Все більше натякаючих факторів, а також явних фактів, що ЗСУ розпочали контрнаступальні операції. На цьому фоні президент США Джо Байден та британський прем'єр-міністр Ріші Сунак заявили про свою "непохитну підтримку" України і в черговий раз засудили жорстоку агресію Росії. Що відбувається зараз на фронтах і чого очікувати в найближчому майбутньому в ракурсі російсько-української війни? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Контрнаступ ЗСУ. Фото: Міноборони у Facebook
Ситуація на полі бою може бути зараз зовсім іншою, ніж говорять зведення Генштабу
Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.) Ігор Романенко зазначає, що на сході тривають бої по всьому фронту завдовжки понад 1,2 тисячі кілометрів.
"Є позитивна для ЗСУ ситуація на Бахмутському, Сватівському, Вугледарському напрямках. На низці інших (Лиманський, Куп'янський напрямки, районі Авдіївки та Мар'їнки) тиснуть росіяни. Сподіваючись додати їх у скарбничку, як вони вважають, "успіхів" поряд із захопленим величезними зусиллями Соледаром та недозахопленим Бахмутом, – пояснює генерал. – Непоганий поступ у ЗСУ (до 5 км на окремих напрямках) є у Запорізькій області. За оцінками західних фахівців, там проглядається застосування бронетехніки, спроб штурмів позицій противника".
Поки що про якісь значні результати невідомо. Втім, зі зрозумілих причин фронтові зведення ми дізнаємося із певним запізненням, акцентує Ігор Романенко. І ситуація на полі бою може бути зараз зовсім іншою, ніж говорять зведення Генштабу.
"Також слід розуміти, що раптовості на тому ж Запорізькому напрямку бути не може. Спочатку було зрозуміло, що це найкоротша відстань, щоб перерізати сухопутне сполучення між Кримом і материковою частиною України, захопленою росіянами. Що саме там ЗСУ атакуватимуть. Тому в Запорізькій області окупанти збудували потужні оборонні споруди, провели тотальне мінування, стягнули багато сил та засобів, у тому числі резерви", – наголошує експерт.
За його словами, оборонна система росіян на цьому напрямі навіть потужніша, ніж була на правобережній частині Херсонщини минулого року, тож прорвати її буде важко.
"Нашим Силам оборони вдалося влітку-восени 2022-го взяти лише перший рубіж оборони супротивника на правому березі Херсонської області. А потім – шляхом завдання ракетних та артилерійських ударів – вони змусили загарбників ретуватися на лівий берег, – нагадує генерал. – Наразі потенціал ЗСУ більший, ніж був тоді. Але й оборона противника на Запоріжчині потужніша".
Схоже, Росія намагатиметься відповідати на наші поступи на фронті терактами, а також новими масованими ракетними ударами
Політолог Дмитро Воронков розмірковує так:
"Ситуацію на фронті прогнозувати дуже важко. Не може все йти за планом, адже ці плани динамічно змінюються, залежно від оперативної ситуації. Ми швидше можемо спиратися на те, що відбувається сьогодні. Відштовхуючись від чого можна плюс-мінус припустити щось на найближчу перспективу".
На думку експерта, підрив Каховської ГЕС явно свідчить про те, що РФ боїться і намагається стримувати український контрнаступ, який вже демонструє певні локальні успіхи (що видно навіть за даними Генштабу та західної аналітики).
"Херсонський напрямок для ворога – ключовий, тому що його втрата веде до ймовірної втрати Криму. Проте тактика окупантів традиційно незграбна. Масштаби після підриву греблі вони недооцінили. Втратили першу лінію оборони, логістику, боєкомплект, за деякими даними – частину особового складу. Водночас бачимо рішучість агресора на руйнування інфраструктури, на перетин чергових "червоних ліній". Схоже, Росія намагатиметься відповідати на наші поступи на фронті виключно терактами, у тому числі техногенними, новими масованими ракетними ударами по цивільній інфраструктурі, центрам прийняття рішень. Тим більше, що за інформацією західних розвідок, низка країн дала можливість РФ, обійшовши санкції, вийти на необхідний рівень закупівлі компонентів для виготовлення ракет", – зазначає Дмитро Воронков.
Він не виключає, що з огляду на знищення Каховської ГЕС, внаслідок чого росіяни підтопили частину підконтрольної їм лівої частини Хесоршини, залишили Крим без води, вони можуть готувати черговий "добрий жест". А саме – забратися остаточно із Херсонської області. Відкриваючи нам добрі перспективи для деокупації Криму.
"Водночас, якщо РФ готова йти на техногенні катастрофи такого масштабу, вона може знову включити шантаж із Запорізькою АЕС. А то й намагатиметься створити катастрофу і там, якщо ситуація для агресора складатиметься зовсім сумно, – попереджає політолог. – Думаю, наш Генштаб враховує це та має контрваріанти. Ну, а теракт на Каховській ГЕС має ще більше консолідувати Заходи (особливо США та Велику Британію, Польщу, країни Балтії) для підтримки України у відобитті російської агресії. І та сама коаліція штурмовиків, про яку активно заговорили в
останній місяць,
може вийти на новий рівень". Слід враховувати, акцентує Дмитро Ворокнов, що противник мав чимало часу, щоб підготувати оборонні рубежі. Тому наш контрнаступ проходитиме не так динамічно, як було минулого року на Харківщині та правобережній Херсонщині.
"Але він буде. Вже є. А росіяни на противагу точно активніше атакуватимуть ракетними потужностями, – підкреслює експерт. – Сподіваємось, не буде відкрито другий фронт – з боку Білорусі (зустрічі Путіна з Лукашенком почастішали, ось сьогодні – чергова, у Сочі). Але зараз там явно замало для цього російських солдатів. А білоруські як не мали, так і не мають бажання влазити в цю війну".
Читайте також на порталі "Коментарі" – четверту добу після підриву ГЕС: чи понесе РФ покарання – чим дивує цивілізований світ.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.