Чому радіти за підсумками зустрічі в Саудівській Аравії передчасно – з чим виникли труднощі
З самого початку було зрозуміло, що один такий саміт нічого не вирішить
Розкривається дедалі більше подробиць зустрічі в Джидді (Саудівська Аравія), де 5 та 6 серпня радники глав держав та урядів понад 40 країн обговорювали пошуки шляхів припинення російсько-української війни. За словами глави Офісу президента України Андрія Єрмака (очолював нашу делегацію), під час обговорення "формули миру" Зеленського присутні погодились із необхідністю дотримання територіальної цілісності України. Проте такі пункти як відповідальність агресора (покарання за військові злочини, відшкодування збитків) поки що не сприймаються країнами Глобального Півдня. Попереду – нові саміти миру, причому на фінальний збираються запросити і представників Росії. При цьому країна-агресор категорично не сприймає українську формулу миру, виставляючи свої неприйнятні умови, а Київ категорично не готовий про щось говорити з Москвою, допоки окупаційні війська не покинуть наші території у міжнародно визнаних кордонах 1991 року. Видання "Коментарі" продовжує обговорювати з експертами зустріч у Джидді та переговорні перспективи найближчого майбутнього.
На наступних переговорах розглядатимуться виключно варіанти мирного врегулювання того процесу, який для України є найбільшою трагедією
Керівник Фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко розмірковує так:
За словами експерта, навіть якщо ми відновимо контроль над усією територією України в рамках 2013 року (говорити про межі 1991 року, вважає він, це дурість, тому що тоді постає питання про ті території, які Україна втратила за міжнародними договорами та зовнішнім арбітражем з Молдовою та Румунією), Росія не стане нічого виплачувати і не постане перед якимсь міжнародним трибуналом.
Він упевнений, що і в Джидді, і на наступних переговорних майданчиках розглядатимуться виключно варіанти мирного врегулювання того процесу, який для України є найбільшою трагедією, а для навколишнього світу – "російсько-українським конфліктом".
Переговори більше виглядали не про пошук справедливого миру, а про заморожування конфлікту
Директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк звертає увагу, що Китай відіграв помітну роль на саміті у Саудівській Аравії. Але при цьому не висловив ні проукраїнської, ні антиросійської позиції. Нібито все добре, але конкретики немає навіть у заявах МЗС КНР.
Тож, констатує Микола Давидюк, ще треба багато працювати. І зрозуміло було, наголошує він, що один такий саміт нічого не вирішить.
Читайте також на порталі "Коментарі" - зустріч у Саудівській Аравії: що стало найболючішим для РФ – чого чекати далі.