Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск 22 січня на прес-конференції з президентом Володимиром Зеленським під час офіційного візиту до Києва наголосив, що лідери країн, які намагаються "грати в нейтралітет" під час російсько-української війни, заслуговують на "найтемніше місце в політичному пеклі". Більше чи менше стало таких "нейтралів" – і чому? Як Україні заручитися підтримкою ще більшої кількості країн у цьому протистоянні? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Підтримка України. Фото: з відкритих джерел
Ми втрачаємо зовнішню ініціативу
Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран вважає, що "нейтралів" явно побільшало. Насамперед тому, пояснює він, що Україна провалює зовнішню комунікацію з нашими партнерами. Причому це відбувається на двох рівнях – стратегічному та локальному, наголошує експерт.
"Якщо говорити про стратегічний рівень, Україна не налагодила роботу дипломатичних місій. У нас досі немає послів у низці країн, у тому числі у Великій Британії, яка першою підписала з нами угоду про
співпрацю у сфері безпеки.
Немає посла в Бельгії, яка блокує рішення про передачу Україні російських заморожених активів. Немає українських посольств у десятках країн Глобального Півдня (Латинська Америка, Африка), з яким нам важливо вибудовувати комунікацію, тому що саме вони займають у російсько-українській війні умовно нейтральну позицію (мабуть, навіть більше схиляючись до РФ, продовжуючи торгувати з нею)" , – зазначає Віктор Таран.
Провали у нас, продовжує він, і на локальному рівні. Раніше Україна проводила за кордоном різноманітні фестивалі, виставки, домовлялася про встановлення наметів з нашою символікою біля тих чи інших пам'яток – і таким чином доносила свою позицію до звичайних громадян, нагадує політтехнолог. Нині такого практично немає.
"Величезний факап і в тому, що українська влада під тим чи іншим приводом блокує виїзд опозиційних депутатів за кордон (або максимально заважає). Особливо це стосується ситуації із нардепами від "Європейської солідарності". Враховуючи такий потужний комунікаційний провал, не слід дивуватися з того, що зростає кількість умовно нейтральних країн щодо цієї війни. Якщо ми хочемо залучити на свій бік якнайбільше прихильників, потрібно спілкуватися. На всіх майданах. А у нас провал майже в усіх напрямках, – констатує експерт. – І державному, і суспільному, і навіть бізнесовому, враховуючи нескінченні
скандали та проблеми".
Виходячи з вищесказаного, для покращення ситуації, на думку Віктора Тарана, слід:
– призначити послів туди, де їх не призначено;
– збільшити кількість акцій за кордоном (має бути спільна робота влади, громадянського суспільства та бізнесу, спокійний виїзд за кордон представників опозиції);
– налагодити нормальну комунікацію з українцями, які виїхали за кордон – та можуть посилювати нашу позицію у тих країнах, де перебуваємо.
"А поки ми втрачаємо зовнішню ініціативу (після успішного у цьому плані 2022-го – маємо провальні 2023-й та початок 2024-го), Росія активно перехоплює її. Маючи не лише потужні пропагандистські можливості та гроші, а й розуміння важливості роботи на міжнародній арені", – робить висновок політтехнолог.
Україна веде досить активну роботу на міжнародному фронті
Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль розмірковує так:
"Я вважаю, що приєднання тієї ж Польщі до переговорів щодо гарантій безпеки України – це вже показник. І Туск приїжджав до нас, у тому числі тому. Щодо країн, які можуть дотримуватися нейтралітету, я згодна з польським прем'єром, історія розставить все на свої місця. Нині неможливо бути нейтральними. Тому що в цій ситуації це виглядає – ніби ти мовчиш, поки твого сусіда вбивають, аби не зачепило тебе. Але слід розуміти, що в такому випадку, коли тебе вбиватимуть, інші теж можуть промовчати".
Так, продовжує експерт, є країни, які намагаються грати у нейтральність. Але робити це складніше. Особливо, коли йдеться про глобальну безпеку.
"Отже, нейтральність – це фактично підтримка підриву глобальної безпеки, голосування за знищення людства, – наголосила Катерина Коваль. – Я вважаю, що Україна веде досить активну роботу на міжнародному фронті, щоб наших явних союзників та їхнього вкладу у перемогу побільшало, а нейтральних країн (що так чи інакше допомагають РФ) – поменшало. Тут є величезна заслуга і МЗС, і офісу президента, і особисто глави нашої держави. Ми вже маємо безпековий договір із
Великобританією.
Впевнена, невдовзі подібні підпишемо з низкою інших країн. І потім проведемо і Глобальний саміт миру, зробивши метою неможливість повторення агресій, подібних до тієї, що зараз продовжує Росія". Читайте також на порталі "Коментарі" — на що РФ перетворила ООН: чи вимальовуються перспективи переговорів Києва та Москви.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.