Головна Новини Суспільство Війна з Росією Головні висновки Рамштайну-16: які сигнали від Заходу отримала Україна – на що можемо розраховувати
commentss НОВИНИ Всі новини

Головні висновки Рамштайну-16: які сигнали від Заходу отримала Україна – на що можемо розраховувати

Втоми від війни немає – є перспективи, як прискорення процесу передачі Україні необхідних озброєнь, так і розширення їхньої номенклатури

12 жовтня 2023, 14:50
Поділіться публікацією:

Чергове засідання формату "Рамштайн" (уже 16-те) щодо підтримки України у протистоянні російській агресії відбулося на фоні загострення ситуації на Близькому Сході, а також активізації росіян на сході нашої країни, де вони потужними силами атакують Авдіївку. Вперше у зустрічі "Рамштайн" взяв участь президент України Володимир Зеленський. За його словами, головний акцент було зроблено на посиленні ППО, артилерії, далекобійних систем. Порадували запевнення глави Пентагону Ллойда Остіна у продовженні стійких та безперервних поставок всього необхідного озброєння для України. Також стало відомо, що Бельгія приєдналася до авіаційної коаліції і надасть нам винищувачі F-16 (щоправда, це буде не скоро). Які висновки можна зробити після "Рамштайну-16"? Чому Україні досі не дають так потрібних далекобійних ракет ATACMS, та й постачання літаків серйозно затягнулося? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Головні висновки Рамштайну-16: які сигнали від Заходу отримала Україна – на що можемо розраховувати

Контактна група "Рамштайн". Фото: з відкритих джерел

Все йде не так просто і швидко, як нам хотілося б, але прогрес очевидний

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук  зазначає, що приїзду президента України Володимира Зеленського до Брюсселя, де цього разу проходило чергове засідання формату "Рамштайн", передував його дуже вдалий візит до Румунії, результатами якого стали різні домовленості. Як у сфері постачання озброєнь нашій країні (артилерія, ППО), так і в ракурсі угоди про навчання наших льотчиків в Центрі підготовки пілотів для F-16, який створюється в Румунії.

Плюс, продовжує експерт, йшлося про розвиток румунського хабу для транспортування українського продовольства. В умовах продовження блокування (не повного, але значною мірою) морських шляхів вивезення нашого експорту, пошук інших маршрутів стає стратегічно важливим для української економіки питанням, пояснює Петро Олещук.

"У Брюсселі ж, куди відбув згодом Зеленський, окрім формату "Рамштайн" відбулося і засідання Ради Україна-НАТО, де ми отримали чіткий сигнал про продовження підтримки, про зміцнення нашої протиповітряної оборони, про непорушність євроатлантичних перспектив. Ключовим питанням власне "Рамштайну" стало постачання озброєнь Україні в нових умовах (ескалація на Близькому Сході). І тут усі представники країн НАТО на чолі з США запевнили, що рівень підтримки збережеться, що ми отримаємо розширення оборонних можливостей, включаючи авіацію", – наголошує політолог.

Він вважає дуже позитивним, що до авіаційної коаліції, яка надасть Україні винищувачі F-16 або проводить навчання наших пілотів (мова, зокрема, про США, Данію, Нідерланди, Норвегію), приєдналася Бельгія, обіцяючи нам поставити відповідні літаки в 2025-му. Ну а перші винищувачі натовського зразки ми можемо отримати на початку 2024-го.

"Все йде не так просто і швидко, як би нам хотілося. Але прогрес очевидний. І є перспективи як прискорення процесу передачі Україні необхідних озброєнь, так і розширення їхньої номенклатури, – вважає Петро Олещук. – В умовах, коли світові загрози глобалізуються, стають актуальними у всіх точках нашої планети, можна вважати, що Альянс почне суттєво змінювати свої підходи до безпеки. Приходячи до розуміння, що заморожених конфліктів немає. І необхідно принципово вирішувати питання, інакше загроза стрімко наростатиме".

Затримки з винищувачами F-16 та ракетами ATACMS – це політичне питання

Колишній працівник СБУ (у 2004-2015 рр.) та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак поділився таким коментарем:

"Те, що Зеленський особисто прибув на “Рамштайн” – дуже правильний крок. Раніше такого не було. Думаю, що помітний результат буде. Може, не після цього засідання, але після наступного – точно. Такий політичний таран завжди корисний. Краще один раз зустрітися і переговорити 10 хвилин віч-на-віч, ніж проводити багатогодинні телефонні або відео-переговори".

На думку експерта, те, що маємо такі затримки з передачею винищувачів F-16 і невизначеність з далекобійними ракетами ATACMS – це політичне питання. На жаль, зазначає він, на Заході зараз багато політиків, але мало лідерів, які готові брати на себе відповідальність за потужні рішення.

"Думаю, ці питання теж вирішаться. Вже навчаються на F-16 наші пілоти, групи наземного персоналу з обслуговування цих літаків, формується відповідна інфраструктура. Буде й результат. Але нам треба тепер працювати над масштабуванням. Щоб отримати не 10-20 натовських винищувачів, а під сотню", – наголошує Іван Ступак.

Що стосується впливу ескалації на Близькому Сході на постачання нам озброєнь, експерт має надію, що тут все спрацює з точністю до навпаки, ніж розраховували ті, хто підштовхував ХАМАС до нападу на Ізраїль.

"Захід вже пристібає до того, що відбувається, Іран, а за ним і РФ. Ту саму вісь зла, про яку так багато говорить Україна. Відповідно, ми опиняємось з Ізраїлем в одному човні, – наголошує експерт. – А США чітко дали зрозуміти, що допомагатимуть і Україні, й Ізраїлю".

США однозначно передаватимуть зброю як Україні, так й Ізраїлю

Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова, який викладає, зокрема, у США розмірковує так:

"Не думаю, що загострення ситуації на Близькому Сході вплине на підтримку України. Ця підтримка має свій формат – і темпи не знижуються. А ось чи достатньо Україні передають зброї та наскільки оперативно – це вже інше питання".

На думку експерта, США однозначно передаватимуть зброю як Україні, так й Ізраїлю, про що вже зроблено відповідні заяви.

Більш проблематичним моментом, вважає він, є затримка із обранням спікера палати представників США.

"Події в Ізраїлі можливо, навпаки, зможуть сприяти виділенню допомоги Україні з боку США, оскільки дають можливість запропонувати законопроєкт, в якому допомогу цим двом країнам буде подано разом", — зазначає Володимир Дубовик.

Читайте також на порталі "Коментарі" — на порозі чи вже в ній – чи є ще шанс людства уникнути нової світової війни.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини