Головна Новини Суспільство Війна з Росією Росія продовжує удари по енергетиці України: про що це говорить і до чого готуватись
commentss НОВИНИ Всі новини

Росія продовжує удари по енергетиці України: про що це говорить і до чого готуватись

Руйнування енергосистеми використовується ворогом як засіб примусу України до переговорів щодо заморожування військових дій

31 березня 2024, 12:35 comments1246
Поділіться публікацією:

У ніч на 31 березня Росія завдала чергового масованого ракетно-дронового удару по Україні. Президент Володимир Зеленський наголошує, що основною метою агресора продовжують бути енергетичні об'єкти нашої країни. На думку аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW), Кремль планує посилити обстріл, зокрема гідроелектростанцій та гребель, щоб перешкодити становленню українського оборонного комплексу. Експерти проаналізували для порталу "Коментарі" енерго-терор, що відбувається, а також розповіли, чого очікувати далі – і як ефективніше відбивати подібні удари.

Росія продовжує удари по енергетиці України: про що це говорить і до чого готуватись

Ракетний удар по енергетиці України. Фото: з відкритих джерел

Кремль має ідею фікс

Голова Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин упевнений, що ракетно-дронові удари по об'єктах енергосистеми України продовжуватимуться.

"Це вже стало ідеєю фікс для Кремля. Руйнування енергосистеми використовується як засіб примусу України до переговорів щодо заморожування військових дій – через посилення невдоволення населення внаслідок таких руйнувань. Україні потрібне посилення засобів ППО та ПРО. Але, крім цього, потрібно кардинально змінювати підходи до відновлення генерації, особливо теплової. Потрібна нова децентралізація для міст", – пояснює експерт.

За його словами, теплопостачання вимагає термінової модернізації, інакше вихід зведеться до буржуйок з вікон багатоповерхівок і постійно перевантажених електричних мереж. З усіма наслідками.

"Нам потрібні всі можливі варіанти децентралізації, модульні котельні, когенераційні машини та турбіни. Слід припинити розмови про експорт газу, необхідно стимулювання всіх видобувних структур для надлишкового запасу газу всередині країни. Потрібно забезпечити наявність вугілля для вугільних блоків станцій, що збереглися! По суті, цілеспрямовані удари по енергосистемі України, що почалися з 22 березня, є показником того, що Кремль не ставить завдання окупації нашої країни. В наявності бажання знищити економіку, а значить відкинути Україну в доіндустріальну епоху", – вважає Ігор Черкашин.

Протиставити цьому, на його думку, можна лише дзеркальну протидію на економіку та військово-промисловий потенціал РФ, посилення наших ППО та ПРО, а також нове розподілене облаштування енергетики та економіки в Україні.

Відновити швидко генерацію не вдасться

Екс-гендиректор ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон розмірковує так:

"Літні піки споживання електроенергії, коли у нас, за словами директора Центру енергетичних досліджень Олександра Харченка, можуть виникнути проблеми, якщо РФ продовжить енерго-терор, практично рівні зимовим. Тому після недавньої втрати значної частини генерації ТЕС і ГЕС, що балансує, покрити піки буде складно навіть з максимальним імпортом".

На жаль, констатує експерт, відновити швидко генерацію не вийде, оскільки подібне обладнання зазвичай виготовляється на конкретне замовлення.

"Крім цього варто подумати – чи варто інвестувати гроші у відновлення старих ТЕС? Може, доцільно розпочати будувати розподілену газову генерацію та розширювати можливості для імпорту? На жаль, останні два роки Міністерство енергетики витратило не на будівництво вкрай необхідних газових електростанцій, що балансують, а на вкрай нереальні проєкти нових атомних станцій. Хоча за два роки можна було вже збудувати 2-3 ГВт газової генерації", – зазначає Сергій Макогон.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи є загроза для нового блекауту: які кроки важливо вжити Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини