Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 27 червня назвав обстріл ТЦ у Кременчуці (загинули близько 20, травмовано близько 60 осіб) "найзухвалішим терактом в історії Європи". Він звернувся до США з проханням визнати РФ державою-спонсором тероризму. Сьогодні, 28 червня, Рада Безпеки ООН збирає засідання для обговорення удару по Кременчуку та обстрілів окупантами мирного українського населення. Чи можуть світовими лідерами бути прийняті рішення, які кардинально вплинуть на перебіг російсько-української війни? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
ООН. Фото - з відкритих джерел
Якщо говорити про міжнародні структури, то їхня позиція щодо агресії Росії залишається суто декларативною
На жаль, чотири місяці війни показали, що ні ООН, ні НАТО на сьогоднішній день не готові до радикальних кроків, які б прискорили процес завершення війни. Таку думку висловив політичний експерт Денис Гороховський.
Як аргументи він нагадує їх відмову закрити небо над Україною в перший місяць війни, а також деякі останні неоднозначні рішення та традиційне вираження занепокоєння.
"Перемога України здобувається не за столом переговорів, а на полях битв та здобувають її не дипломати, а військові, – наголошує експерт. – Звичайно, Україна отримує значну фінансову та військову допомогу від низки держав і це дуже важлива допомога, без якої ситуація на фронті була б значно гіршою. Але, якщо говорити про міжнародні структури, то їхня позиція щодо агресії Росії залишається, здебільшого, суто декларативною".
Тому, резюмує Денис Гороховський, розраховувати, що на сьогоднішньому засіданні Ради Безпеки ООН будуть ухвалені якісь знакові рішення, які наблизять перемогу України, не доводиться.
Удар по Кременчуку став "чорним лебедем" для Росії
Політичний експерт Михайло Чаплига звертає увагу, що прицільний обстріл ТЦ у Кременчуці стався менш ніж через тиждень після того, як комітет Сенату підтримав пропозицію про визнання Росії країною-спонсором тероризму.
"Вперше така пропозиція прозвучала під час передачі офіційним представникам США пропозицій міжнародної групи Єрмака-Макфола у Києві на зустрічі з президентом, – нагадує експерт. – Внесення Росії до такого списку є єдиним реальним механізмом суттєвого фінансового тиску за агресію в Україні. Блокування СВІФТ (SWIFT – міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів) – це половинчасте та точкове рішення, яке легко обійти. Внесення ж до списку ФАТФ (FATF – Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей; міжурядова організація, яка займається виробленням світових стандартів у сфері протидії відмиванню злочинних доходів та фінансуванню тероризму) блокує будь-яку фінансову діяльність Росії у зовнішньому світі, включаючи контрагентів".
Михайло Чаплига не сумнівається, що удар росіян по українському торговому центру стане одним із ключових аргументів для переконання сенаторів, що ще вагаються.
"Цей удар вже став "чорним лебедем" для Росії, оскільки стався в день засідання "Великої сімки", де обговорювалася і
військова та фінансова допомога Україні. І ще відіграє свою важливу роль у переконанні країн НАТО у необхідності термінового постачання нам систем ППО, – прогнозує експерт. – Засідання Ради безпеки ООН з питання України було призначене до удару по Кременчуку. Але тепер його порядок денний суттєво зміниться і, звісно, цей акт міжнародного тероризму буде ключовим питанням. Що, своєю чергою, стане ще однією цеглиною в фундамент визнання Росії країною-спонсором тероризму".
Читайте також на порталі "Коментарі" — Путін послухає Зеленського: Кремль підтвердив участь президента Росії у саміті G20.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.