Головна Новини Суспільство події Боротьба з корупцією в Україні: що змінилося за рік повномасштабної війни – які перспективи
commentss НОВИНИ Всі новини

Боротьба з корупцією в Україні: що змінилося за рік повномасштабної війни – які перспективи

Захід чекає від України, що зі зростанням корупційних ризиків посилиться й антикорупційна діяльність

27 лютого 2023, 17:42 comments1386
Поділіться публікацією:

Україна вступила на другий рік повномасштабної війни з РосієюНа власне військовому та дипломатичному фронтах можна говорити про певні успіхи та перспективиА як у нас справи на антикорупційному фронті? Як вплинув (і чи вплинув) на це рік відкритої агресії, які перспективи? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Боротьба з корупцією в Україні: що змінилося за рік повномасштабної війни – які перспективи

Боротьба з корупцією в Україні Фото: із відкритих джерел

Не можна допустити, щоб одні героїчно захищали Україну та віддавали останнє на ЗСУ, а інші водночас обкрадали державу 

Народний депутат України ІХ скликання (фракція "Слуга Народу"), заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Олена Мошенець поділилася такою думкою:

“Війна часто провокує корупцію. Недаремно кажуть: "Кому війна, а кому рідна мати". З початку повномасштабної агресії Росії проти України наша держава змушена була закрити доступ до всіх державних реєстрів та інших публічних даних. Це вплинуло на можливості громадського контролю, зокрема у державних закупівлях. Уряд дозволив укладати прямі договори і, як наслідок, кількість оприлюднених контрактів зменшилася майже втричі, порівняно з 2021 роком. Реєстр електронних декларацій також було закрито".

В умовах війни, продовжує експерт, важко "спіймати за руку" кожного злодія. А окремі прояви корупції тим паче болючіщо відбуваються на тлі безпрецедентної згуртованості українського суспільства, влади, міжнародних партнерів України у боротьбі проти російської агресії.

"Не можна допустити, щоб одні героїчно захищали Україну та віддавали останнє на ЗСУ, а інші водночас обкрадали державу, – впевнена Олена Мошенець. – Зі зростанням корупційних ризиків має посилюватись і антикорупційна діяльність. Нещодавно керуючий директор МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що боротьба з корупцією стане однією з ключових умов нової довгострокової кредитної програми, в рамках якої Україна отримає $5 млрд. вже в перший рік. За її словами, Україна може досягти прогресу у боротьбі з корупцією, тому що люди не потерплять, щоб гроші крали, коли падають бомби".

Кількість осіб, викритих на корупції у другому півріччі 2022 року, стала рекордною в історії діяльності антикорупційних органів, повідомила нардеп. За її словами, за цей час 149 осіб отримали підозри від НАБУ та САП, що більше, ніж за весь 2021 чи 2020 рік. Кількість обвинувальних вироків, винесених Вищим антикорупційним судом (ВАКС) у 2022 році також зросла – 34 проти 27 у 2021 році.

"Вже цього року ВАКС виніс 6 вироків, – наголошує Олена Мошенець. – Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) минулого року провело стратегічний аналіз корупційних ризиків у сферах, що тісно пов'язані з війною: забезпечення житлом військовослужбовців, перетин державного кордону, обмеження імпорту ліків та отримання гуманітарної допомоги. Головна мета – вплинути на якість держполітики у різних сферах заради доброчесності, мінімізувати можливості корупції у військовий та післявоєнний період відновлення. Така сама мета і у прийнятої минулого року Верховною Радою комплексної антикорупційної стратегії 2021-2025 рр., реалізація якої допоможе впроваджувати подальші антикорупційні реформи в Україні".

Влада змушена реагувати на корупційні скандали

Політексперт, кандидат політичних наук Олександр Палій називає ситуацію щодо боротьби з корупцією в Україні у воєнний час досить суперечливою.

З одного боку, нагадує він, були серйозні скандали, у тому числі з питань постачання продовольства до військ, розподілу гуманітарної допомоги серед населення, із фігуруванням представників владиЗ іншого боку – мали місце і затримання та відставки.

"Тобто, – пояснює експерт, – влада змушена реагувати. Але видно, що робить вона без особливого задоволення. Бракує судових рішень. Лише нещодавно перший серйозний вирок ухвалив Вищий антикорупційний суд. Це дуже слабкий темп. Президент Зеленський, очевидно, зацікавлений у збереженні популярності та підтримки влади серед населення та з боку Заходу. І це змушує, зокрема, на антикоруційному фронті, наших чиновників та силовиків діяти чи хоча б зображати дії".

Читайте також на порталі "Коментарі" – чому візит делегації СА в Україну важливий геополітично – як це може допомогти у війні із РФ.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини