"Трилер" зі справою викраденого навесні у Молдові українського екссудді Миколи Чауса триває. Його виявили у Вінницькій області 30 липня. У той же день Служба безпеки України (СБУ) відібрала його у поліції, а Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) намагалося відібрати в СБУ. 31 липня пресслужба СБУ завила, що Чаусу надають відповідну медичну допомогу, вжито заходів для забезпечення його безпеки. Що відбувається і до чого все це може призвести?
Микола Чаус - фото з відкритих джерел
Все, що ми зараз спостерігаємо в ситуації навколо Чауса — результат невдалих "реформ", які були нам нав'язані ззовні і спрямовані на знищення правоохоронної системи України. Такої думки дотримується адвокат, кандидат юридичних наук Сергій Войченко.
"Під час так званих гонок, які влаштували якраз працівники НАБУ, а не СБУ, автомобіль НАБУ збив мотоцикліста, який, на щастя, залишився живий. Наскільки відомо, ніхто за це відповідальності не поніс, — зазначає експерт. — Те, що відбувається навколо Чауса — ще один сигнал для президента Зеленського, що українська правоохоронна система потребує оздоровлення. Причому саме на державному рівні, на рівні України, а не в ракурсі того, що нам нав'язують "партнери" ззовні".
Сергій Войченко впевнений, що у співробітників СБУ були всі підстави діяти стосовно Чауса так, як вони діяли.
"Кримінально-процесуальне законодавство передбачає можливість слідчих застосовувати до учасників кримінального провадження заходи забезпечення їх безпеки. З моєї точки зору, в разі з Чаусом так і було, — підкреслює адвокат. — Чи можемо ми отримати резонансні заяви від Чауса? Очевидно, що так. Чи будуть вони? Це виключно позиція самого Чауса — чи готовий він озвучити гучні прізвища і розповісти ті чи інші подробиці".
На думку Сергія Войченка, президенту слід поставити питання про реорганізацію НАБУ.
"Бюро вкотре показало, що діє не в інтересах України. Як варіант — варто було б його приєднати шляхом поглинання до Державного бюро розслідувань. Відповідно, можна було б заощадити на спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). А кошти, які були б зекономлені на ліквідації Вищого антикорупційного суду (ВАС), який є спеціальним судом (що йде всупереч з Конституцією України), слід було б направити на поліпшення умов роботи судів загальної юрисдикції. Очевидно, що це покращило б доступ громадян до правосуддя", — вважає Сергій Войченко.
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що є рішення Банкової контролювати справу Чауса. А потім його викрадення у Молдові і спроби легітимізації в Україні — це ланки одного ланцюга.
"Але в цьому рівнянні є інтереси ще одного боку, а саме НАБУ, яке намагається вивести справу щодо Чауса в якесь самостійне провадження і не привносити сюди політичне замовлення, — зазначає Віталій Кулик. — Чаус потрібен зовнішньому керуючому для тиску на ключових гравців в Україні — як на нинішню владу (Зеленського і Ко), так і на минулу — Порошенко і його режим. НАБУ активно підключається. Очевидно, що у Бюро є можливість контролювати якісь потоки інформації. І воно спрацювало досить оперативно, переслідуючи авто СБУ. Підключилися до цієї справи і балакучі "голови" фан-клубу директора НАБУ Ситника у спробі відбити Чауса".
На думку експерта, спроба НАБУ повернути справу Чауса в свою юрисдикцію навряд чи завершиться успіхом.
"У кого зараз Чаус, той і буде його танцювати. А, враховуючи, що Чаус став настільки смішним персонажем (після його викрадення, дивних заяв у Телеграм каналі, появи в одних трусах в якомусь селі Вінницької області), спроба вести самостійну гру, вирватися з порочних кіл зобов'язань не буде сприйматися серйозно. І, швидше за все, йому доведеться танцювати під дудку тих, у кого він знаходиться", — прогнозує Віталій Кулик.
Він вважає зрозумілою позицію НАБУ. Підкреслює, що це саме їх виробництво — про корупцію, а не про незаконний перетин кордону, викрадення (які стали лише наслідком).
"Це компетенція саме НАБУ. І те, що це у них це справа потягли з-під носа, викликає в Бюро якусь образу. А взагалі все, що відбувається, нагадує безглузду дитячу гру. СБУ (і Банкова, що стоїть за нею) з НАБУ (і сила, яка стоять за нею) не поділили Чауса. Виглядає наївно, смішно, нерозумно, незручно перед західними партнерами. Незрозуміло, як наша влада будуть пояснювати все це Молдові, Вашингтону, Брюсселю, Берліну. Уся ця схема більше нагадує якісь дитячі розводки, а не серйозну операцію з продуманими наслідками і схемою рішень", — резюмує Віталій Кулик.
Політексперт, кандидат політичних наук Олександр Палій не сумнівається, що операція з Чаусом (і в Молдові, і в Україні), яка дискредитує нашу країну, була проведена за наказом і з відома Зеленського.
"Молдова вже збиралася віддавати його Україні за рішенням суду. І в цей момент, який був дуже важливий для визначення європейського майбутнього Молдови, що є важливим інтересом України, сталася історія з викраденням Чауса. Очевидно, хтось в оточенні Зеленського повідомив йому, що через Чауса можна знайти компромат на Порошенка. По суті, це шкідництво з точки зору наших міжнародних позицій і відносин з природним союзником — демократичною владою Молдови. Не кажучи вже про те, що ця історія могла негативно вплинути на результат дострокових парламентських виборів у Молдові", — підкреслює Олександр Палій.
На його думку, явно незаконні дії щодо Чауса садять "на гачок" і самого Зеленського, до якого буде чимало запитань у наших зарубіжних партнерів.
"Я б на його місці дуже придивився до людини, який спровокував всю цю резонансну історію", — каже Олександр Палій.
Нагадаємо, на думку керівника Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайла Дяденка, ситуація з т.зв. "викраденням Чауса" є надзвичайно скандальною для України незалежно від того, хто вчинив відповідні неправові дії.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.