Головна Новини Суспільство події Як подолати корупцію під час війни – чи спрацює ставка на очищення у ТЦК
commentss НОВИНИ Всі новини

Як подолати корупцію під час війни – чи спрацює ставка на очищення у ТЦК

Мало просто прибрати всіх обласних, районних та міських військкомів, як це ініціює влада, слід міняти саму систему мобілізації

18 серпня 2023, 15:37
Поділіться публікацією:

Соціологічні дослідження демонструють, що, на думку українців, найбільше шкодить здатність нашої країни чинити опір і перемагати Росію – корупція при закупівлі для армії. У топі також брак боєприпасів, бронетехніки, критичного обладнання для українських військових на передовій (зокрема, стосується дронів, систем зв'язку), корупція у військкоматах. У вечірньому зверненні 17 серпня президент Зеленський, серед іншого, повідомив, що своїм указом ввів в дію рішення РНБО за підсумками перевірки військкомів і в цілому роботи територіальних центрів комплектування (ТЦК). Суть – повна заміна керівного складу на ветеранів російсько-української війни. Як оцінюєте дані досліджень та боротьбу за очищення у ТЦК? Що потрібно зробити, щоб, якщо не викорінити повністю корупцію, яка вільно почувається навіть у воєнний час, то хоча б – значно зменшити? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Як подолати корупцію під час війни – чи спрацює ставка на очищення у ТЦК

Боротьба з корупцією в Україні Фото: із відкритих джерел

Зачистка персоналій військкомів ні до чого не призведе

На думку директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія Кулика, питання мобілізаційного забезпечення ЗСУ, взагалі всього, що відбувається навколо ТЦК, набуває певного не просто негативного тла, а й фактично шкодить мобілізації, саботує її.

"Позитивним прикладом альтернативного рекрутингу, підготовки людей для фронту є кампанія МВС щодо формування "Гвардії наступу", – зазначає він. – Люди мотивовано подавали заявки на участь у ГН через Центри надання адміністративних послуг (ЦПАУ), а не через систему ТЦК. Це була дуже грамотна кампанія з мотивації. Роз'яснювальна робота. Структури, які забезпечували походження необхідних процедур перед мобілізацією, були підготовленими. Вони працювали по-людськи, без такого звірства, яке ми періодично бачимо з боку представників ТЦК. В результаті – 20 тисяч мотивованих новобранців набрали до Гвардії наступу".

А робота ТЦК, акцентує експерт, це облави, тваринне відношення, побиття, постійні конфлікти, корупція, дискредитація самої ідеї мобілізації.

"Найогидніша поведінка військкомів призвела до того, що ставлення до людей у формі у містах та практично у всіх населених пунктах України – не гордість, подяка та шана, а – страх і негатив, відторгнення. Тому, як на мене, мало просто прибрати всіх обласних, районних та міських військкомів. Слід міняти саму систему мобілізації", – зазначає Віталій Кулик.

Він упевнений, що, незважаючи на демографічну кризу, виїзд багатьох за кордон, втрати поранених та вбитих, втому військових на передовій, явний недобір живої сили – у нас не вичерпався ресурс тих, хто може воювати. Але покривати необхідний дефіцит слід не через облави і виїмку працездатного населення з економіки з остаточним її знекровленням.

"Те, що влада прибрала частину старих військкомів, котрі загрузли в корупції – дія правильна. Але вона скоріше популістська, ніж така, що дає потрібний ефект. Наголошую, не змінивши саму систему, ми нічого не вирішимо. І люди, які прийшли з фронту і зайняли місця військкомів, незабаром підуть тією ж корупційною доріжкою, що й їх попередники. І вони також діятимуть шляхом облав, але тепер ще й керуючись почуттям загостреної справедливості ("я служив – чому ці не хочуть?"). Замість того, щоб розібратися, підійти виважено, з розумінням. Тоді як облави та тваринне відношення співробітників ТЦК лише відштовхують людей від служби. Людина, яка може спокійно прийти до центру рекрутингу та написати там відповідну заяву, мати справу з військкомами не захоче. І якщо не буде зміна власне системи, жодні кадрові рішення, навіть масове звільнення військкомів старого загартування, справі не допоможе", – упевнений експерт.

