Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чим важливими є переговори в Давосі: чому Україні важливо не втрачати ініціативу з формулою миру
commentss НОВИНИ Всі новини

Чим важливими є переговори в Давосі: чому Україні важливо не втрачати ініціативу з формулою миру

Україна напрацьовує платформу, яка фокусує контури майбутнього комплексного плану, щоб надалі сформувати детальну дорожню карту миру

15 січня 2024, 15:35 comments1088
Поділіться публікацією:

Президент України 15 січня розпочав робочий візит до Швейцарії, де проведе зустрічі з керівництвом країни, візьме участь у Всесвітньому економічному форумі (у Давосі) та проведе низку двосторонніх зустрічей. А 14 січня в Давосі відбулася чергова зустріч радників із нацбезпеки низки країн з обговорення Української формули миру. Голова Офісу президента Андрій Єрмак, який представляв там нашу країну, підкреслив, що Зеленський ніколи не погодиться на заморозку війни. У свою чергу, керівник швейцарського МЗС Ігнаціо Кассіс заявив, що для зупинки війни РФ має якось бути залучена до переговорів з Україною. Видання Financial Times зазначає, що на зустрічі за Українською формулою миру в Давосі деякі країни заявили, що треба враховувати думку Москви при врегулюванні війни. Про що говорять вже відомі дані щодо переговорів про мир, які відбулися в Давосі? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.

Чим важливими є переговори в Давосі: чому Україні важливо не втрачати ініціативу з формулою миру

Обговорення української формули миру. Фото з відкритих джерел

Дедалі більше країн приєднуються до обговорення Української формули миру

Народний депутат України ІХ скликання, голова підкомітету Верховної Ради з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб поділилася такою думкою:

"Зустрічі на кшталт давоської – не переговори про мир. Це координація перспектив виведення російських військ, відновлення справедливості та запобігання війні в майбутньому. Це вказівник для майбутнього фундаменту переговорів. Це платформа, яка фокусує контури майбутнього комплексного плану, щоб надалі сформувати детальну дорожню карту миру. Давайте відверто – цивілізований світ утомився від війни. Але стійкий мир для України можливий лише за збереження державності з гарантіями безпеки, які чітко прописані, а не такими, як у Будапештському меморандумі".

Будемо реалістами, продовжує експерт, президент Зеленський не погодиться на заморожування війни. І про це в Давосі в рамках зустрічі радників із нацбезпеки говорив голова Офісу президента Андрій Єрмак. Більше того, шостий пункт нашої формули миру передбачає "Виведення всіх російських військ із території України", нагадує Вікторія Гриб. Щоб його реалізувати, необхідно створення певних умов. Досягти їх без широкої підтримки та координації із союзниками неможливо, констатує нардеп.

"Керівник швейцарського МЗС Ігнаціо Кассіс справді заявив, що для зупинки війни РФ має якось бути залучена до переговорів з Україною. Але варто було б уточнити, що Україна в цих переговорах має взяти участь як рівний і потужний переговорник, а не – переможена сторона", – акцентує Вікторія Гриб.

Вона звертає увагу, що серед учасників зустрічі у Давосі з обговорення Української формули миру – 81 країна та міжнародна організація. Це свідчить про те, що все більше держав розуміє ризики – і готові долучатися до пошуку шляхів справедливого миру, вважає експерт.

"Можна скільки завгодно критикувати українську дипломатію та применшувати важливість Давосу, проте згуртування навколо себе союзників – єдина можливість вийти на гіпотетичні переговори про мир із міцних позицій", – впевнена парламентар.

Україні важливий лише справедливий мир

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт із міжнародної політики Петро Олещук вважає логічним, що Україну на цих переговорах представляв Андрій Єрмак.

"Адже цей формат було запущено саме консультаціями радників глав держав, – пояснює експерт. – У такому форматі це й функціонує, починаючи з першої зустрічі в Копенгагені (бо були Джидда, Мальта, тепер – Давос). Кожна наступна зустріч приводила до розширення кола учасників. Нині це вже понад 80 держав та міжнародних організацій, що значимо у ракурсі просування Української формули миру, оприлюдненої президентом Володимиром Зеленським ще 2022-го. Суть формули, нагадаю, полягає в тому, що основою для стабільного миру є відновлення територіальної цілісності та суверенітету України, виведення військ агресора з нашої території, відновлення екологічної, продовольчої, ядерної безпеки. Покарання винних у розв'язанні війни. І так далі… Зрозуміло, що під час обговорення цієї формули висловлюються різні думки. Тим більше, що, як я вже зазначав, коло учасників стає дедалі ширшим".

До цього слід ставитись спокійно, упевнений Петро Олещук. Адже задля обміну думками та пошуку консенсусу такі зустрічі і проводиться.

"Україні, – упевнений політолог, – важливо підтримувати постійну ініціативу у питанні завершення війни та приходу стабільного та справедливого миру. Росія із цього приводу постійно маніпулює. Вдає, що готова до миру, а ось Україна, мовляв, не хоче переговорів. І для того, щоб ламати такі маніпуляції, Україні важливо тримати ініціативу за собою. І закріплювати саме українське бачення завершення цієї війни. Демонструвати, що ніхто більше нас не зацікавлений у тому, щоб настав мир. Але мир – справедливий. Максимально стійкий, довгостроковий. Для цього й потрібні зустрічі на кшталт тих, що ми проводимо в різних країнах".

Читайте також на порталі "Коментарі" — чи вдасться конфіскувати заморожені російські активи: які варіанти розвитку подій.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини