Головна Новини Суспільство Війна з Росією Мобілізація в Україні: плюси та мінуси нового законопроєкту
commentss НОВИНИ Всі новини

Мобілізація в Україні: плюси та мінуси нового законопроєкту

Противник перевершує нас у живій силі в рази, саме тому влада робить акцент на посиленні процесу мобілізації

26 грудня 2023, 12:24 comments3505
Поділіться публікацією:

Кабмін увечері 25 грудня вніс до Верховної Ради законопроєкт №10378 щодо змін до порядку мобілізації в Україні, військового обліку та проходження військової служби. У пояснювальній записці пропонується низка заходів, які, на думку авторів документа, зроблять мобілізацію більш ефективною, а ухилення про взяття на військовий облік та проходження військової служби менш ймовірними. Як оцінюєте ініціативи від уряду? Які шанси на підтримку цього законопроєкту? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Мобілізація в Україні: плюси та мінуси нового законопроєкту

Мобілізація в Україні. Фото: з відкритих джерел

Під виглядом "покращень і реформ" ховається невміння керувати та реформувати

Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АТ "Кравець та партнери", адвокат Ростислав Кравець поділився таким коментарем:

"На мій погляд, цей законопроєкт готувався особами, які нічого не розуміють ні у військовому обліку, ні у мобілізації. Тому що одні запропоновані норми фактично суперечать іншим. Складається враження, що народні депутати, які готували ці зміни, розуміли, наскільки все погано. І тому проєкт йде ніби від Кабміну, який, схоже, не шкода. Але готували його явно нардепи (причому групами, не узгоджуючи спільний документ один з одним), які, схоже, не захотіли вносити проєкт від себе, щоб не стати об'єктами глузування та хейту. Коли намагаєшся вникнути в те, що вони там понаписували, можна подумати, що воювати творці цього "шедевру" збираються не з федерацією рашистів, а зі своїм власним народом".

За словами експерта, осіб, які порушують військовий облік та правила мобілізації, мають намір прирівняти до неплатників аліментів. На них хочуть накласти санкції якось заборона на право розпоряджатися майном, рахунками, табу на виїзд за кордон, внесення до реєстру боржників тощо.

"Удар завдають по інвалідах. З переліку висновків військово-лікувальних комісій (ВЛК) пропонують виключити висновки про "обмежену придатність" до військової служби. Тобто практично всі інваліди можуть служити. Тоді як зараз, згідно зі статтею 23 закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", призивати людей з інвалідністю (йдеться про всі три групи) не можна. При цьому осіб, які доглядали інвалідів третьої групи або власних батьків-інвалідів такої групи, мають намір призвати. Як на мене, це можна порівняти з геноцидом власного народу, – каже Ростислав Кравець. – Як може воювати чоловік, знаючи, що в нього вдома залишилися, наприклад, рідні-інваліди, які не можуть навіть до ладу доглядати за себою, за дітьми?".

За словами експерта, удар завдається і по освіті. Він наголошує, що дали право у перехідних положеннях закінчити навчання тим, хто зараз його отримує та має відстрочку. Але йдеться, уточнює Ростислав Кравець, лише про навчання за денною чи дуальною формами, а також про тих, хто отримує рівень освіти вище за раніше отриману за однією спеціальністю.

Якщо раніше відстрочку мали ті, хто викладає на 0,75 ставки, то тепер – ті, хто має повну ставку. Що також завдасть шкоди нашій науці та освіті, упевнений адвокат.

"Що стосується строкової служби, скасування якої раніше анонсувала відома Мар'яна Безугла, то сталося просто перейменування. Тепер це називатиметься "базова термінова служба". Якщо раніше служили рік, то тепер хочуть запровадити курс базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років за всіх навчальних закладів. А також запровадити базову військову службу за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базової загальновійськової підготовки. Ну, а призовний вік зменшується з 27 до 25 років", – зазначає експерт.

Він звертає увагу, що для прокурорів також запровадили обов'язкову базову військову службу. Це, виявляється, важливіше за відповідну юридичну освіту, констатує Ростислав Кравець.

