Чому РФ розхитує ситуацію у Вірменії – як це може вплинути на війну в Україні
До зміни динаміки російсько-української війни те, що відбувається на Закавказзі, не призведе
Після того, як в результаті стрімкої операції азербайджанської армії самопроголошена вірменська республіка Арцах у Нагірному Карабаху та її збройні формування саморозпускаються, загострилася ситуація в самій Вірменії. Опозиція заявила, що збирається "паралізувати" всю країну, якщо прем'єр Нікола Пашинян не піде у відставку. Як ситуація у регіоні може розвиватися далі? Як те, що відбувається, може позначитися на російсько-українській війні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Тактично Росія посилює свої позиції
Експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич поділився таким коментарем:
За словами експерта, традиційний партнер Вірменії – Франція (де дуже сильна вірменська діаспора), останні кілька десятків років обмежувалися політичними заявами, глибоким занепокоєнням.
США (де також досить потужна вірменська діаспора) навряд чи задіятимуть військову компоненту, щоб якимось чином захищати Вірменію.
Чинник Китаю, який починає приходити в регіон, ще недостатньо сильний.
Чинник Ірану як одного з партнерів Вірменії, на якого розраховували в Єревані, навряд чи спрацює, вважає Ігор Тишкевич. Особливо, якщо буде реалізовано проект "Зангезурський коридор" (транспортний коридор завдовжки близько 40 км через територію Сюнікської області Вірменії, що розглядається як можливий засіб для забезпечення транспортного сполучення між західними районами Азербайджану та його ексклавом – Нахічеванською Автономною Республікою) під контролем тих же російських миротворців.
Так, продовжує він, російський контингент швидше за все надовго не затримається в регіоні. Але тактичне посилення там Росії (на найближчі два-три роки) відбувається.
Внутрішня ситуація у Вірменії ускладнилася
На думку керівника політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігоря Рейтеровича, на даному етапі важливим є питання темпів, механізмів та особливостей реінтеграції територій Карабаху до Азербайджану.
Загалом все має пройти спокійно, вважає Ігор Рейтерович. Якщо, звісно, Азербайджан разом із Туреччиною не вирішать пробивати, грубо кажучи, сухопутний коридор до свого анклаву, що з іншого боку Вірменії.
До зміни динаміки російсько-української війни те, що відбувається на Закавказзі, не призведе, упевнений Ігор Рейтерович. Він пояснює, що особливих ресурсів там РФ не задіяла, тому особливо потужних сил звідти в Україну кремлівці перекидати не стануть. Швидше намагатимуться зберегти хоч якийсь вплив у тому регіоні.
Читайте також на порталі "Коментарі" - тиждень під знаком поїздки Зеленського до США і не тільки: що стало найголовнішим.