Головна Новини Суспільство Війна з Росією Про що говорять погрози Пригожина – які зміни у війні можуть статися
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорять погрози Пригожина – які зміни у війні можуть статися

Очевидно, Пригожин обурений поточним розподілом ресурсів над його користь.

5 травня 2023, 17:07 comments1175
Поділіться публікацією:

Засновник та головний фінансист ПВК "Вагнер" Євген Пригожин виклав у мережу відеоролик, у якому показав ряди трупів "вагнерівців". Він заявив про "нестачу боєприпасів 70%" і вилаяв начальника Генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова та міністра оборони Росії Сергія Шойгу. Також Пригожин, який останнім часом все більш жорстко робить наскоки на вище військове керівництво Росії, попередив, що його найманці 10 травня виходять з Бахмута до тилових таборів, "щоб зализати рани". Про що говорять заяви Пригожина? Чому вищі чини дозволяють колишньому зеку подібне? Як ситуація може розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Про що говорять погрози Пригожина – які зміни у війні можуть статися

Євген Пригожин. Фото: з відкритих джерел

Пригожин діє наперед, щоб не виглядати так, ніби його ПВК просто використовували у найжорстокіших бойових діях, не давши натомість фактично нічого

Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно вважає, що чергові гучні заяви, схоже, пов'язані з майбутнім розділом "бонусів" (преференцій, ресурсів) після певної паузи у воєнних діях.

"Тобто ці випади робляться швидше з прицілом на післявоєнний період, – пояснює експерт. – Не виключено, що після наступальних дій ЗСУ сформується тимчасовий статус-кво. Війна певний період зафіксується у тій територіальної стадії, яка буде на той момент. І Пригожин діє наперед, щоб не виглядати так, ніби його ПВК просто використовували у найжорстокіших бойових діях, не давши натомість фактично нічого. Ми пам'ятаємо, як він особисто збирав людей по зонах, таборах. Як їх потім просто відправляли на забій як "гарматне м'ясо". Як щит перед власне збройними силам РФ. І Пригожин, схоже, обурений поточним розподілом ресурсів не на його користь. Він відчуває, що його використали. І що на перший план знову виходить регулярна російська армія".

Олеся Яхно нагадує, що наприкінці квітня був відправлений у відставку заступник Шойгу — Мізінцев, який відповідав за логістику. Можливо, міркує вона, це пов'язано з майбутнім перерозподілом ресурсів – не на користь Пригожина.

"Бачачи такий розклад, ватажок "вагнерівців", певно, розуміє, що може залишитися далеко не з тим, на що розраховував, кинувши серйозні ресурси у війну проти України. Тож тут мова скоріше про фінансову сторону, – зазначає аналітик. — Боротьба за владу в РФ має на увазі боротьбу за ресурси. Російська політика не будується навколо політичної конкуренції у тому сенсі, що хтось може отримати просто важливу посаду, важливий напрямок через наявність політичних амбіцій та певної програми. Вибори у путінській Росії – абсолютно контрольований процес. Вибирають тих, хто потрібний Кремлю. Але конкуренція за ресурси, за сферу впливу (доступ до цих ресурсів), безумовно, є. У тому числі у вертикалі влади".

За словами Олесі Яхно, від РФ бере участь у цій війні щонайменше дев'ять різних груп (регулярна армія, "вагнерівці", "кадировці", інші формування), які на різних етапах набувають більшого значення (і відповідно – ресурсів) чи меншого.

"У перші місяці війни були активно задіяні "кадировці". Зараз Кадиров відверто каже, що вони вже навоювалися, – наголошує експерт. — І в черговому етапі війни або паузі в ній за статус-кво, ймовірно, будуть задіяні інші групи. Що відчуває (чи знає) Пригожин. І не бажаючи отримувати ще менше ресурсів, вирішує включити задню".

Те, що Кремль дозволяє тим чи іншим групам "покусувати" один одного (не торкаючись, звичайно, самого Путіна), є давньою практикою, запевняє Олеся Яхно. І без війни, пояснює вона, існувала конкуренція між певними групами (коли одні силовики зливали якусь інформацію про інших). А на тлі війни це лише загострюється.

