До другої річниці російського вторгнення в Україну наша країна підходить у гіршій ситуації, ніж це було рік тому. Про це пишуть закордонні видання, включаючи The Times, це усвідомлюємо і ми самі. Підтримка з боку закордонних партнерів (особливо США) слабшає, всередині самої України немає тієї згуртованості, що раніше (особливо це видно з дебатів навколо законопроєкту про мобілізацію), а окупаційна армія РФ продовжує тиснути на фронті, мріючи захопити якнайбільше нових територій. Експерти проаналізували для порталу "Коментарі" стан російсько-української війни на даний момент, її перспективи, а також розповіли, що слід робити Україні для покращення своїх позицій.
Війна в Україні. Фото: Генштаб ЗСУ
Нам слід формувати власний наратив
Директор Інституту світової політики, політичний експерт, автор книги "Гібридна війна" Євген Магда пояснює:
"Друга річниця широкомасштабного вторгнення Росії в Україну має стати для нас можливістю чітко сформулювати свої цілі у протистоянні з агресором. Отримати додатковий імпульс для організації відсічі ворогові. І відповісти на запитання, які цікавлять як громадян України, так і наших партнерів".
Експерт звертає увагу на те, що в РФ раптом знову почав активно сипати божевільними заявами колишній президент, нинішній заступник голови Ради безпеки країни-агресора Дмитро Медведєв. Міркувати про нові цілі для захоплення. Порівнювати військовослужбовців ЗСУ з вермахтом (назва німецьких збройних сил у 1935-45 рр.), продовжувати марення про "укранацистів" тощо.
"Нам слід формувати власний наратив. Особливо на тлі складної ситуації і на військовому фронті, і на міжнародному, коли лише 10% європейців, згідно з останніми опитуваннями, вірять у перемогу України", – впевнений експерт.
Ситуація, наголошує він, дуже складна. Українська пропаганда виявляється неефективною.
"Це проблема. І 24 лютого, друга річниця широкомасштабної російської агресії проти України – хороший привід для відвертості, – вважає Євген Магда. – Для знаходження та транслювання чітких меседжів. Для розповіді про наші подальші дії. Показати напрямок цих дій. Підкреслити, що саме так – наполегливо та невідворотно – ми рухатимемося до своєї мети, до звільнення наших територій та людей".
Україна ще може все змінити на свою користь
Старший лейтенант, лицар ордена Богдана Хмельницького, колишній командир роти 47-ї бригади, експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник вважає, що основний висновок на цей момент наступний: 2022 року ворог недооцінив нас, а 2023-го ми недооцінили ворога.
"Як наслідок – у 2024-й ми увійшли з величезною кількістю проблем, – зазначає експерт. – 2022-го у нас була мотивована армія, яка хотіла і могла боротися із противником. Зараз у нас суспільство на межі деморалізації. На жаль, ні політична, ні військова влада не змогли підготуватись до війни-2024. Відповідно, не зуміло і суспільство. І зараз ми змушені хаотично шукати розв'язання проблем, паралельно здійснюючи тиск на Захід, щоб не припинилася така важлива нам підтримка".
Цей рік, на думку Миколи Мельника, стане вирішальним у російсько-українській війні. І ми або вистоємо – і зуміємо перебудувати систему держави на тривалу війну. Або будемо змушені (у цьому році чи наступному) піти на переговори з агресором.
"Війни ніколи не тривали вічно. Але за стіл переговорів протиборчі сторони сідають у двох випадках. Або через неможливість однієї з них продовжувати боротьбу далі, або через розуміння обома сторонами безперспективності продовжувати війну, – наголошує експерт. – Україна ще може все змінити на свою користь. Але тільки якщо найближчим часом ми змінимо систему мобілізації, систему підготовки особового складу, офіцерського складу. Інакше на нашу державу чекають великі проблеми".
Читайте також на порталі "Коментарі" — про що Зеленський говорив зі слугами народу: яка "чесна розмову" ще чекає українців.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.