Українські військові за березень 2023 року змогли знищити рекордну з початку російського вторгнення кількість окупантів – 24,1 тис. військових. Тим часом, в американському Інституті вивчення війни (ISW) припускають, що крах чергових завдань окупаційної армії (захоплення до 31 березня всієї території Донецької та Луганської областей) може призвести до кадрових змін у вищому військовому керівництві країни-агресора. Про що свідчить фактичний провал нового "великого наступу"? Чого в найближчому майбутньому (місяць-два) чекати на військовому та дипломатичному фронтах? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Війна в Україні. Фото: Міноборони України
Військове та політичне керівництво РФ перебуває у нервовому очікуванні українського контрнаступу
Колишній працівник СБУ та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак поділився такою думкою:
"Відверті провали армії РФ на українських фронтах, а також перспектива швидкого контрнаступу ЗСУ змушують Кремль дедалі більше розмірковувати про перемир'я. З цією метою навіть був задіяний президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко, який під час оголошення свого послання білоруському народу намагався переконати свою аудиторію у необхідності якнайшвидшого укладання миру між двома сторонами, без попередніх умов та без подальшого
переміщення своїх збройних сил".
Іван Ступак акцентує, що основний посил Кремля, озвучений Лукашенком, був таким: ми всі зараз зупиняємося там, де знаходимося, фіксуємо за РФ усі окуповані території України – і жодного контрнаступу ЗСУ.
У відповідь на це явно контрпродуктивне, зазначає експерт, продовжується навчання наших військових, а також накопичення техніки, озброєння, палива та іншого спорядження для проведення контрнаступу.
"Дати, терміни, масштаби та напрямки залежать від багатьох факторів (у тому числі й погоди), тому залишимо це на відкуп нашому військовому командуванню, – каже Іван Ступак. – Щодо країни-агресора, то там військове та політичне керівництво перебуває у нервовому очікуванні українського контрнаступу. Намагаючись обчислити, а також розвідати дати, терміни, масштаби та напрямки. Ракетні обстріли, бомбові удари та нальоти іранських "Шахедів"
продовжаться.
Але тепер вони будуть націлені на місця скупчення нашої живої сили, техніки та складів для того, щоб зірвати український весняний контрнаступ. Чого, сподіваємось, противнику не вдасться". Враховуючи, що ЗСУ знищили масу бойових генералів та офіцерів окупаційних сил, з кадрами в РФ все дуже сумно
На думку доктора політичних наук, експерта Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігоря Петренка, рекордна кількість знищених росіян за березень – свідчення того, що Україна готується до контрнаступу.
"Схожа ситуація була торік, коли ми готувалися до визволення Харківщини та Херсонщини, – нагадує він. – Тоді впродовж кількох місяців методично "виносили" склади із ворожими боєприпасами, штаби, місця дислокації окупантів, колони, логістику. Зараз до цього додалося те, що РФ розбиває чоло об донбаські фортеці ЗСУ. Об ті ж Бахмут, Авдіївку, Вугледар і таке інше. Для росіян це вже сакральне місце. Згубне… Захопити Донбас вони намагаються просто тому, що Путіну так хочеться. Без будь-якої військової логіки. Тоді як українській армії утримання найпотужніших редутів у цих краях допомагає вирішувати і тактичні, і стратегічні завдання. Про що неодноразово говорили і президент Зеленський, і представники Міноборони. Ми й стримуємо противника, змушуючи його концентрувати війська лише у цих напрямах (сковуючи, не даючи розвивати наступ деінде), і знищуємо живу силу ворога у величезних кількостях".
Ігор Петренко припускає, що у російській військовій верхівці можуть бути якісь зміни, але навряд чи на рівні начальника Генштабу Герасимова чи міністра оборони Шойгу. Швидше рівень буде нижчим – генерали, командувачі армій тощо.
"При цьому з огляду на те, що ЗСУ знищили масу бойових генералів і офіцерів окупаційних сил, з кадрами в РФ все дуже сумно. Можливо, з такими змінами зачекають до українського контрнаступу. Інакше доведеться двічі шукати "цапів-відбувайлів". А так – усі невдачі, які були і будуть у ворожої армії в Україні, можна буде повісити на тих самих людей", – аргументує експерт.
Він не сумнівається, що найближчими місяцями на нас чекає контрнаступ ЗСУ. Найімовірніше, на тих напрямках, де противник на це особливо не чекає.
"Все, зрозуміло, залежатиме від погоди, від даних розвідки, від готовності наших сил і засобів. Не думаю, що це буде наступний тиждень, оскільки ґрунт ще вологий, до того ж прогнозуються дощі, що не сприяє руху техніки. Але протягом місяця-півтора Україна точно почне наступати", – вважає Ігор Петренко.
На дипломатичних фронтах, за його словами, очікується протягом квітня проведення 11-ї зустрічі у форматі "Рамштайн", посилення санкційного тиску на Росію, обговорення "формули миру" президента України на можливому форумі.
"Слід розуміти, що будь-які дипломатичні зрушення, ймовірні переговори конкретно обговорюватимуться вже після певних змін на полі бою", – констатує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — що відбувається довкола лаври – чому СБУ взялася за УПЦ МП.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.