Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що відправиться з візитом до Китаю, куди останнім часом зачастили європейські політики та чиновники, як тільки для цього дозріють відповідні умови. Він також зазначив, що Штати вважають за важливе продовжувати шукати шляхи поліпшення відносин з Китаєм. Які перспективи відносин Вашингтона та Пекіна? Який розвиток подій був би на користь України? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
США та Китай. Фото: з відкритих джерел
Україна зараз – не просто театр бойових дій, а місце, де остаточно стане зрозуміло, чи ще залишилися способи вирішувати конфлікти цивілізовано
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова нагадує, що візит Блінкена до Китаю планувався ще в лютому. Але тоді він зірвався через ситуацію з китайськими повітряними кулями, які США збивали над своєю територією.
"Після цього між Штатами та КНР виникла
напруга,
яку сподівалися погасити. Ну, а постійний контакт між дипломатами існує. Раніше і президент Байден, і Блінкен робили досить різкі заяви щодо тих чи інших позицій Китаю. Визнаючи, що існує певна конкуренція між КНР та США. Водночас наголошувалося, що це – здорова конкуренція. І важливо, щоб вона не переросла у серйозне протистояння, а тим більше – у конфлікт", – пояснює Олександра Решмеділова.
Вона наголошує, що конфліктною зоною тут є відносини з Тайванем.
"Виборчий процес, який там незабаром розпочнеться (вибори відбудуться 2024 року), може так чи інакше впливати на ситуацію. Можливе та чи інше опосередковане втручання Вашингтона та Пекіна (медійно, візитами) у ці вибори. При цьому США будуть поводитися обережно, – прогнозує експерт. – Повертаючись до гіпотетичного візиту Блінкена до Китаю, поки що важко сказати, коли саме він відбудеться і чи буде ефективним. Не виключено, що Штати віддадуть перевагу паузі. При цьому цілком можливі зустрічі на полях тих чи інших самітів поза США та Китаєм".
Проте США важливо тримати руку на пульсі, наголошує Олександра Решмеділова. Особливо після візиту до Пекіна французького президента Макрона, в рамках якого прозвучала гучна заява, що Франції та Європі загалом треба зменшити вплив на них із боку США.
"Усі заяви зараз йдуть у ракурсі необхідності якнайшвидшого припинення російсько-української війни, недопущення не лише застосування, а й поширення ядерного озброєння, – наголошує аналітик. – Україна зараз – не просто театр бойових дій, а місце, де остаточно стане зрозуміло, чи ще залишилися способи вирішувати конфлікти цивілізовано, чи світ котиться до глобального протистояння. Штати, як найбільший геополітичний гравець, відстежують всі нюанси ситуації. І в потрібний час, мабуть, американо-китайські переговори на найвищому рівні (з, сподіваємося, позитивним ефектом і для України) неминучі".
США готові до дискусії з Китаєм, якої він так хоче
Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран пояснює:
"Великі імперії традиційно використовують дипломатію як один із елементів війни та протистояння. Якщо почитати того ж Сунь-цзи (китайський стратег і мислитель, який жив у VI столітті до н.е., то там є безліч тез, актуальних і сьогодні. Наприклад, що війна – це шлях обману, що вершина військового мистецтва – звалити ворога без бою. І так далі. Що китайці, що американці чудово використовують саме дипломатію як елемент протистояння".
На думку експерта, США чітко дають зрозуміти КНР, що готові до великої гри. Готові до дискусії з Китаєм, якої він так хоче.
"А він хоче спробувати домовитися зі Штатами про своєрідний поділ світу "на двох". Як намагався Путін, який почув із Вашингтона однозначне "ні", після чого поліз на Україну відкритою війною. Наразі Вашингтон демонструє Пекіну свою готовність до переговорів. При цьому наголошуючи, що сам Китай до них не готовий. Що він ще не доріс до глобального геополітичного гравця, щоб домовлятися про те, що хоче домовлятися", – зазначає Віктор Таран.
Він вважає, що для конструктивних американо-китайських переговорів є низка передумов. І те, як і коли скінчиться російсько-українська війна. І що відбуватиметься на Близькому Сході. І якою буде ситуація навколо Тайваню.
"Візит Блінкена до Пекіна або зустріч Байдена з Сі Цзіньпіном відбудеться лише тоді, коли Вашингтон вирішить, що для цього визріли необхідні умови. І розмова буде точно не про поділ сфер впливу, як хотілося б "товаришу Сі", а про створення нової – ефективної! – архітектури світової безпеки", – прогнозує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" – у що виллється візит лідерів ЄС до Китаю – якими можуть бути наслідки для України.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.