Під час вечірнього звернення 5 грудня президент України Володимир Зеленський, серед іншого, прокоментував черговий масований удар з боку РФ, а також зазначив, що лише демонтаж російських терористичних можливостей, звільнення всієї української землі та притягнення вбивць до відповідальності може дати нам мир. Він також наголосив, що ракетною атакою 5 грудня Росія відзначила чергову річницю підписання Будапештського меморандуму – того самого, який вона як гарант порушила. Відповідно, віддати такій країні хоча б щось із елементів безпеки інших – означає нову війну, упевнений Зеленський. У Міноборони України також запевняють, що майбутнє терористичної держави РФ вирішено наперед. Чого очікувати в найближчому майбутньому в ракурсі українсько-російської війни? Які бачаться варіанти її припинення – і миру після? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Війна в Україні. Фото: Міноборони України
Крах і царської, і радянської імперій, на жаль, нічому росіян не навчив
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок сумнівається, що РФ свідомо завдала чергового масованого ракетного удару 5 грудня, підгадуючи під річницю підписання сумнозвісного Будапештського меморандуму.
"Але деякі знакові речі важливі у донесенні інформаційного сигналу – і тут справді варто згадати цей документ, на який Росія наплювала. Втім, вона плює на будь-які підписані їй документи", – зазначає експерт.
На його думку, прогнозувати будь-що щодо ситуації на фронтах неможливо, але вже зрозуміло – Захід не відмовиться від підтримки України, надаватиме її системно. Незважаючи на те, що Росія постійно проводить потужні інформаційно-психологічні операції (ІПСО) у стилі "Захід втомився, у нього закінчується зброя" і таке інше.
"Такі публікації з'являються у низці західних ЗМІ, включаючи досить шановані. Втім, вони нерідко потім публікують спростування. Це доводить, що інформаційна війна не затихає ні на мить, – пояснює Валерій Клочок. – А дискусія щодо форми встановлення миру, як на мене, зрозуміла. Захід не сприйматиме миру на умовах Росії. Ця війна має завершитися її поразкою, що США, Великобританія, ЄС вже чітко проартикули. Тому варіант припинення війни один – перемога України".
Світ (як співтовариство держав) точно буде іншим після цієї війни, упевнений експерт.
"Країни Заходу усвідомили, що треба посилювати обороноздатність східних рубежів Європи проти рашистської агресії, яка не припиняється століттями. Вона просто набуває різних форм. Суть же залишається тією самою – росіяни вважали і вважають себе імперською країною, обирають керівників, які підтримують ці імперські амбіції. І Путін тут – лише послідовник низки керівників царської Росії, радянського Сталіна тощо. Але той самий крах і царської, і радянської імперій, на жаль, нічого росіян не навчив. На відміну від цивілізованого світу, який, на жаль, навчається дуже повільно, приклад чого – його неквапливі та далеко не завжди ефективні заходи протидії російській агресії. У тому числі у ракурсі санкцій, конфіскації активів країни-агресора тощо", – констатує Валерій Клочок.
Є три моделі, як може закінчитися ця війна
За словами політолога Андрія Окари, є три основні моделі завершення цієї війни.
Перша – повна перемога України.
"Що означає або кордони на момент до 24 лютого (програма мінімум), або кордони до 1991 року, або – відновлено кордонів до 1991 року створення умов, за яких РФ не зможе воювати з Україною в майбутньому, – пояснює Андрій Окара. – Мова про денуклеарізацію Росії (позбавлення її ядерної зброї, створення деяких демілітаризованих зон), а також про процеси, пов'язані з появою в цій країні нового політичного режиму, з можливим розвалом РФ на низку держав".
Друга модель – неповна перемога Росії.
"Вона може бути пов'язана з двома важливими чинниками: застосуванням ядерної зброї чи міжнародним "договорняком" щодо проведення якоїсь глобальної конференції провідних країн світу, присвяченої майбутньому України тощо. "Спірних територій". Як у Кореї, коли її розділили на Південну та Північну по 38 паралелі, – зазначає політолог. – У російсько-українському конфлікті таким умовним кордоном може стати, умовно кажучи, Дніпро. Імовірні домовленості про сухопутний коридор у Крим тощо".
Третя модель 50 або 150 відтінків сірого. Коли немає ні зручної для Кремля перемоги Росії, ні явної перемоги України, але є безліч перехідних станів, схожих на те, що обговорювалося в Стамбулі наприкінці березня.
"Приміром, Україна не вступає в НАТО стільки років, питання про Крим відкладається на стільки років, такі території повертаються в Україну, але з "особливими умовами", створюючи, по суті, конфедерацію. За такого розкладу Україна перетворюється на амфорну державу, частина регіонів контролюється РФ, але офіційно вона звідти ніби йде. Російська пропаганда говоритиме, що перемогла РФ, українська – що перемогла Україна. Однак така ситуація може "спалахнути" знову будь-якої миті", – попереджає Андрій Окара.
Він упевнений – від того, який із варіантів у підсумку зіграє, і залежатиме те, яким буде новий світ після цієї війни.
Читайте також на порталі "Коментарі" — ЗСУ отримали оригінальні "вітання" зі святом від російських сайтів (ФОТО).
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.