"Первинний військовий облік перекладено з ТЦК на місцеві адміністрації. Це означає, що ініціатори цих змін намагаються зняти будь-яку відповідальність із ТЦК, наділяючи їх при цьому необмеженими повноваженнями. Фактично будь-який провал мобілізації тепер – відповідальність місцевої влади, – пояснює експерт. – На мій погляд, будь-який депутат, який проголосує за цей проєкт (нардепів, до речі, згідно з ним, мобілізувати не можна), як би він не виправдовував необхідність його ухвалення, не матиме політичного майбутнього. Не думаю, що шанси на ухвалення цього документа мають успіх. А під виглядом цих "покращень та реформ" ховається невміння керувати та реформувати".

Сам факт подання законопроєкту про мобілізацію до Ради – це позитив

На думку експерта у питаннях національної безпеки та оборони, учасника програми Україна-НАТО Катерини Коваль, якщо нам потрібно додатково мобілізувати 500 тисяч осіб (про що нещодавно заявив із посиланням на військових президент України), то й законодавство треба міняти. Якщо ми, звісно, хочемо перемогти.

"Багато хто в Україні, схоже, не до кінця усвідомлює, що посилення мобілізації наближає нашу перемогу і ламає плани РФ щодо окупації всієї України або якнайбільшої її частини. Противник перевершує нас у живій силі у рази. І не зупиняє прихованої мобілізації. І нарощує збройні сили. Нам потрібно бути єдиними, згуртованими, якими були у перші дні, тижні, місяці повномасштабної агресії", – наголошує експерт.

Вона наголошує, що паралельно з активною роботою з партнерами щодо отримання потрібних нам озброєнь, боєприпасів, гарантій безпеки ми повинні проводити роботу всередині своєї країни. У тому числі в ракурсі більш ефективної мобілізації.

"На мій погляд, електронний кабінет призовника, резервіста, військовозобов'язаних осіб у рази спрощує комунікацію. І прискорює важливий процес щодо звірки даних, створення оновлених реєстрів, власне мобілізації. Важлива свідомість громадян. Повідомляти про місцезнаходження, зміну місця проживання. Ця ініціатива вже перезріла, – впевнена Катерина Коваль. – У нас є чудовий додаток "Дія", але його поки що не хочуть задіяти у призовній та мобілізаційній діяльності. Отже, треба шукати інших шляхів. У тому числі – розширюючи список осіб, які підлягають мобілізації, а також – посилити покарання для ухилянтів. Це наша спільна війна. Це наша спільна країна. І якщо ми не хочемо бути окупованими – треба боротися. Усім, хто може. На різних фронтах".

Мобілізація, нагадує експерт, не означає обов'язкового перебування на передовій. Є різні спеціалізації, які потрібні армії поза зоною бойових дій.

"Можливо, у первісному вигляді законопроєкт не пройде. Але сам факт його подання до Ради – це позитив. Вимушений, але необхідний захід, щоб ми могли ефективніше протистояти російській агресії", – робить висновок Катерина Коваль.

Читайте також на порталі "Коментарі" — Кабмін вніс до Ради законопроєкт про мобілізацію: що пропонують змінити.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

-

26 грудня 2023, 19:31

Если не начать могилизировать эту воровскую власть, то они помтепенно могилизируют весь народ Украины, это всего лишь дело времени. Людей жалко, ведь мрут не за страну, а за то, чтобы эти мерзкие зеленые твари воровали и обогащались. Вон выродок, который закупал для армии яйца по 17 грн. за штуку карманы набил и теперь живет в штатах, так они все, твари, если их не замочить, посваливают потом из страны, которой уже не будет. Народ, пора жестко начинать действовать. Ни одна зеленая падла не должна сбежать из страны, армия должна быть с народом.

Ігор

26 грудня 2023, 12:58

Смердів. вже не вистачає. А панівна чиновницька депутатська каста не може бути заплямована боротьбою. Коли прийде ворог, вони просто скажуть що не мали жодного стосунку до спротиву, навпаки намагались де можна саботувати спротив розкраданням. Це все смерди та юдейська Хунта щось там затіяли. От з них і питайте, а ми вас як рідних братів з хлібом та сіллю. Тому Україна і програла.


Новини