Україна прощається з черговою військовою весною, під час якої росіяни посилили наступальні дії, варварські обстріли та бомбардування, а ми – тиск на партнерів із проханнями посилити постачання озброєнь та дозволити бити ними по військових об'єктах на території РФ. Йде активна підготовка до наміченого на середину червня саміту миру, до підписання нових угод про безпеку та посилення захисту нашого неба, про що повідомив у вечірньому зверненні 30 травня президент Володимир Зеленський. Експерти поділилися з порталом "Коментарі" очікуваннями від червня – у військовому, політичному та дипломатичному плані.
Війна в Україні. Фото: з відкритих джерел
Росія та Україна починають обережно говорити про перемир'я
Старший лейтенант, лицар ордена Богдана Хмельницького, колишній командир роти 47-ї бригади, експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник прогнозує, що ситуація буде складною, але контрольованою (як любить формулювати офіційний прес-центр ЗСУ).
"Якщо детальніше відслідковувати те, що кажуть наші військові, виходячи з тих сил і засобів, що є у нас і противника – ми, схоже, продовжимо відступати. Можливо, не по всьому фронту, але на окремих ділянках – точно. Зараз основні зусилля ЗСУ спрямовані на те, щоб дати можливість інженерам добудувати оборонно-фортифікаційні лінії (кілька рядів, як належить), куди ми, можливо, через якийсь час змушені будемо відійти", – зазначає ветеран.
Стратегічне завдання зараз – встояти, акцентує він.
"Виходячи з того, що мобілізація продовжує провалюватися, людей у бригадах більше не стає, особливо в лінійних, я роблю висновок, що сил та засобів для контратакуючих дій у нас у найближчому майбутньому не буде. Водночас, допомога від заокеанських партнерів уже надходить. І її обсяги зростатимуть. Відповідно, ми отримаємо необхідні засоби, щоби стримувати ворога, знищувати на далеких підступах зосередження його сил", – вважає Микола Мельник.
За його словами, оскільки росіяни зробили велику ставку на наступ улітку цього року, сподіватимемося, що вони розіб'ють собі голову. Так само, як ми розбили собі ніс минулого літа, нагадує експерт.
"Водночас, ні США, ні Європа, ні Україна, схоже, не розуміють, як ми воюватимемо у 2025 році. Яка взагалі складеться ситуація, – зазначає він. – Тому зараз і Росія, і Україна починають обережно говорити про перемир'я, розуміючи, що ситуація заходить у глухий кут. І 2024 рік необхідний, щоб вийти на певні переговорні позиції – чиї будуть сильнішими. Але наголошую – якщо ми не проведемо якісну мобілізацію, саме українська позиція буде гіршою. Без людей армія не може воювати".
Росіяни навчаються на своїх помилках
Народний депутат Верховної Ради України (IX скликання), екс-директор з регіонального розвитку ПрАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" Сергій Магера міркує так:
"Росіяни добре навчаються на своїх помилках. У їх методах ведення бою відбулися значні зміни: малі групи піхоти, використання туманів, накопичення засобів, після чого три дні штурмів із використанням всього накопиченого – арти та безпілотників. Бронетехніка майже не використовується. У противника є перевага як у безпілотниках, так і в РЕБ. Тому, на жаль, можна очікувати їхнього просування. Як каже наш штаб – часткових успіхів. Наскільки вони будуть масштабними, багато в чому залежить від самої Росії та наших партнерів. Останні, на жаль, ніяк не ухвалять колективного рішення про використання їх озброєнь проти військових об'єктів та пов'язану з ними логістику, сил і засобів країни-агресора на її території".
У нас тим часом прогнозовано зростатимуть ціни на електроенергію, пальне, а отже – на все інше, попереджає експерт.
"Продовжиться падіння економіки,
мобілізація,
зростання цін та податків, – вважає Сергій Магера. – Проте є думка, що закон про мобілізацію великого результату не дасть. Напруга в суспільстві та втома від війни не знижуватимуться". Стан невизначеності шкодить і Україні, і Заходу
Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії "Національна платформа" Катерина Одарченко вважає, що у червні продовжиться пошук відповіді на найважливіше питання – що таке закінчення війни? Причому як у понятті українців, так і в понятті наших основних партнерів, тих самих американців.
"Якщо переглянути на опитування агенції "Рейтинг", навіть українці бачать закінчення війни по-різному. Хтось – як повна поразка Росії. Хтось – як повернення до кордонів 1991 року. І так далі. Важливо сформулювати чітку позицію щодо цього. І нам, і нашим партнерам. У тому числі під час
саміту миру.
Втім, гадаю, що в період виборчої кампанії ясну відповідь на це від політиків США ми не почуємо. Але те, що у квітні і республіканці, і демократи проголосували за виділення Україні потужного пакету допомоги у 61 млрд доларів, говорить саме за себе. Нас підтримують. Але чи підтримують — до якого періоду? До якої перемоги? І чи до перемоги? Ці питання необхідно порушувати, тому що відповідь на них матеріалізується і у відповідну підтримку, дозволяючи нам робити відповідне планування. А стан невизначеності шкодить і Україні, і Заходу", – пояснює Катерина Одарченко. За її словами, на даний момент обнадіює, що все більше європейських партнерів дозволяє Україні використовувати їхнє озброєння для ударів по військових об'єктах на території РФ. Експерт висловила сподівання, що у червні ця тенденція посилитися – і до неї підключатиметься США, які поки що на офіційному рівні відповідного дозволу нам не дають.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чому саміт миру не зупинить війну в Україні: що чекати на його підсумки.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.