"Оскільки весь російський порядок денний зараз будується навколо війни, всі ці групи зосереджені також у цьому напрямі. Саме тут є ресурси, можливість довести свою ефективність, потрібність Кремлю. І тому Пригожин, який відчуває, як його відсувають, не зумів досягти кращого постачання, виходить із такими різкими заявами на тлі трупів "вагнерівців". Мовляв, дивіться, я робив таку важливу для РФ роботу, а мене не цінують", – пояснює аналітик.

Путіну, вважає вона, ситуація зручна тим, що воюють між собою інші, підставляють один одного інші, а сам диктатор є своєрідним арбітром. Типово кремлівська політика, яка, проте, на тлі війни дає неприємний для країни-агресора зовнішній ефект, зазначає Олеся Яхно.

"Якби той же Пригожин був усім задоволений, він би не виступав із тими чи іншими критичними заявами на адресу МО, а тим більше – на тлі трупів. А так, подібні випади Пригожина, Гіркіна-Стрілкова, спрямовані проти представників Міноборони, можуть мати не лише внутрішній, а й зовнішній ефект. Адже поки вони розуміються на собі, ми отримуємо більше фактів про стан справ у Росії. Більш-менш реальних фактів, на відміну від традиційно фейкових зведень МО РФ або вигадки офіційних пропагандистів – про мінімальні втрати та неймовірні запаси боєприпасів та озброєнь. Констатуючи: Пригожин хоче отримати більше ресурсів, почувається скривдженим. І не він один. Не можна виключати, що подібні конфлікти дадуть збій єдності російської влади, різних груп впливу навколо війни, прогнозує аналітик. – Ресурсів стає дедалі менше, проблем – дедалі більше. І на якихось інтриганських темах можуть виникнути серйозні розколи. Хтось може відчути себе настільки скривдженим, що рано чи пізно скаже більше, ніж треба – з усіма витікаючими...".

Йде боротьба російського генералітету за владу, яка розгорілася після атаки безпілотників на Кремль

На думку експерта з питань сектору оборони та безпеки Олега Старікова, є кілька версій таких заяв Пригожина.

Перша – це інформаційно-психологічна операція (ІПСО).

"Мета – показати українській стороні напередодні нашого наступу (контрнаступу), що у противника нібито відчувається гостра нестача сил та засобів, чи не розвал тощо. Спроба ввести наш Генштаб в оману. Війна – це шлях обману, не варто забувати про це, – закликає експерт. – Думаю, український Генштаб ситуацію розуміє і має це враховувати у плануванні ведення бойових дій".

Друга версія – йде планомірна інформаційна робота зі зняття з посад Шойгу та Герасимова.

"Вона почалася ще минулого року, загострившись, коли Герасимов зняв з посади командувача Повітряно-десантних військ генерала Теплинського, який керував відведенням російських військ з Херсона під час нашого осіннього наступу. І як воєначальник від себе тоді проявив добре, відвівши серйозне угруповання без великих втрат. Але оскільки Теплинський має величезний авторитет у десантників, у військах загалом, Герасимов його зняв з посади. Однак потім Путін його повернув", – розповідає Олег Старіков.

Він акцентує, що йде боротьба російського генералітету за владу, яка розгорілася після атаки безпілотників на Кремль, у чому, зрозуміло, звинувачують військових, які її "проспали".

"Російська влада завжди боялася авторитетних військових. Так було за царських, за радянських часів, так продовжується і зараз. Міжкланова боротьба в РФ за доступ до тіла та грошових потоків, схоже, вийшла на заключний етап, – вважає експерт. – Остання заява Кремля вустами Пєскова – там знають про ситуацію з "вагнерівцями", але це стосується "спеціальної військової операції", перебіг якої Кремль не коментує. Що означає – Кремль спостерігає за боротьбою двох кланів. — Т.зв. "Патріотів" (Пригожин іже з ним) з "помірними" (Шойгу-Герасимов іже з ними) — і втручатися не збирається".

Олег Старіков припускає, що Пригожин та його "вагнерівці" нікуди не підуть, продовжуючи виконувати завдання, які їм поставить російський Генштаб, але не входячи при цьому до складу збройних сил РФ.

Читайте також на порталі "Коментарі" — обмін ударами дронів та ракет: про що говорить нова фаза війни – коли настане розв'язування.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини