомоги Україні «Рамштайн». Фото: з відкритих джерел

Певна гра з постачанням винищувачів F-16 точно відбувається

Політтехнолог Юрій Подорожній із позитивів Рамштайну-14 зазначає те, що коаліція країн, що підтримують Україну, продовжує роботу, а самі засідання мають практичний характер, адже за їхніми підсумками ми отримуємо нові і нові озброєння.

"Ще до засідання Контактної групи з питань оборони України президент США Джо Байден в черговий раз публічно висловив непохитну підтримку Україні у війні з РФ. Результатом чергового "Рамштайну" є визначення видів озброєнь, що надійдуть в Україну, а також конкретні терміни підготовки українських пілотів на винищувачах F-16. Крім того, Швеція та Франція підписали двосторонню угоду щодо оборонних закупівель для України, очікується партія бронемашин М113 від трьох європейських країн. Результатами зусиль країн, що входять до складу "Рамштайну", підготовлено 17 бригадних груп для контрнаступу за участю 63 тисяч військовослужбовців (причому вони ще не брали участь у боях у такому форматі). Крім того, Україна ініціювала ІТ-коаліцію, лідерами зі створення якої стали Естонія та Люксембург, а Литва взяла на себе зобов'язання щодо створення коаліції з розмінування", – перераховує експерт.

Тому, наголошує він, незважаючи на віртуальний формат, зустріч не стала проміжною чи такою, що демонструє втому країн від війни в Україні.

"А така втома, – продовжує Юрій Подорожній, – могла б бути присутньою на фоні не дуже гарної для нас світової преси. Ключові видання у кількох столицях союзників написали про те, що наш контрнаступ є провальним, а просування ЗСУ залишає бажати кращого. Але критикам відповів голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі, цитата якого наведена вище. Він також наголосив, що битва триває. І поки одні українці прориваються крізь щільні мінні поля та інші перешкоди, потужні резерви перебувають у стані очікування, щоби бути задіяні в оптимальний час і в оптимальному місці (яке обирає сама Україна)".

За словами політтехнолога, можна по-різному сприймати швидкість просування ЗСУ на фронті. Але точно не тим, хто сидить на дивані або перебуває в тихій і ситій країні – давати поради і вигукувати про те, як набридла ця війна.

"Війна, справді, набридла. І просування важке та дуже повільне. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не є прихильником гучних "м'ясних перемог". І, якщо за кордоном для багатьох байдужа ціна кінця війни – то для нас, в Україні, йдеться про кількість загиблих українців на полі бою та в тилу. Саме тому багатьом критикам контрнаступу потрібно (вибачте за мою французьку) "завалити хавальники" – і довіритися найвищому військовому керівництву. Особливо на фоні такого важкого переговорного процесу з постачання винищувачів F-16", – наголошує Юрій Подрожній.

Вже стає ясно, зазначає він, що процес підготовки та постачання цієї техніки затягується навмисно.

"Очевидно, постачання винищувачів є ще одним фактором, за допомогою якого Захід намагається отримати щось від Росії. Я не стверджую, що постачання (чи ні) літаків може запускати якийсь переговорний процес. Але якась гра відбувається. Нещодавно міністр Лавров заявив про те, що Росія вважатиме постачання літаків F-16 ескалацією питання застосування ядерної зброї. А це – чутлива для Заходу тема, яка робить ті самі США обережними", – пояснює експерт.

"Зрештою, – продовжує він, – проблема ймовірного підриву Запорізької АЕС нікуди не зникла. Саме тому (помилково, звичайно) США можуть вважати, що, наприклад, невиконана обіцянка щодо винищувачів може знизити ризики можливої трагедії на ЗАЕС. Підтвердження тому – ситуація із черговим підривом Кримського мосту. Істеричні обстріли Одеси цієї ночі, крім демонстрації, що зернова угода без Росії нібито буде неможливою, мають показати, за логікою Кремля, що країна-агресор готова до симетричних та агресивних відповідей щодо тих чи інших дій України та її союзників. І помилковість дій Заходу якраз і полягає в тому, що вони вимірюють цю війну в годинах, які працюють проти РФ".

Формат "Рамштайн" продовжує виконувати свою функцію

Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко розмірковує так:

"Результати 14-го „Рамштайну” – достатньо робочі. Слід розуміти, що цей майданчик не призначений для проривних рішень. Там, швидше, звіряють годинник, озвучуються потреби ЗСУ. Останнім часом це – ППО, боєприпаси, що, власне, обговорювалося й цього разу. Ми вже знаємо, що США готують новий пакет допомоги для України на 1,3 млрд. доларів. Анонсовано нові системи ППО (зокрема ЗРК VAMPIRE – для збивання безпілотників), інші системи боротьби з БПЛА, боражіруючі боєприпаси (зокрема Phoenix Ghost і Switchblade), радари, датчики, системи аналізу. Плюс – ми отримаємо нові бронетранспортери (М113) від Нідерландів, Люксембургу та Бельгії, про що повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Обговорювався і кейс підготовки пілотів F-16. Раніше стало відомо, що президент США нарешті дав "добро" на це і підготовка може розпочатися із серпня".

Тож, зазначає експерт, формат "Рамштайн" продовжує виконувати свою функцію. Усі його учасники вкотре наголосили, що й надалі підтримуватимуть Україну. Крім того, продовжує Ігор Петренко, робилися абсолютно правильні акценти, зокрема головою Пентагону Ллойдом Остіном, що контрнаступ ЗСУ – це не спринт, а марафон. І з огляду на кількість замінованих територій, ті укріпрайони, які звела російська окупаційна армія, все не так просто. Про що говорять експерти і періодично пише західна преса.

"Крім того – і на цьому постійно наголошує верховний головнокомандувач, президент Володимир Зеленський – питання збереження життів наших військовослужбовців пріоритетніше за швидкість просування вперед, – пояснює експерт. – Тому, промацуючи оборону супротивника, ми змінюємо тактику, стратегію, підходи. Шукаємо слабкі сторони у обороні ворога. І маємо певні успіхи".

Слід також розуміти, зазначає Ігор Петренко, що до публічного простору потрапляє далеко не вся інформація. І найчастіше ми дізнаємося про звільнення тих чи інших населених пунктів, постачання нам тих чи інших видів озброєнь через певний час. Це диктує логіка війни. І це абсолютно правильна позиція, впевнений експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи може Україна приєднатися до НАТО частинами — коли реально отримати запрошення.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини