Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Британська розвідка заявила, що Росія намагається здійснити морську блокаду України після виходу з Чорноморської зернової ініціативи. Про це повідомляє Міноборони України, наголошуючи, що країна-агресор готує для даних планів кораблі та авіацію. За 9 днів обстрілів українських портів у Чорному морі російська армія знищила 26 об'єктів портової інфраструктури та 5 цивільних суден, заявив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков. За його словами, мета ворога є очевидною – позбавити світ українського продовольства, створивши таким чином глобальну продовольчу кризу. Тим часом, на засіданні Ради Україна-НАТО прозвучало лише засудження подібних дій РФ та намір посилити спостереження та розвідку у Чорноморському регіоні. Про що говорить така млява реакція наших закордонних партнерів на нову хвилю терору та ескалації? Які дієві заходи можуть бути вжиті? Як ситуація може розвиватись далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Блокада з Росією Чорного моря. Фото з відкритих джерел
Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов вважає, що у зв'язку з ескалацією агресії Росії у чорноморському басейні необхідна реакція цивілізованого світу на дії агресора.
Заходи у відповідь, зазначає він, можуть мати військовий (глобальне або локальне блокування проток для російських вантажів, перехоплення суден, військові конвої) або економічний (санкції) характер.
За його словами, економічною (санкційною) відповіддю могли б бути такі заходи.
1). Блокування російських чорноморських портів (Новоросійськ, Тамань, Туапсе) за прикладом Ялти та Фамагусти. Список портів у разі ескалації з боку Росії може бути розширений на балтійські порти і т.д. Ефект буде практично таким самим, як від блокування Босфору, підкреслює експерт.
2). Заборона перестрахування російських вантажів (можна обмежитися лише чорноморським басейном). Швидше за все, це призведе до неможливості для Росії експортувати нафту і нафтопродукти морським шляхом, бо власний капітал російських страховиків є недостатнім для страхування великих танкерів з нафтою або нафтопродуктами, зазначає Віктор Савінов. Оскільки близько 30% російського експорту – це нафта та нафтопродукти, відправлені морем (а є ще СПГ), то ефект можна порівняти з блокуванням проток.
3). Огляд російських суден та російських вантажів. Найм'якший захід, який матиме не лише економічний, а й виховний ефект, констатує експерт.
Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала поділився такою думкою:
Експерт не виключає, що якихось ще рішень за підсумками засідання Ради Україна-НАТО просто не було озвучено. І ми дізнаємося про них безпосередньо після їхнього втілення в життя.
Політолог Дмитро Воронков упевнений, що мета таких морських блокувань з боку Росії – чинити тиск не лише на Україну, а й на Захід, щоб останній посадив Київ за стіл переговорів із Москвою.
Перший, на думку Дмитра Воронкова, полягає в тому, що Захід має план реакцій на такі дії, вироблений ще після початку подібних блокад.
Другий сценарій є негативним для нас, вважає він. А саме – Захід піде на поводу Росії і пом'якшить санкції чи спробує підштовхнути Україну до переговорів.
Читайте також на порталі "Коментарі" — шантаж РФ у Чорному морі можна припинити двома способами – на що мають зважитися в НАТО.
Новини