Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Останнім часом росія помітно активізувала ракетні удари по Україні. 11 серпня вона намагалася атакувати Київ аеробалістичними ракетами типу "Кинджал". Того ж дня окупанти намагалися знищити військові аеродроми (включаючи Старокостянтинів у Хмельницькій області), а на Івано-Франківщині – молодих українських льотчиків, яких відібрали для навчання на винищувачах F-16. У ніч на 14 серпня була масована атака дронів і ракет на Одесу та Одеську область. У ніч на 15 серпня мішенями ворога стали Дніпро, Львів, Луцьк, низка інших міст, зокрема Донецької області. Експерти продовжують аналізувати спеціально для видання "Коментарі" ракетні можливості Росії і те, що може цьому протиставити Україна.
Ракетний обстріл. Фото: з відкритих джерел
Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов наголошує, що російські крилаті ракети далекого радіусу дії становлять найбільшу загрозу для центральних та західних областей України. Він пояснює, що кількість "Кинджалів" у росіян обмежена (залишилося, напевно, кілька десятків), а радіус дії балістичних "Іскандерів" не дозволяє бити далеко, та й їх трішки залишилося.
За словами експерта, існує три типи російських крилатих ракет далекого радіусу.
1. Стара Х-55 повітряного базування з модифікаціями, яка не виробляється, оскільки двигун для неї вироблявся у Запоріжжі.
2. Х-101 повітряного базування, що виготовляється і сьогодні.
3. "Калібр" морського базування.
При цьому, продовжує він, за оцінкою Міноборони України, на кінець листопада-2022 р. на складах росії залишалося близько 130 ракет Х-101 і приблизно 230 "Калібрів".
За Х-101, за його словами, ЗСУ не дають окремої статистки. Але за співвідношенням 2:1 можна припустити, що їх було запущено приблизно 100, а вироблено близько 80. Тобто є залишок на складах під сотню з щомісячним виробництвом десь у десять штук.
Таким чином, констатує Віктор Савінов, повну кількість нових крилатих ракет в росії можна оцінити на сьогодні в 300 штук з виробництвом в 30 штук на місяць.
Складніша, продовжує він, ситуація зі старими Х-55.
Віктор Савінов нагадує, що, за даними ЗСУ, до кінця листопада-2022 по Україні було випущено 150 ракет Х-55. А за наступні 8 місяців ще близько 800 ракет Х-101, Х-55 (вони їх у статистиці не розділяють). Тобто, вирахуючи 100 штук Х-101, залишається ще близько 700 ракет Х-55.
Експерт робить такі висновки:
— якщо в початковий період війни (перші 8-9 місяців) росія в основному стріляла новими ракетами (близько 700 і лише 150 — старих), то в наступний період співвідношення змінилося у зворотний бік (на 300 нових припадає 700 старих);
— у росії залишилося не менше 1000 старих ракет Х-55, але тільки 300 нових Х-101 і "Калібр".
Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, експерт-міжнародник Ігор Соловей пояснює:
За словами експерта, для зменшення загрози Україна потребує більш сучасних систем ППО, більше далекобійних ракет та іншої допомоги, щоб вигнати загарбника зі своєї землі.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чому в Росії все більше ракет для атак по Україні — як вирішити проблему.
Новини