Як змінилися ЗСУ з початку великої війни: що заважає стати ще потужнішими

Якщо буде достатня підтримка, українська армія зможе ефективно проводити бойові дії проти РФ протягом значного періоду часу

В Україні 6 грудня відзначається день Збройних Сил. З привітаннями виступили головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний, верховний головнокомандувач, президент Володимир Зеленський. Тим часом ситуація на фронтах залишається складною, російська окупаційна армія робить неймовірні зусилля, щоб захопити Авдіївку під путінську прес-конференцію та пряму лінію з народом, намічені на 14 грудня. Які зміни відбулися із ЗСУ з моменту широкомасштабної російської агресії, яка триває вже понад 650 днів? Які перспективи у наших збройних сил у найближчому майбутньому? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Основна проблема – в України не вистачає ресурсів

Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов упевнений, що за час після віроломного нападу Росії на Україну ЗСУ, які святкують сьогодні професійне свято, стало не впізнати.

"Наша армія змінилася як організаційно (збільшилася кількість підрозділів, з'явилися нові бригади, нові види озброєння), так і в сенсі досвіду (ведення війни на широкому фронті)", - зазначає експерт.

За його словами, основна проблема – в України не вистачає ресурсів, щоби протягом значного періоду часу забезпечити свою нову, надбоєздатну армію. Ми не виробляємо боєприпасів, фактично не виробляємо у необхідних масштабах жодних видів озброєнь. У нас практично немає авіації, повністю відсутній флот, пояснює Віктор Савінов.

"Велике питання до попередніх керівників української держави – чому ЗСУ мали фактично формуватися наново після початку повномасштабних бойових дій? І навіть більш як за півтора року війни ми не забезпечуємо в необхідному обсязі розвиток військової промисловості. Дивно, що європейська держава, яка постійно перебувала під загрозою зовнішньої агресії, не має таких основних родів військ як авіація та флот", – вважає експерт.

Сухопутна наша армія, продовжує він, показала себе в ході бойових дій у цій війні дуже добре. Це визнають майже всі зарубіжні аналітики (зокрема військові). А речник Білого дому Карін Жан-П'єр нещодавно нагадала, що американці вважали – Україна впаде за лічені дні після повномасштабного вторгнення РФ.

"Але три дні плавно перевалили за 650. І, якщо буде достатня підтримка, українська армія зможе вести бойові дії упродовж значного періоду часу, – упевнений Віктор Савінов. – Що стосується російської армії, вона показала себе не з кращого боку не лише з погляду етики та моралі (військові злочини, зневажання всіх конвенцій), а й з погляду військового мистецтва. У більшості зіткнень українці у разі відносного паритету сил та засобів – перемагають росіян. На тактичному рівні ЗСУ вже сильніше за російську армію. А ось на стратегічному – значного успіху, який міг би призвести до переможного для нас закінчення війни, поки що не сталося. Тож – продовжуємо боротьбу".

На жаль, зараз виникли, в тому числі через пробуксування допомоги з боку закордонних партнерів, певні проблеми із матеріально-технічним забезпеченням українських збройних сил.

"А саме від його рівня залежать подальші дії ЗСУ, – наголошує аналітик. – Якщо це забезпечення буде достатнім, то сучасна українська армія може вирішувати завдання глобального стратегічного рівня".

Наші збройні сили стали набагато більшими

Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова поділилася таким коментарем:

"ЗСУ сильно змінилися з моменту повномасштабної російської агресії. Вони стали краще оснащені західною технікою, більш навчені. Наші збройні сили стали більшими – завдяки добровольцям та мобілізації. І зараз це зовсім інші збройні сили, аніж до 24 лютого 2022-го".

Так, ми втратили багатьох героїв, з жалем зазначає експерт. Але ті, хто залишився в строю, набули величезного досвіду.

"Розраховуємо на надходження від партнерів авіаційної компоненти, боєприпасів, можливо, нових видів озброєнь. Паралельно з цим необхідне розгортання власного виробництва дронів та боєприпасів, – наголосила Тетяна Попова. – Сподіватимемося, що наступного року вдасться отримати необхідний нам перелом у війні".

Читайте також на порталі "Коментарі" - чому Володимир Путін робить ставку на 2024 рік: чи готовий він до відкритої війни із Заходом.