Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Польський прем'єр-міністр Дональд Туск заявив, що, якщо Україна та Польща посваряться через зерно, це стане найбільшим ідіотизмом в історії взаємовідносин двох країн. Він закликав шукати консенсус, запевняючи, що, незважаючи на запевнення української сторони, що все зерно йде транзитом, його частина залишається в Польщі. Тим часом польські фермери, які влаштували блокування кордону з Україною та пропускних пунктів, продовжують розсипати агропродукцію з нашої країни. Свої протести мають намір відновити і польські перевізники, які скаржаться, що українці витісняють їх із ринку. Експерти проаналізували те, що відбувається, спеціально для порталу "Коментарі".
Блокада кордону. Фото з відкритих джерел
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна називає блокування польсько-українського кордону – ситуацією за межею всіх мислимих та немислимих моральних норм.
За її словами, у цій ситуації слід звернути увагу на кілька моментів.
По-перше, польські протестувальники не висувають жодних виразних вимог до Києва. Вони закликають польську владу та владу ЄС, мовляв "зрозумійте нас і допоможіть, не витримуємо конкуренції".
Але ж у такому разі й акції протесту організовуються перед будівлями держустанов, адже саме вони мають "почути та зрозуміти". Протестувальники, які заблокували кордон та регулярно здійснюють акти вандалізму з українським зерном, явно мають інші цілі та завдання, зазначає Ганна Малкіна.
По-друге, продовжує вона, Україна не є лідером експорту зерна на європейський ринок. Якщо подивитися за цифрами, його частка становить трохи менше 10%.
По-третє, Росія своїм експортом, у тому числі вкраденим в України зерном, демпінгує ціни за рахунок дешевих транспортних витрат, наголошує Ганна Малкіна. І звертає увагу на цифри Лондонської біржі, де зафіксовано історичний мінімум вартості зерна та іншої сільгосппродукції. Але винна чомусь Україна...
Політолог, директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала вважає, що блокування української аграрної продукції з боку Польщі пов'язане насамперед із загальними фермерськими протестами в Європі.
На думку Віталія Бали, у цій ситуації ми повинні бути дипломатичнішими. Якщо ми говоримо, що в Польщі осідає всього 5% нашої продукції, а місцева влада та фермери запевняють, що – набагато більше, потрібно шукати коріння проблеми.
Також слід шукати точки зіткнення з польськими перевізниками, упевнений він. І нагадує, що саме далекобійники минулого року розпочали блокаду. Тому підтягнулися фермери. На якийсь час перевізники заспокоїлися, але наразі запевняють, що досягнуті раніше угоди не виконуються.
Читайте також на порталі "Коментарі" — польсько-українські проблеми: чи є перспектива врегулювання.
Новини