Головна Новини Суспільство події Що відбуватиметься у Саудівській Аравії – чому для України важливим є сам факт такої зустрічі
commentss НОВИНИ Всі новини

Що відбуватиметься у Саудівській Аравії – чому для України важливим є сам факт такої зустрічі

Наразі сторони перебувають у фазі обміну думками, позиціями, спробами промацати, зрозуміти один одного

4 серпня 2023, 14:55
Поділіться публікацією:

Китайська Народна Республіка (КНР), схоже, змінює свою позицію щодо російсько-української війни, втомившись від божевілля РФ і більш схиляючись у бік України. Останньою краплею нібито став вихід Росії із зернової угоди, що вдарило і по Китаю як одному з найбільших імпортерів українського зерна. Про це пише видання The Wall Street Journal, зазначаючи, що в КНР готові відправити делегацію до Саудівської Аравії, де пройде зустріч із більш ніж 30 країнами щодо пошуку рішення для припинення війни. Туди ж направляє делегацію також Індія, яка, як і КНР, дотримується відносного нейтралітету у російсько-українській війні та активно торгує з РФ. Яку на саміт, до речі, не запросили. Про що говорить уже відомий розклад напередодні саміту, який відбудеться 5-6 серпня у Джидді? Чого очікувати за підсумками цієї зустрічі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Що відбуватиметься у Саудівській Аравії – чому для України важливим є сам факт такої зустрічі

Зустріч у Саудівській Аравії. Фото з відкритих джерел

Ми побачимо лише підготовку до серйозних мирних переговорів, які можуть розпочатися вже восени

Директор Українського інституту політики Руслан Бортник звертає увагу, що у Джидді плануються не переговори, а консультації. Між Україною та її союзниками – з одного боку, і начебто нейтральними представниками Глобального Півдня – з іншого.

"При цьому обидві сторони переговорів сподіваються вплинути одна на одну. Київ сподівається, що представники Азії, Африки, Латинської Америки, насамперед Індія та Китай, приймуть нашу формулу миру, нашу політичну логіку. Зрозуміють важливість відновлення територіальної цілісності у міжнародному визнаному кордоні, важливість справедливого миру. І ухвалять, хай не повністю, хай хоча б частково – український мирний план. І приєднаються потім до Глобального саміту миру, слідуючи у фарватері наших політичних пропозицій. Країни Глобального півдня, у свою чергу, сподіваються змінити ультимативний тон України з вимогою капітуляції Росії, покарання всіх винних у розв'язанні та веденні війни, виплатою репарацій тощо. Вони намагатимуться пом'якшити десять кроків, запропонованих президентом Зеленським. Включити туди компромісні пропозиції, які можуть розглядатися та хоч якось сприйматися Москвою", – пояснює експерт.

Тож, констатує він, це саме консультації. Переговори ж вимагають участі офіційно призначених осіб, наділених відповідними повноваженнями щодо укладання угод. Зараз ми перебуваємо у фазі обміну думками, позиціями, спробами промацати, зрозуміти один одного, підкреслює Руслан Бортник.

"На даний момент ще немає рішення щодо китайського представника – буде він чи ні. Але точно будуть США, без участі яких завершення війни точно неможливе, – зазначає експерт. – Ймовірно, ми побачимо лише підготовку до серйозних мирних переговорів, які можуть розпочатися вже восени після завершення українських наступальних операцій".

Для України зустрічі такого рівня – додаткове посилення свого впливу у світі

Політолог, партнер міжнародного комунікаційного агентства Good Politics Максим Джигун розмірковує так:

"Зустріч у Саудівській Аравії важлива не лише для України. По-перше – Саудівська Аравія є країною, яка однаково цікава і для Заходу, і Сходу, і Глобального Півдня. І сама зацікавлена у підвищенні свого статусу. Для неї це, серед іншого, можливість налагодити непрості стосунки із США. Продемонструвати себе як важливого міжнародного гравця, який може вести бізнес, і політичну взаємодію з Глобальним Заходом. По-друге, самому Заходу цікаві тісні зв'язки СА з Китаєм (економічні, політичні). І є можливість вплинути на позицію Китаю, який у ракурсі російсько-української війни явно підігрує РФ. І повідомлення про те, що китайці можуть стати учасниками цього саміту, де обговорюватимуть формулу миру президента Зеленського, це вже велике досягнення".

Ну, а для України зустрічі такого рівня – додаткове посилення свого впливу у світі, наголошує експерт. Причому не лише в демократичних країнах, а й у державах, до яких є багато питань щодо свободи слова, прав людини тощо.

"Перелік не західних учасників зустрічі (Індія, Чилі, Замбія, Бразилія тощо) говорить саме про те, що Україна збільшує сферу свого впливу – і можливостей для переконання тих гравців, які раніше були проросійськими або нейтральними. Тож це у будь-якому разі позитивний для нас захід. Нехай навіть за його результатами не буде проривних підсумкових документів. Важливим є сам факт такої зустрічі, майбутніх дискусій, глобальних комунікацій", – резюмує політолог.

Читайте на порталі "Коментарі" — втілення мирного плану України: чи може допомогти саміт у Саудівській Аравії.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини