Головна Новини Суспільство Війна з Росією Обмін ударами дронів та ракет: про що говорить нова фаза війни – коли настане розв'язка
commentss НОВИНИ Всі новини

Обмін ударами дронів та ракет: про що говорить нова фаза війни – коли настане розв'язка

Ми спостерігаємо попередні дії, підготовчий етап до власне воєнних дій

4 травня 2023, 15:32 comments1961
Поділіться публікацією:

На фоні розмов, що йдуть вже которий місяць поспіль про майбутній контрнаступ ЗСУ, почастішали атаки дронів – як по території України, так і по території Росії, а також тимчасово окупованого Криму. Незважаючи на те, що ЗСУ знищують близько 80% дронів, що запускаються росіянами, атаки, з підключенням ракет, тривають. А на території РФ все частіше горять паливні склади, які, за даними британської розвідки, дуже вразливі для безпілотників. Експерти проаналізували спеціально для видання "Коментарі" війну ракет, дронів та ППО, яка є частиною спільної російсько-української війни.

Обмін ударами дронів та ракет: про що говорить нова фаза війни – коли настане розв'язка

Безпілотник. Фото: з відкритих джерел

Йде формат зондажу сил та засобів, включаючи системи ППО, розвідувальні можливості противника

Генерал армії України, екс-глава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж так описує ситуацію:

"Перед вирішальним протистоянням, як ми можемо зараз оцінити ситуацію, опрацьовуються оперативні варіанти щодо знищення сил та засобів противника, баз, складів боєприпасів, логістичних центрів. Створюються передумови для потужніших операцій – за лінією вогню, у глибині, зокрема біля Росії і тимчасово окупованого Криму. А РФ, відповідно, робить те саме на території України. Йде формат зондажу сил та засобів, включаючи системи ППО, розвідувальні можливості противника. Але наносяться і конкретні удари по об'єктах, які є визначальними для бойової діяльності. Та ж атака на нафтобазу в Севастополі (бензин, солярка, мастила), на фактично кров Чорноморського флоту, той самий удар по складу з "Калібрами" у Джанкої фактично перетворюють воєнний флот на посудину без необхідних для бойових дій сил та засобів. Те саме – по інших напрямках. Не надходять боєприпаси на фронт, бо знищено склади чи логістику. Відповідно – фронт голий. І противник, який намагався наступати чи оборонятися, змушений здаватись чи відступати".

Це все – попередні дії, підготовчий етап до власне воєнних дій, пояснює генерал. Але тут є і політичне значення.

"Наприклад, вибухи на окупованих Росією територіях, а особливо на території самої РФ, вказують на те, що країна-агресор – вразлива. Що вона не може захистити себе. Періодичні вибухи у Севастополі, в районах Керчі та Феодосії, Брянську, Курську, Краснодарському краї тощо демонструють, що Росія, навіть перебуваючи у стані війни та підвищеної готовності, пропускає удари. Щодо недавньої атаки БПЛА на Кремль, тут ми скоріше маємо справу з постановкою російських спецслужб з метою звинуватити Україну в тероризмі, змусити Захід знизити підтримку нашої країни, отримати "аргумент" для ще жорсткіших ударів по Україні. Але, наголошую, решта "бавовни", яка шириться Росією, показує неспроможність її системи ППО, некомпетентність ФСБ, що відповідає за проведення протидиверсійних операцій. Вони не здатні вберегти навіть особливо важливі об'єкти, які вибухають і палають тут і там", – розповідає Микола Маломуж.

За його словами, під час підготовки наших наступальних операцій, особливо стратегічного рівня, такі заходи впливу на противника можуть використовуватися потужно, комплексно.

"Тим самим, – наголошує генерал, – ми позбавляємо ворога необхідних сил та засобів, резервів. І створюємо умови для успішних наступів ЗСУ. Не можна виключати, що задіяні власне росіяни, які негативно налаштовані до путінського режиму та розв'язаної ним війни. Можливо, саме вони підривають залізничні колії, нафтобази, лінії електропередач. Наближаючи перемогу України та крах путінізму, що зупинить перетворення РФ на Північну Корею. Окрім того, може працювати наша агентура, українські спецслужби. Вони можуть проводити різноманітні операції, зокрема з використанням безпілотників, мін, вибухівки, ракет тактичного рівня – переносні комплекси. Всі ці фактори – поки що тактичного, локального рівня – вже, схоже, задіяні. А в період активних воєнниих дій (контрнаступальних та наступальних операцій) вони посиляться у рази".

Агресора, прогнозує експерт, очікують на удари з тилу, з флангів, диверсії в різних точках, включаючи територію Росії – аеродроми, склади, нафтобази, залізниця тощо. Поряд із ударами безпілотників, а можливо й ракет, будуть дії партизанів та спецслужб, упевнений генерал. Це, за його словами, велика підмога для успішності нашої операції зі звільнення своїх територій.