Він згоден із керівником фонду "Повернися живим" Тарасом Чмутом, який пояснював – необхідна група людей, експертів, які "в темі" нормативно-правового забезпечення питань ТЦК та ЗСУ. І цій групі необхідно доручити нормативно попрацювати із проектами відповідних рішень. Після цього швидко провести їх через усі органи влади (закони, постанови уряду, накази міністерств та відомств).

"І тоді система буде змінена на краще. А зачистка персоналій військкомів ні до чого не спричинить. Ми лише відтворимо систему, яка, можливо, виявиться ще корумпованішою, ніж зараз", – констатує Віталій Кулик.

Під час воєнного стану хабарників слід відправляти на фронт

Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь міркує так:

"Як підприємець я чудово знаю, що підняті вашим виданням питання (про корупцію взагалі і в ТЦК зокрема) дуже заважають розвиватися українській економіці. Суспільство відкрито говорить, що наш головний внутрішній ворог – корупція. Тепер важливо, щоби ми спільними зусиллями цього ворога побороли".

Руслан Соболь наголошує, що бізнес не може планувати (а відповідно – розвиватися) у постійних умовах невизначеності, дефіциту робочих рук (дедалі більше людей забирають на фронт), корумпованості, податкового гніту та зарегульованості.

"Для того щоб був ефективний фронт, у нас має бути ефективний тил. На одного військового, як відомо, потрібно десять цивільних, які забезпечують його перебування на фронті. У нас цього й близько немає. Немає і перебудови економіки на військовий лад, про необхідність чого йдеться чи не з перших днів повномасштабного російського вторгнення. Тоді як РФ це зробила. Відкрила нові підприємства, розширила старі, активно виготовляє снаряди, амуніцію, озброєння", – зазначає експерт.

На його думку, кадрові зміни в ТЦК – лише один із кроків у тилу, необхідних для якіснішого відбиття російської агресії. Нам потрібен, наголошує Руслан Соболь, економічний суверенітет, військовий суверенітет. Ми маємо самі виготовляти озброєння, боєприпаси, амуніцію.

"Корупцію, яка роз'їдала і роз'їдає країну, можна в рази зменшити, ухваливши закон про, припустимо, довічне ув'язнення для тих, хто спробує провертати подібні злочини під час війни. Або навіть краще – під час воєнного стану хабарників слід відправляти на фронт. Створювати корупціо-бати. А ще на фронт – усіх, хто допомагав їм схематозити. Нехай кров'ю змивають свої гріхи. І дати карт-бланш суспільству на вилов таких негідників. З обов'язковим грошовим заохоченням та індульгенцією тому, хто здасть корупціонера. Держава повинна захищати таку людину, дати їй імунітет від правоохоронців, прокуратури, судової гілки влади, доки вони не реформовані належним чином. Не можна хапати людей на вулицях, у місцях відпочинку, навіть просто на роботі, заламувати їм руки – і тягнути до армії. Українці так не повинні чинити! Ми ж не росіяни, не північнокорейці! – наголошує експерт. – Найняті нами, звичайними громадянами держслужбовці зобов'язані якісно виконувати свої обов'язки. А якщо ні – нехай самі йдуть на фронт або просто залишать свою посаду, давши можливість якісніше керувати країною під час війни".

***

Тим часом Міноборони України запустило кампанію із заохочення військовозобов'язаних до оновлення даних у ТЦК.

Читайте також на порталі "Коментарі" – чи готова Україна до нових ударів РФ по енергетиці – що важливо врахувати перед опалювальним сезоном.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини