Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи очікує на Україну посилення мобілізації – які помилки важливо виправити
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи очікує на Україну посилення мобілізації – які помилки важливо виправити

Проблеми з мобілізацією є, тому важливо все максимально цифровізувати і привести у відповідність до тих викликів, які стоять перед державою

24 серпня 2023, 18:28 comments1509
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський заявив, що військові звернулися до нього із проханням дати можливість мобілізувати більше українців. Також стало відомо, що територіальним центрам комплектування (ТЦК, колишні військкомати) незабаром нададуть доступ до всіх державних реєстрів. Про це повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Як оцінюєте ці перспективи і в цілому ситуацію з ТЦК, черги в які, м'яко кажучи, не спостерігається, натомість скандали з корумпованими військкоматами стали мало не повсякденністю? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чи очікує на Україну посилення мобілізації – які помилки важливо виправити

Мобілізація в Україні. Фото: з відкритих джерел

Щодо доступу ТЦК до реєстрів – це не повинно дивувати

Керівник політико-правових програм в Українському центрі у суспільному розвиткові Ігор Рейтерович розмірковує так:

"Швидше за все, на нас очікує посилення мобілізації. Насамперед, мова про перевірку всіх існуючих реєстрів та списків, приведення їх у відповідність до чинного законодавства. В багатьох ТЦК маса документів або втрачена, або вчасно не оновлювалася. І держава, ЗСУ, не знають, скільки людей реально перебуває на обліку. Хто виїхав, хто не виїхав, хто має "броню", хто може потрапляти під мобілізацію".

Щодо доступу ТЦК до реєстрів – це не повинно дивувати, впевнений експерт. За його словами, швидше за все дивує, що подібне відбувається лише на другий рік з початку широкомасштабної війни.

"За логікою – з цього слід було починати. Це значно полегшило б роботу центрів комплектації. Стало б менше бюрократії. Масу людей просто не викликали б у військкомати. Відповідні папери передавалися б, наприклад, на підприємства, де вони працюють – і мають "броню" від військової служби. Наскільки мені відомо, на сьогоднішній день подібна робота організована лише у вишах, які за трьома категоріями (студенти, аспіранти, викладачі) передають потрібні дані до ТЦК. І без приходу туди військкоми знають ситуацію у вишах", – зазначає Ігор Рейтерович.

Загалом, продовжує він, проблеми є, тому важливо все максимально цифровізувати і привести у відповідність до тих викликів, які стоять перед державою.

"Сподіватимемося, що нововведення налагодять мобілізаційний процес. І ми більше не бачитимемо якісь дикі історії з виловом цивільних на вулицях і не тільки. Це лише дискредитує наші збройні сили, не призводячи до позитивного ефекту, – упевнений експерт. – Найкраще робити все через ТЦК, цивілізовано — шляхом розсилки повісток, звіряння даних, проходження військово-лікувальної комісії, після чого – ухвалення рішення про те, чи має ця людина проходити службу, а якщо має, то в яких родах військ".

Армія – це честь, будь-який громадянин мав би бути гордий, що йому представилася можливість захищати свою країну

Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АТ "Кравець та партнери", адвокат Ростислав Кравець поділився такою думкою:

"Очевидно, що за півтора роки широкомасштабної війни, не кажучи вже про те, що власне війна йде з 2014 року, військовий облік належним чином в Україні не вівся. Останнім часом ми спостерігаємо так звану "дику мобілізацію", коли людей хапають тут і там, ніби злочинців, грубо порушуючи їхні цивільні правда".

На думку експерта, заява президента, що військові його нібито просять про посилення мобілізації, свідчить, що військово-політичне керівництво країни намагається зняти з себе відповідальність за те, що відбувається. Мовляв, це просто військові попросили, тому ми плануємо посилити питання, пов’язані з мобілізацією.

"Хоч будь-яка жорсткість, як показала та сама ситуація з незаконним закриттям кордонів, має прямо протилежний ефект для держави в цілому. Натомість, щоб пропагувати службу в армії, своєчасно здійснювати виплати, держава діє подібними методами. Цікаво, а військові, які просили про посилення мобілізації, порушували питання проблем із виплатами, із компенсаціями? Такі кроки дискредитують і органи держвлади, які дурять українців, і самі ЗСУ, які нібито когось про щось просять", – констатує Ростислав Кравець.

Він вважає неприпустимим висловлювання деяких нардепів, що п'яниць, наркоманів, алкоголіків, порушників правил дорожнього руху, осіб, які не сплачують аліменти – треба направляти до армії.

"Армія – це честь. Будь-який громадянин мав би бути гордий, що йому представилася можливість захищати свою країну. У розумінні ж осіб, які пройшли двотижневі курси (і то з прогулами) "трусковецької академії держуправління" разом із "криворізькою школою права", служба в збройних силах – це якесь покарання. І така поведінка нардепів відлякує громадян від армії. Як і дії окремих представників ТЦК, які влаштовують полювання на громадян тут і там", – акцентує адвокат.

Все явно йде до посилення мобілізації, упевнений він, попереджаючи, що це ні до чого доброго не приведе.

"Насамперед тому, що влада перекрутила поняття "військова служба", сприяючи зниженню довіри до ЗСУ, – аргументує Ростислав Кравець. – На мою думку, слід передусім підвищити забезпечення збройних сил, а не наповнення їх тими, кому буквально заламують руку. Військово-політичне керівництво країни має змінити своє ставлення до армії. А нардепів, які хочуть перетворити ЗСУ на якусь колонію для відбування покарань, слід позбавляти депутатських повноважень і навіть притягувати до кримінальної відповідальності за дискредитацію збройних сил України".

Читайте також на порталі "Коментарі" – чому Зеленський оголосив про звільнення всіх обласних військкомів – чи лише у скандалах справа.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини