Російські окупаційні війська продовжують атаки на українські позиції практично на всій лінії фронту. І навіть мають деяке просування на сході та півдні. Водночас не припиняються ракетні, бомбові та дронові атаки. А тому постачання систем ППО мають вирішальне значення для України, наголошує Інститут вивчення війни (ISW). На фоні того, що в США триває блокування допомоги Україні, Німеччина закликає партнерів по ЄС збільшити підтримку нашої країни. Експерти оцінили для порталу "Коментарі" те, що відбувається на військовому та зовнішньополітичному фронтах.
Війна в Україні. Фото: Міністерство оборони України
Зараз бачимо багато боротьби, дрібних тактичних сутичок, точкових захватів
Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов міркує так:
"На фронті, незважаючи на бойові дії, що продовжуються, вони йдуть з меншою інтенсивністю, ніж, наприклад, наприкінці осені. Так, тиснути та стріляти росіяни продовжать, втрати будуть. Але активність знижується. Зазвичай ще у 18 столітті війська відводили на "зимові квартири". По-перше, щоб мінімізувати втрати (зокрема через хвороби), по-друге, оскільки важко воювати взимку".
Поодинокі випадки, продовжує експерт, коли бойові дії взимку проводили до успіхів. Можна згадати дії Кутузова у війні з Наполеоном 1812-го, битву під Москвою чи Арденнська битва (найбільш кровопролитна битва американських військ в історії США) під час Другої світової.
"Але загалом вести війну взимку – важко. А тим більше – здійснювати будь-які стратегічні операції. Важко окопуватись, отже, захоплювати ті чи інші позиції, плацдарми. Немає зеленки, важче приховати просування. Проблеми з використанням техніки (іноді глохне на морозі). Тому, як правило, для наступу обирають теплий час", – пояснює Віктор Савінов.
Нині ж, продовжує він, бачимо багато боротьби, дрібних тактичних сутичок, точкових захоплень. Але не більше.
"Стратегічна ініціатива зараз у РФ, вона атакує. А ми через перебої з постачаннями змушені піти в оборону. Але провести велику наступальну операцію ні російська, ні українська сторона протягом кількох місяців навряд чи зможуть. Що й визначає всю канву бойових дій найближчим часом. Все та сама позиційна боротьба", – констатує експерт.
Йде війна дронів
Кандидат наук з держуправління Юрій Гаврилечко наголошує, що українсько-російська війна стала першою у світовій історії людства війною дронів.
"До початку 2023 року ми в цьому протистоянні перемагали, поки росіяни не зрозуміли, що старі засоби ведення війни отримали конкуренцію з боку новітніх засобів. І почали вирішувати проблему у своєму стилі: ось вам валіза з грошима, видайте нам 1000 дронів на кінець тижня. Саме так вони спілкуються як із своїми виробниками, так і з іранцями. У нас ситуація з точністю до навпаки: волонтери власним коштом там на власній виробничій базі збирають дрони, а потім змушені бігати за чиновниками та пропонувати їх випробувати, сертифікувати та законтрактувати нову партію", – зазначає експерт.
На його думку, ймовірна поява у росіян "Шахеда 238" з реактивним двигуном говорить про те, що ми програємо зараз на оперативно-тактичному та стратегічному рівнях війни дронів.
"Паритет є на операційному та тактичному, бо його поки що "закривають" волонтери. Однак вищі рівні без істотних грошових ресурсів та доступу до виробничих потужностей та технологій волонтерством перекрити не можна", – пояснює Юрій Гаврилечко.
Він звертає увагу, що до нашої війни на Заході зосереджувалися на зовсім інших класах дронів, аніж ті, які переважно нині використовуються в Україні.
"Зазвичай це багатофункціональні високотехнологічні рішення, компліментарні традиційним засобам ведення війни, не самостійні інструменти. Однак вони мають безліч рішень, які можна використовувати у більш простих та спеціалізованих системах. І саме – допомога у навчанні наших інженерів та технологів, доступ до нових технологій. У цьому у наших партнерів буде і своя вигода, тому що незабаром отримають готові та протестовані в бойових умовах зразки нових класів дронів-камікадзе, ударних дронів тощо", – зазначає експерт.
Надання такої допомоги, наголошує він, вимагає політичних рішень та домовленостей на найвищому рівні. Тому що це не просто бізнес, а нова система ведення війни з новими класами озброєння та взаємодією їх із традиційними засобами.
"Також нам слід зосередитись на перебазуванні інженерів, технологів і навіть КБ – за межі України, – вважає Юрій Гаврилечко. – Потрібно позбутися ризиків їхнього фізичного знищення. Те саме стосується виробництва основних вузлів дронів. Але це також потребує політичних рішень".
Москва сподівається на зміну влади у США
На думку політолога Дмитра Воронкова, війна не надто змінилася останнім часом.
"Йде війна на виснаження. У тому числі людські ресурси. РФ мобілізує свої (тільки за принципом – кого не шкода), ми намагаємось
мобілізувати свої.
Розрахунок Кремля – що Україні перестануть допомагати. Озброєнням, фінансами", – пояснює експерт. Він наголошує, що Москва сподівається на зміну влади в США, після чого Вашингтон, ймовірно, змінить політику. У не найкращу для України сторону.
"До виборів у США навряд чи щось зміниться у нашій війні, – вважає Дмитро Воронков. – Наші дипломати роблять усе, що можуть. Але не всі стіни можна пробити. Кожна країна має свої національні інтереси, ними вони й керуються".
Читайте також на порталі "Коментарі" – що зараз відбувається у війні: до чого готуватись Україні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.