Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чому Росія та Китай прагнуть запустити переговори щодо України: як реагувати
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому Росія та Китай прагнуть запустити переговори щодо України: як реагувати

Росії потрібен час, щоб відновити свій військовий потенціал

6 квітня 2024, 14:55
Поділіться публікацією:

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) звернули на цьому тижні увагу, що путінський прес-секретар Дмитро Пєсков, міністр оборони РФ Сергій Шойгу та глава російського МЗС Сергій Лавров активізували інформаційні операції, щоб підштовхнути Україну до переговорів та змусити Захід боятися ("самостримуватися"). З черговими туманними розмовами про переговори зачастив останнім часом Китай, який, за даними США, збільшив допомогу Росії. З чим пов'язаний і до чого може призвести новий сплеск "миротворчої" риторики з боку країни-агресора та її союзника в особі КНР? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.

Чому Росія та Китай прагнуть запустити переговори щодо України: як реагувати

Володимир Путін та Сі Цзіньпін. Фото: із відкритих джерел

Росії потрібен час для відновлення сил

Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова розмірковує так:

"Звичайно, Китай та Росія намагаються схилити Україну та Захід до переговорів. Причому для РФ це питання, скоріше навіть, виживання її армії. А для Китаю – питання його економічних інтересів. При цьому для США саме КНР залишається основним противником. Тому Штати жорстко акцентуватимуть, що Китай допомагає Росії, купуючи її нафту і газ, щось поставляючи заборонене. Ну, а Пекін, зрозуміло, стверджує, що нічого підсканкційного країні-агресору не постачає. Хоча частина дронів, комплектуючі для них точно з'являються у Росії завдяки КНР. До того ж, сумніваюся, що та сама Північна Корея без схвалення Китаю могла б щось постачати Росії".

Що стосується активізації миротворчої риторики, це говорить про те, що РФ потребує перепочинку, вважає експерт.

Вона звертає увагу, що навіть у російській пресі, куди, у кращому разі, потрапляє інформація про одного загиблого солдата, нарахували 50 тисяч загиблих. Тобто реальні цифри щонайменше 150 тисяч. А враховуючи, що на одного загиблого припадає приблизно троє поранених, виходить, що 450 тисяч поранених. Разом — 600 тисяч, що вийшли з ладу. При тому, що цифри швидше за все применшені.

"Так що – так, Росії потрібен час для відновлення сил, вона прагне переговорів. Сподівається, що припинення бойових дій дозволить зняти частину санкцій. Останнє, до речі, дуже цікаве для Китаю, тому й він активізував миротворчий кейс", – наголосила Тетяна Попова.

Вона не має сумнівів, що Кремль продовжить діяти в подібному ключі. У тому числі, використовуючи у своїх інформаційних операціях розмови з представниками інших держав, перекручуючи їх, як було з розмовою міністрів оборони Франції та РФ. Наголошуючи, що обговорювалися переговори. Які насправді не обговорювали.

Експерт резюмує: РФ продовжить говорити про переговори, намагаючись підштовхнути до них Захід та Україну, а Китай наполягатиме на знятті санкцій.

"Чи вийде у них щось – важко сказати. Але до того, як у нас з'явиться західна авіація та західні далекобійні ракети, до того, як ми їх використовуємо та зрозуміємо ефект, навряд чи ми будемо готовими до переговорів", – прогнозує Тетяна Попова.

Треба знову і знову говорити, що війну розпочала Москва

Політичний експерт Світлана Кушнір нагадує, що після нещодавнього турне Спеціального представника уряду Китаю у справах Євразії Лі Хуея трикутником Київ-Москва-Страсбург з місією просування т.з. "китайського мирного плану" ми почули від прес-секретаря МЗС Китайської Народної Республіки Ван Веньбінь згадки російської агресії проти України як "української кризи". До того ж пролунала фраза, що в ній (кризі) "не може бути переможців і тих, хто програв".

На думку експерта, зустрічі у двосторонніх форматах, особливо за лінією Пекін-Москва, вплинули на зміну термінології.

"Дефініція "українська криза" є неприйнятною для характеристики російсько-української війни, Україна не є ні причиною, ні джерелом для кризових явищ в міжнародних відносинах. Реальній ситуації більше відповідало б поняття "російська криза", адже саме путінський режим перетворив свою країну на джерело нестабільності та загроз", – наголошує Світлана Кушнір.

Вона вважає, що зараз наше МЗС і посол України в Китаї пан Рябікін мають донести тезу, що у війні з Росією Україна не змагається за лаври переможця, що для мільйонів українців, які страждають від російського терора, найголовніше виключно безпека та справедливість. Проте кремлівський режим не готовий до переговорів щодо цих базових потреб.

"Усі рухи щодо відновлення стабільного миру неможливі, якщо буде продовжено тактику потурання агресії та розмов про відчуження Україною суверенних територій, прийняття факту окупації цих територій, як набуття статусу їх російських. Треба знову і знову говорити, і нагадувати, що війну розпочала Москва – і саме Москва може будь-якої миті її завершити, просто вивівши окупаційні війська з України та повернувшись до виконання норм міжнародного права", – пояснює експерт.

У Гаазі, продовжує вона, днями 44 держави підписали політичну декларацію "Відновлення справедливості для України", висловивши готовність спільно працювати над створенням Спеціального трибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України.

"Країни вітали створення у 2023 році Міжнародного центру із притягнення до відповідальності за злочин агресії проти України (ICPA) при Євроюсті. Країни-підписанти засуджують агресію Росії проти України, що триває, як кричуще порушення міжнародного правопорядку. Вони нагадують про рішення суду ООН ще від 16 березня 2022 року, яким РФ зобов'язали припинити бойові дії – та вітають відкриття Міжнародного реєстру збитків внаслідок агресії РФ проти України (RD4U), який 2 квітня почав приймати заявки. Тому говорити слід передусім про покарання російських військових злочинців, про розплату РФ за війну, про виведення окупаційних військ з української території, а не ґвалтувати термінологію, щоб вигородити агресора та змусити Україну до капітуляції", – констатує Світлана Кушнір.

Читайте також на порталі "Коментарі" – що відбувається на фронтах: якісь сценарії подальшої війни в Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини