Україна дедалі голосніше і частіше просить Захід зняти заборону на удари його зброєю по російській території. Днями про це заявила посол нашої країни у США Оксана Маркарова. А член французького парламенту Жан-Луї Бурланж закликав керівництво своєї країни дозволити Україні завдавати ударів зброєю Франції по РФ, навівши приклад Великобританії, яка дозволила це робити. Продовжує мусуватись і тема відправлення в Україну військ НАТО. Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас повідомила, що деякі країни Альянсу вже це зробили – їхні військові працюють інструкторами на українській території. Чи може жорстка риторика наших партнерів призвести і до більш жорстких їхніх дій щодо Росії? Які очікування щодо цього? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Війна в Україні. Фото: з відкритих джерел
Навряд чи Росія готова до прямого протистояння з НАТО
Політолог, військовослужбовець Дмитро Воронков розмірковує так:
"Справді, останнім часом з'явилося чимало гучних заяв та позитивних для нас сигналів із боку Заходу. І на прикладі тієї ж Великобританії бачимо, що диму без вогню немає. І будь-яка риторика в якийсь момент може перейти у конкретні дії".
Щодо інструкторів країн НАТО в Україні – Естонія дала зрозуміти, що не бачить тут приводу для ескалації, зазначає експерт.
На його думку, враховуючи сказане вище, є надія на ефект доміно у використанні західної зброї по території РФ.
"Не можна виключати і ймовірність появи в Україні не лише інструкторів НАТО, а й миротворчого контингенту окремих країн-членів блоку, – вважає Воронков. – Спершу на Західній Україні. Час покаже".
Поки що, продовжує він, можна констатувати, що із Заходу йдуть позитивні для нас сигнали.
"Росія може продовжувати залякувати. Але навряд чи вона реально готова до прямого протистояння з НАТО, – зазначає експерт. – Жорсткіша риторика наших партнерів демонструє зростання сміливості на Заході, збільшення розуміння, що РФ потрібно не просто зупинити, а й перемогти".
За бажанням, все можна було робити без зайвого шуму
Директор Агентства моделювання ситуацій, політолог Віталій Бала вважає, що чинна українська влада не хоче займатися реальною дипломатією.
"Вона займається піаром, якимось публічним шантажем. Як і до широкомасштабної російської агресії, коли також багато чого вимагали. Як і з нашими вимогами, взяти нас швидше в НАТО. Як тепер – із використанням західних озброєнь. Я так розумію, що не вдалося у спокійній, дипломатичній манері вирішити питання використання західної зброї по російській території. І його вирішили винести у публічну площину. На мій погляд — помилковий крок. Хоч у Зеленського, мабуть, думають інакше. Розраховують, що якщо продовжать публічно шантажувати партнерів – ті ухвалять потрібне нам рішення. Але навряд чи самі США офіційно дадуть дозвіл бити їх зброєю по території РФ", – вважає політолог.
Він нагадує, що, коли минулого тижня Україну відвідав держсекретар США Ентоні Блінкен, він заявив, що Вашингтон не забороняє використовувати американську зброю для ударів по Росії, але й не заохочуватиме Україну в цьому питанні. Мовляв, наша країна сама має вирішувати – чи бити їй по РФ.
"Отже, за бажання, все можна було робити без зайвого галасу. Але для цього слід проявити терпіння, вміння, досвід. Щоб отримати хоча б неофіційний дозвіл на необхідні нам дії, вважає експерт. — Той же канцлер Німеччини Шольц, которий місяць відмовляє нам у наданні крилатих ракет під приводом того, що це призведе до нового витку ескалації. І продовжувати його критикувати за це, тиснути на нього через медіа, через різні заяви – навряд чи є конструктивним шляхом".
Виглядає так, що провалено дипломатичну роботу чинної влади, констатує Віталій Бала.
"З позитиву – Великобританія, справді, публічно дала нам дозвіл використовувати її озброєння так, як ми вважаємо за потрібне. У Франції обговорюється подібний крок. Але, наголошую, діяти тут слід не публічно. Такі консультації, переговори люблять тишу", – пояснює політолог.
Він наголошує, що Захід чітко дав зрозуміти – що не хоче прямого зіткнення з Росією.
"Про це говорить той самий Макрон, риторика якого серйозно посилилася останнім часом. Але офіційний Київ чомусь вибрав нахабну, публічну дипломатію. Яка, на думку Офісу президента, є результативною. Як на мене, це неправильний напрямок", – зізнався Віталій Бала.
При цьому, продовжує він, немає сумнівів, що удари по території РФ необхідні. І, що лише українських дронів тут буде мало.
"В ідеалі наші військові мали пояснити – куди, чому і чим ми хочемо вдарити. Донести цю позицію до американських та європейських військових чинів. А ті вже б переконували своїх політиків, – вважає експерт. – А так — ми постаємо перед партнерами у непривабливому світлі ("дайте, дайте, дайте!"), та ще й їх виставляємо в ньому ж".
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді є заборона Заходу бити його зброєю по території РФ: що може змінитися.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.