Головна Новини Суспільство події Росія більше без козирів: про що говорить ультиматум Кремля щодо зернової угоди
commentss НОВИНИ Всі новини

Росія більше без козирів: про що говорить ультиматум Кремля щодо зернової угоди

Цей шантаж Кремля може бути пов'язаний з побоюваннями щодо майбутнього контрнаступу ЗСУ

13 квітня 2023, 17:54 comments3001
Поділіться публікацією:

Міністерство закордонних справ Росії оприлюднило список вимог для продовження зернової ініціативи, термін якої, на думку країни-агресора, спливає 18 травня. Про що говорить такий відвертий шантаж із боку РФ? Як слід відповідати Україні, Туреччині та ООН, які є учасниками зернової угоди? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Росія більше без козирів: про що говорить ультиматум Кремля щодо зернової угоди

Зернова угода. Фото: з відкритих джерел

Коли Росія намагається скоротити термін дії домовленостей удвічі, вона відверто порушує ті угоди, які існують між нею та Туреччиною з ООН

Експерт з питань аграрної політики, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук наголошує, що позиція України у контексті роботи зернового коридору не змінилася. За його словами, ми наполягали і наполягаємо на тому, щоб виконувались Стамбульські угоди, підписані в липні 2022 року. А там, нагадує експерт, чітко написано, що після продовження угоди діє 120 днів. Так було після її продовження у листопаді (до 18 березня). Так має бути й зараз.

"Коли Росія намагається скоротити термін дії домовленостей удвічі (до 60 днів), вона відверто порушує ті угоди, які існують між нею та Туреччиною з ООН. Тоді як Україна виконує свої зобов'язання: експортує зерно, формує нові партії. Навіть розширила свої можливості здійснювати продовольчу допомогу світу. Так, запущено гуманітарний проект Grain from Ukraine ("Зерно з України") – продовольча програма допомоги країнам глобального півдня у подоланні голоду. Наша країна реалізує її спільно із Всесвітньою продовольчою програмою ООН за фінансової підтримки розвинених держав. І все працює. Тобто ми показуємо себе стабільним, прогнозованим партнером, який забезпечує продовольчу безпеку у світі. На відміну від Росії, яка продовжує й надалі шантажувати глобальними загрозами. Включно з загрозою голоду", – зазначає Денис Марчук.

Цей шантаж, на його думку, також явно пов'язаний з побоюваннями РФ щодо майбутнього контрнаступу ЗСУ. Мовляв, якщо Україна почне атакувати, угода заблокується і світ може залишитись без значної частини продовольства.

Це показник того, що необхідно застосовувати проти цієї країни-терориста ще більші санкції, упевнений заступник голови ВАР. Не зменшувати їх, як вимагає РФ, наполягаючи на перепідключенні Россільгоспбанку до SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів); поновлення постачання її сільгосптехніки, запчастин та технічного обслуговування; зняття обмежень на страхування та перестрахування; розблокування доступу до портів; поновлення роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса; розблокування іноземних активів та рахунків компаній РФ, пов'язаних зі створенням та транспортуванням продовольства та добрив. А посилювати. Послаблювати економіку країни-агресора.

"Якщо зараз піти на поступки росіянам, їх бюджет отримає додаткові кошти, у тому числі для продовження війни. Тож нашим партнерам, якщо вони хочуть відсутності криз, у тому числі на ринку продовольства, необхідно давати Україні більше зброї (щоб ми розтрощили ворога на полі бою), а Росії – більше санкцій. Чим слабше буде РФ, тим менше висуватиме різного роду ультиматуми", – аргументує Денис Марчук.

У глобальному контексті, продовжує він, нам необхідно думати про те, як убезпечити рух кораблів у Чорному морі.

"Чорнова ініціатива – це добре. Але через те, що творять росіяни у Чорному морі, величезна кількість товарів з України не експортується. Від чого страждаємо не лише ми. Тим важливіше шукати союзників, які розуміють ситуацію, – наголошує експерт. – Не виключаю, що якщо Росія й надалі погрожуватиме різного роду блокадами, атаками на цивільні судна (включно з тими, що працюють у рамках зернової угоди), доведеться формувати якийсь союз із країнами, які гарантують безпечний прохід таких кораблів. Номером один тут має виступати Туреччина, яка восени-2022, коли РФ шантажем, подібним до нинішнього намагалася зірвати угоду, попередила про готовність надати свої військові кораблі для забезпечення безпеки зернового коридору. Можливо, слід формувати саме коаліцію, залучаючи до неї, окрім Туреччини, Великобританію, США. Чинник українського зерна багато в чому впливає на світове ціноутворення. А це стосується всіх".

РФ уже не контролює ситуацію з морським зерновим коридором

Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ міркує так:

"Чергові ультимативні заяви Росії слід сприймати, зокрема, в контексті недавнього візиту (успішного) президента України Володимира Зеленського до Польщі. За його підсумками було заявлено, що з Польщею у нас буде налагоджений потужний логістичний коридор, що вирішить проблемні питання щодо вивезення українського зерна. Відповідно, росіяни намагаються блокувати морський зерновий коридори, який функціонує в рамках Стамбульської угоди. Сподіваючись створити нам максимальні проблеми, доки сухопутний польський логістичний коридор не запрацював на повну потужність. А він у найближчому майбутньому запрацює. Вже відомо, що поляки мають намір відкрити додатковий залізничний переїзд на кордоні, щоби пропускати ешелони з українським зерном".

Ну, а росіяни, поки левова частка нашого зерна вивозиться морем через Одеські порти, постійно намагаються тиснути на цю больову точку, пояснює експерт. Якщо ж у нас з'явиться альтернативний напрямок експорту, важелів тиску у країни-агресора поменшає. А у наших планах – прокласти потужний сухопутний логістичний коридор через Польщу до портів Балтійського моря (польські та литовські), внаслідок чого залежність від Одеського напрямку частково диверсифікується, зазначає Олексій Кущ.

Крім того, продовжує він, новий російський шантаж – це ще й спроба максимально радикалізувати ситуацію напередодні можливого контрнаступу ЗСУ. Щоб підвищити ставки у грі.

"От тільки річ у тому, – наголошує експерт, – що РФ вже не контролює ситуацію з морським зерновим коридором. Її геополітична поразка у Північно-західному Причорномор'ї відбулася рівно рік тому, коли українська армія знищила крейсер "Москва". Далі вдалося витіснити агресора з острова Зміїний. Незабаром після цього з'явилася та сама Стамбульська угода. Турецький військовий флот фактично взяв під захист зерновий коридор. І РФ більше не має козирів, які вона могла б тут застосувати. Будь-яка ескалація призведе до зіткнення з турецьким флотом, до чого росіяни точно не готові, особливо з огляду на те, що Туреччина є членом НАТО. Тому те, що зараз виконує російське МЗС – це просто чергова серія блефу з боку країни-агресора, яка програє на всіх фронтах".

Читайте також на порталі "Коментарі" — WP вивчив "злиті" секретні документи: у російсько-українській війні на всіх чекає глухий кут.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини