Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Великобританія більше року проводила секретні переговори з РФ щодо проблем глобальної безпеки (включаючи дефіцит зерна та ядерну безпеку). При цьому нібито не вела жодних активних мирних переговорів, які були б спрямовані на дипломатичне врегулювання війни на території України. Тим часом, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров дав зрозуміти, що підсумок війни в Україні буде підведений на полі бою. В аналогічному ключі висловлюється українська влада та її радники типу Михайла Подоляка, попереджаючи, що російсько-українська війна поки що йде за песимістичним прогнозом "тривалої війни на виснаження". Про що говорять ці повідомлення-заяви? Що може підштовхнути Київ та Москву до переговорів? Які є варіанти розвитку подій у найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Війна в Україні. Фото: Міністерство оборони України
Керівник Фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко вважає, що Київ та Москву до переговорів можуть підштовхнути кілька чинників.
За його словами, для Києва це:
а) усунення Великобританії як головного провокатора ескалації напруженості;
б) чітка позиція Вашингтона та відповідний сигнал Українським елітам;
в) можливо – зміна владної команди в Україні;
г) значні успіхи на фронті.
Для Росії, за словами експерта, це такі фактори:
а) чітка позиція партнерів по БРІКС та Глобального Півдня;
б) наявність серйозної поразки;
в) кризові явища економіки;
г) політичні катаклізми у країні;
д) домовленості з США про нерозповсюдження НАТО на схід, про нейтральний статус України, Молдови та республік Південного Кавказу, про новий договір щодо контролю за стратегічним озброєнням.
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко міркує так:
Експерт наголошує, що переговори про закінчення війни в Україні неможливі без участі України. Вони просто не дадуть результату.
За його словами, очевидно, що війна затягується. Військові дії за останні місяці лише посилились. В таких умовах малоймовірно очікувати реальних мирних переговорів. І Росія, і Україна сподіваються покращити свої військові позиції – і лише після цього будуть готові виходити на переговори, прогнозує політолог.
Ще одна можливість для мирних переговорів – зміна керівництва в Росії, прихід там до влади людей, які будуть зацікавлені у закінченні нинішньої війни, вважає він.
Нарешті, мирні переговори можуть стати наслідком перемоги у війні однієї з сторін, що воюють, підкреслює Володимир Фесенко.
Експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник припускає, що таємні переговори з Росією ведуть багато країн. У тому числі наші союзники.
На його думку, заява Лаврова про те, що все вирішуватиметься на полі бою, не стала якимось відкриттям. Це і так було зрозуміло (принаймні українцям) з 24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне російське вторгнення, наголошує Микола Мельник.
Але у нас, впевнений експерт, немає іншого виходу, окрім як продовжувати боротися. Росіяни, нагадує він, завжди знищували тих, хто не хоче вірити в їхні міфи, в їхню викривлену версію історії. І вони ніколи не підуть на переговори, маючи змогу воювати.
Читайте також на порталі "Коментарі" — яка мета ударів по Криму – чи може це змусити Кремль припинити війну.
Новини