Чому Захід дозволяє РФ продовжувати блокаду Чорного моря – чи втрутиться НАТО у ситуацію

Захід продовжує спостерігати за тим, як Росія створює загрозу голоду в африканських країнах, а також посилює напругу на білорусько-польському кордоні

Турецький президент Реджеп Тайіп Ердоган, нарешті, зумів провести телефонні переговори з президентом РФ Володимиром Путіним – через два тижні після виходу росіян із зернової угоди та терору українських портів та зерносховищ, який розпочався згодом. Політики домовилися про очну зустріч. При цьому Путін висловив готовність повернутися до зернової угоди, але лише тоді, коли всі російські вимоги будуть виконані. Тим часом про нові військові злочини Росії – цілеспрямоване знищення портової інфраструктури та технічних об'єктів, які зберігали українське зерно, говорять уже не лише представники Офісу президента України (наголошуючи на недостатньо жорсткій реакції світу), а й – румунське керівництво. Український президент Володимир Зеленський закликає світ не звикати до російського терору, наголошуючи на тому, що Москва веде битву за глобальну катастрофу, за руйнування світового продовольчого ринку. Чому досі немає адекватної реакції зі сторони світової спільноти на черговий етап ескалації з боку РФ? Як ситуація із зерновою угодою і взагалі у Чорному морі може розвиватися далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Росія хоче захопити ринок зерна і контролювати залежну від цього Африку

Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова розмірковує так:

"Путін, швидше за все, піде на відновлення зернової угоди. Так, природно, росіяни спробують вивести з-під санкцій Россільгоспбанк (кошти, звідки йдуть до кишені чекістського угруповання в Кремлі). Крім того, вони хочуть запустити аміакопровід. А, щоб видавити Україну з ринку зерна – зараз активно руйнують портову інфраструктуру та зерносховища. Вже по другому порту, який не входив до зернової угоди (спочатку Рені, тепер Ізмаїл), представники країни-агресора б'ють спеціально. І, незважаючи на протести Румунії (адже удари завдаються у безпосередній близькості від її кордону, що проходить Дунаєм), продовжують завдавати таких ударів. Саме для того, щоб захопити ринок зерна і контролювати залежну від цього Африку".

За словами експерта, можливість створення голоду в Африці дає РФ ще й важіль впливу на Європу та США. Тому що голод в Африці – це нова мігрантська криза, яка обрушиться на Захід.

"Чому Європа та США не розуміють цього, чому дозволяють росіянам продовжувати те, що вони творять – так відкрито тероризуючи весь світ методами гопників та рекетирів 90-х років минулого століття – я особисто не розумію. Мені здається, що з боку Заходу це вияв безглуздої слабкості, – зізналася Тетяна Попова. – Росія це бачить. І користується. Створюючи загрозу голоду в африканських країнах, створюючи напругу на білорусько-польському кордоні. Це все ще Заходу відгукнеться. І йому доведеться діяти. Але, як завжди, на жаль, із запізненням".

Єдиним дієвим способом відновлення українського морського експорту може бути коридор через води країн НАТО

На думку кандидата економічних наук, екс-директора розвитку бізнесу АТ "Укрзалізниця" Андрія Рязанцева, розраховувати на якісь ефективні дії з боку ООН у ракурсі відновлення стабільної роботи зернового коридору, схоже, не доводиться.

"Нежиттєздатність цієї організації доведена всім перебігом російсько-української війни, – пояснює експерт. – Єдиним дієвим способом поновлення українського морського експорту може бути коридор через води країн НАТО. Із забезпечення безпечного проходу там суден із українським зерном".

Андрій Рязанцев вважає, що Росія має зрозуміти – не лише Туреччина (що займає зараз двояку позицію) є можливим партнером світу у забезпеченні стабільності всього продовольчого ринку.

"Я впевнений, що РФ не атакуватиме кораблі в територіальних водах країн-членів НАТО. Інакше це буде початок Третьої світової, причому розв'язаної росіянами, – пояснює експерт. – За бажанням НАТО залишитися осторонь, рано чи пізно блоку доведеться стати на захист тих чи інших своїх членів, як і в цілому глобальної безпеки".

Читайте також на порталі "Коментарі" - хто може прорвати блокаду українських портів – коли може вирішитися ситуація.