Через тиждень, 18 травня набуває чинності новий закон про мобілізацію. Згідно з ним, зокрема, чоловікам віком від 18 до 60 років слід оновити протягом 60 днів свої військово-облікові дані у територіальних центрах комплектування (ТЦК). Прийнято також низку інших документів, спрямованих на посилення мобілізації та відповідальності за ухилення від неї. Про що говорять ці процеси, як ситуація може розвиватися далі? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Мобілізація в Україні. Фото: з відкритих джерел
Ніхто системно не підходить до питання військового обліку та мобілізації
Голова профспілки Українська незалежна фундація юристів, голова АТ "Кравець та партнери", адвокат Ростислав Кравець пояснює:
"Щодо оновлення даних. Це обов'язково лише для військовозобов'язаних, що передбачено у перехідних та кінцевих положеннях відповідного закону. Тобто саме військовозобов'язані мають протягом 60 днів оновити свої дані. Інший термін встановлено для осіб, які виїхали на постійне місце проживання. Для них має бути окрема постанова Кабміну. Особи, виключені з реєстру військовозобов'язаних, оновлювати дані не зобов'язані".
Крім того, продовжує експерт, неврегульованою залишається низка питань.
По-перше – що робити тим, хто перебуває на окупованих територіях. Як їм діяти? Навіть маючи можливість щось повідомити про себе через Інтернет, вони наражаються на небезпеку, акцентує адвокат.
По-друге, як чинити тим, хто нещодавно отримав військовий квиток, оновив свої дані, чи пройшов ВЛК? Чи потрібно їм знову оновлювати щось?
"Плюс – на сьогоднішній день відсутні постанови Кабміну, які б регулювали питання оновлення даних українцями, які перебувають за кордоном", – зазначає Ростислав Кравець.
Він також звертає увагу і на ухвалену кілька днів тому постанову уряду, яка продовжила термін підтвердження бронювання (до 7 червня) тими, у кого вона закінчувалася.
"З огляду на всі ці кроки, вжиті, як мені здається, у пожежному порядку, ніхто, схоже, системно не підходить до питання військового обліку та мобілізації. Все намагаються вирішити, з огляду на проблеми, що виникають. Хоч їх можна було не створювати, – вважає експерт. – Подивимося, що відбудеться після 18 травня. Поки що так і не з'явився електронний кабінет, який військовозобов'язані могли хоча б протестувати. Ну, а в ТЦК, як бачимо, вишикувалися величезні черги вже
зараз.
Що буде за тиждень – сказати складно. Сподіваюся, співробітники ТЦК якось урегулюють питання, а Міністерство оборони займеться своїми безпосередніми обов'язками – і налагодить питання військового обліку та мобілізації". ТЦК продовжать діяти в такому самому стилі, як і раніше
Засновник соціологічної компанії Active Group, політичний експерт Андрій Єрьоменко впевнений, що нам потрібне посилення мобілізації. Але не менш важливо, акцентує він, щоб це було ефективно та законно. Для чого й було ухвалено відповідні законодавчі зміни.
"На мій погляд – головне завдання зараз мобілізувати тих, хто не проти воювати. Тому що від людей, які готові ризикувати життям, перепливаючи умовну Тису, аби не потрапити до ряду збройних сил, навряд чи буде багато користі. Що стосується подальшого розвитку подій – якщо мобілізацію проводитимуть хапанням будь-кого і відправленням куди треба, то це буде закінчуватися погано. Ми побачимо почастішання випадків смертей внаслідок неправильно
поставленого діагнозу,
а також дезертирства. І це битиме по самій Україні. Але є ймовірність того, що люди, які не довіряють ТЦК, почнуть безпосередньо укладати контракти з конкретними підрозділами. І це зіграє якраз на користь нашій країні", – вважає експерт. Істина, на його думку, виявиться десь посередині.
"Я підозрюю, що система наших ТЦК не реформована. Тому вони продовжать діяти у плюс-мінус у такому самому стилі, як і раніше. Роблячи ставку на кількість, а не якість. А ось масовий
рекрутинг може дати добрі плоди. Чим більше людей піде до лав ЗСУ таким шляхом, тим ефективнішою стане наша армія. Як би там не було, ця хвиля мобілізації пройде без громадських вибухів, дозволивши армії отримати таке важливе підкріплення", – констатує Андрій Єрьоменко. Читайте також на порталі "Коментарі" – чому Рада дала добро на мобілізацію засуджених: хто йтиме на фронт.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.