Перший повноцінний тиждень грудня видався непростим для України. Ми пережили чергову масовану ракетну атаку з боку РФ, ситуація на фронтах залишається складною, а Путін відкрито заявляє, що не збирається зупинятися. Проте Україна не просто тримається, а й продовжує завдавати по країні-агресорові болючих ударів. Спеціально для видання "Коментарі" експерти виділили найбільш значущі події минулого тижня.
Війна в Україні. Фото: DW
Весь цей тиждень росіяни активно штурмували Бахмут, але ЗСУ продовжують там вести маневрену оборону
На думку генерала армії України, екс-глави Зовнішньої розвідки України Миколи Маломужа, тиждень, що минає, вкотре довів, що стратегія Путіна на просування російської армії по пріоритетних напрямках – не реалізується.
"Він уже неодноразово ставив завдання захопити Бахмут і загалом Донецьку область. Але терміни раз у раз зміщуються, кількість загиблих окупантів збільшується, а особливого просування немає. А у Путіна це вже психологічний "пунктик". Однак навіть це завдання так званої "спецоперації" виконати не вдається. Тому російський диктатор, як мантру, повторював і повторює (зокрема цього тижня), що цілі та завдання "спецоперації" (по суті – агресивної війни) будуть реалізовані. Змінюючи при цьому як цілі, так і завдання, як терміни, так і їх реалізацію", – зазначає генерал.
Він наголошує, що "вагнерівці", "мобіки" (як російські, так і з окупованих українських територій) увесь цей тиждень активно штурмували Бахмут. Але ЗСУ продовжують там вести маневрену оборону.
"Іноді ми відходимо, але не критично. А на Луганському напрямку ще й прямуємо вперед. Плюс – активно діємо на півдні, знищуючи інфраструктуру, штаби, склади, живу силу та логістику супротивника. Все це загалом, вважає Микола Маломуж, демонструє, що ситуація складається явно не за путінськими планами. Звідси й почастішання заяв у ракурсі російсько-української війни – путінські, а також його поплічників – у стилі "все в порядку, все за планом". Хоч якби все було так, то не довелося б робити такі заяви".
Ще одним важливим моментом тижня, що минає, експерт називає те, що масована ракетна атака, яку росіяни провели в понеділок, 5 грудня, вперше з початку таких ударів не досягла ефекту, на який вони розраховували. Ворожі ракети на 90% було збито нашою системою ППО. На деяких напрямках було попадання 10 із 10, 9 із 10.
"І, звичайно, значущим моментом цього тижня, пов'язаним із тим, про який я сказав вище, став підрив міфу про потужність російської системи ППО, про те, що територія РФ повністю захищена. Удари були завдані по
аеродромам "Енгельс-2" у Саратовській області та "Дягілєво" під Рязанню,
де розташовані стратегічні бомбардувальники, які обстрілюють Україну балістичними ракетами. Були уражені Т-95, Т-22 – потужні ракетоносії, які можна використовувати як носії ядерного озброєння. І тут важливий підрив не так у кількісному форматі, як сам його факт – сильний удар по військово-політичному престижу Росії. На цих аеродромах має діяти потужна система ППО, яка не показала своєї ефективності. До того ж, це секретні об'єкти, – наголошує екс-глава Зовнішньої розвідки. – І, якщо ми говоримо про можливу участь у події українських спецслужб чи нашої агентури, то це – блискуча робота. З одного боку, ми попередили пуски ракет із цих бомбардувальників, з іншого – показали вразливість даних об'єктів зокрема й Росії загалом. І в країні-агресорі вже почалися бродіння — як так вийшло, що стратегічні аеродроми опинилися під ударом?". Крім того, продовжує генерал, протягом цього тижня раз у раз гриміли вибухи на інших територіях Росії, в окупованому Криму, на тимчасово захоплених противником територіях материкової України. Ефективно знищувалися як бойові засоби ворога, так і особовий склад.
"Днями такі точні удари зафіксовано у Мелітополі (Запорізька область), а також у Кадіївці-Стаханово (Луганська область). Щодо знищення ворожих ресурсів, штабних структур, боєприпасів ми переходимо до глибинних операцій – як на території РФ, так і на тимчасово окупованих землях України. Що є черговою демонстрацією, що українці навчилися воювати комплексно", – констатує Микола Маломуж.
НБУ залишив облікову ставку на рівні 25% — це чудова новина
Глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко позитивним підсумком тижня вважає, що НБУ залишив облікову ставку на рівні 25%.
"Раніше були розмови, що у зв'язку із прискоренням інфляції облікову ставку можуть підняти. А якщо не підняли, то інфляція не прискорюється. Так, вона висока. Але сповільнила своє зростання. А у нашій ситуації навіть така відносна стабільність – вже чудова новина", – вважає експерт.
Це саме, за його словами, підтверджує курс валют. Він став настільки нудним, що це просто чудово. За тиждень ми не побачили девальвацію, долар в обмінниках залишається на рівні 40 грн.
Ще один важливий, на думку Олександра Охріменка, момент – Рада ЄС затвердила пакет макрофінансової допомоги Україні у розмірі 18 млрд євро у 2023 році.
"Там, щоправда, ще Європарламент має проголосувати. Але й цей крок – чудова новина, – каже економіст. – У той же час треба розуміти, що це – не подарунок, а кредит. Так, довгостроковий (на 24 роки), з 10 роками пільгового періоду (можна не погашати цей час), під відсоток "нижчий за плінтус". І все ж таки це кредит".
Читайте також на порталі "Коментарі" — про що говорять путінські заяви останнім часом – чому диктатор почав виправдовуватися.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.