"Противник намагається нейтралізувати наші дії, показує, що може ще завдавати ударів по всій Україні – ракетами, дронами. І щодня російська пропаганда з огляду на те, що позитивних для РФ новин з поля бою немає, розповідає про те, що в тій чи іншій частині України нібито знищено черговий оборонний завод, скупчення техніки та живої сили. Нещодавні удари по Павлограду роспропаганда видала за знищення хімічної зброї. Хоча відомо, що це завод відпрацьованого ракетного палива, яке не утилізовано. Але противник знає куди бити, щоби створити і ризик екологічної катастрофи, і гарну картинку в стилі "знищення заводу з виробництва хімзброї". Відверто провокаційні дії нерідко переходять у відверто терористичні удари по мирному населенню, – наголошує Микола Маломуж. – Лише у квітні, як розповів сьогодні президент України Володимир Зеленський під час виступу в Гаазі, російські війська скоїли 6 139 військових злочинів в Україні, що призвело до загибелі 207 цивільних, з них 17 дітей. У травні кошмар продовжився – вчора лише у Херсоні загинуло понад 20 мирних жителів. Це відверті акції терору. Мета – показати внутрішньоросійській аудиторії, що все йде за планом, нам є чим відповідати, а також залякати українців. Мовляв, терор триватиме. Мовляв, ми ще не починали. Керівництво Міноборони РФ запевняє, що вони вже нагромадили новий пакет ракет. Нам відкрито погрожують ядерною тактичною зброєю. Все – з метою тиску на наше суспільство, щоб воно вимагало від української влади припинення вогню, погоджуватися на переговори на будь-яких умовах. Але ні наша влада, ні наше суспільство не збираються капітулювати. Що, втім, не зупиняє нових і нових акцій терору з боку РФ".

Паралельно Кремль намагається заручитися підтримкою Китаю, Індії, Туреччини, низки країн Європи, зазначає експерт. Але нічого у росіян не виходить. Україна чітко сформулювала свої умови миру – окупанти мають забратися з усіх наших територій, принцип міжнародного права та суверенітету має бути дотриманий.

"З цим погодився навіть китайський лідер Сі Цзіньпін, на якого дуже розраховував Путін. Але Росія думає – не миттям, то катанням, вона свого доб'ється. Тому й надалі продовжуватиме обстріли, намагаючись нас схилити до якогось перемир'я, за яке сподівається накопичити ресурси для нової масованої атаки. Ми все це розуміємо, – запевняє генерал. – І продовжуємо підготовку до контрнаступу, щоб зламати хребет спочатку російській армії, а потім і путінській владі".

Найближчими тижнями-місяцями ми, схоже, продовжимо жити у постійній загрозі ракетно-бомбових ударів та атак дронів

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник упевнений, що все, що відбувається, пов'язане із завершальним етапом підготовки до українського контрнаступу.

"Удари по резервуарах, по складах націлені на те, щоб знизити маневреність російської армії. Війна залишається маневреною. Цілісної лінії фронту, крім кількох ділянок, практично ніде немає. Бої, як правило, точаться між опорними пунктами. І сторона, яка має можливість оперативно перекидати у те чи інше місце техніку, боєприпаси, живу силу – перебуває у більш виграшному становищі", – пояснює він.

Саме тому, продовжує Руслан Бортник, ми прагнемо вразити тилові ресурси РФ. Позбавляючи техніку – палива, солдатів – боєприпасів, загалом армію – можливості швидкого поповнення тими чи іншими ресурсами.

"Звідси, зокрема, періодично удари по мостах, залізниці тощо. Руйнуючи логістику, ми позбавляємо противника можливості оперативно перекидати сили та засоби на потрібний йому напрямок", – зазначає експерт.

Росія, продовжує він, намагається робити те саме. Особливо це стосується прифронтової смуги.

"Паралельно агресор завдає ударів у глибину української території, прагнучи намацати скупчення техніки та військових. А також намагаючись показати, що РФ здатна і надалі продовжувати цю війну. Тероризуючи такими ударами, зокрема, цивільне населення. Сподіваючись посіяти атмосферу страху, невпевненості у майбутньому. Так чи інакше, це призводить до загасання економічної активності, формування чергових фінансових, соціальних проблем для української держави", – підкреслює Руслан Бортник.

На його думку, швидше за все, до початку контрнаступу в його найвищій фазі така тактика завдання ударів по ресурсах, резервах зберігатиметься. І припиниться, можливо, лише після завершення нашого (сподіваємося вдалого) контрнаступу.

"Найближчими тижнями ми, схоже, продовжимо жити в постійній загрозі ракетно-бомбових ударів і атак дронів", – констатує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чому набирає обертів дистанційна війна – що чекатиме далі від РФ та України.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини