Що відбувається на фронтах: які сценарії подальшої війни в Україні

Незважаючи на тиск російських військ, про жодні успіхи навіть оперативного рівня ворога не йдеться

Окрім власне фронтових подій, де ситуація для України досить складна, особливо в Донецькій області, де росіяни посилено атакують, бої ведуться і дистанційно (за допомогою ракет та безпілотників, причому останніми ми наводимо "шурхіт" у країні-агресорі), а також на дипломатичних аренах. Експерти оцінили спеціально для порталу "Коментарі", що зараз відбувається на всіх фронтах російсько-української війни.

Багато що залежатиме – чи отримаємо ми військову допомогу від США

Народний депутат України ІХ скликання, екс-гендиректор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов розмірковує так:

"Ситуацію на полі бою можна було б описати, перефразовуючи Ремарка, як – "на Східному та Південному фронтах без змін". Досі не отримавши військової підтримки від США, Україна перебуває у стратегічній обороні. Окупанти ж продовжують наступальні дії на багатьох ділянках фронту – від Куп'янська до Роботино. Маючи перевагу у живій силі, техніці, боєприпасах, активно застосовуючи авіацію з керованими авіабомбами, росіяни тиснуть по всій лінії зіткнення".

Однак про жодні успіхи навіть оперативного рівня не йдеться, акцентує експерт. Сил для нового наступу, на кшталт тих, які проводили сили Росії на Бахмут чи Авдіївку, окупанти ще не зібрали.

"Водночас посилився ракетно-бомбовий терор проти енергосистеми України, а також населених пунктів Харківщини та Сумщини. Росія прагне перетворити їх на випалену землю, спровокувавши новий потік біженців", – пояснює Муса Магомедов.

За його словами, в умовах переважаючих сил противника, головним завданням України зараз є будівництво нових ліній укріплень та посилення старих. На фортифікації уряд нещодавно надав ще 5,6 млрд грн додатково до 20, виділених раніше. Військова, місцева влада, бізнес – над лініями оборони працюють усі в режимі 24/7. І це єдине правильне рішення в умовах гострого дефіциту боєприпасів, у якому зараз перебуває Україна, акцентує парламентарій.

"Головна битва дипломатичного фронту – за військову допомогу від США, яка досі блокується республіканцями у Конгресі. На жаль, Україна перебуває у заручниках внутрішньоамериканської передвиборчої боротьби. Інтенсифікація європейських зусиль у військовій підтримці України хоч надважлива, але не здатна забезпечити потреби українського війська. Саме від позиції США залежатиме подальший перебіг бойових дій", – пояснює експерт.

Песимістичний сценарій: американська допомога так і не буде надана до проведення виборів у США.

"Україна буде змушена залишатись у стратегічній обороні до кінця року. На будь-які зміни на полі бою на нашу користь можна буде розраховувати лише після введення в дію нових потужностей українського та європейського ВПК, розгортання яких продовжується", – зазначає нардеп.

Оптимістичний сценарій: американська допомога буде нарешті розблокована найближчим часом, ми подолаємо "снарядний голод", що дозволить зупинити тиск ворога, і почнемо концентрувати сили вже для свого контрудару.

"Проте варто зазначити, що жодних сценаріїв "обвалу" фронту поки що немає. Завдяки фортифікаціям та масовому застосуванню дронів, Сили оборони здатні стримувати наступ ворога", – констатує Муса Магомедов.

На військовому фронті дуже гаряче

Політичний експерт, волонтер Богдан Мірошников наголошує, що на військовому фронті дуже гаряче на Бахмутському напрямку (Часів Яр, Богданівка, Кліщеївка, Іванівське). Там противник атакує великими силами.

"У нас банально не вистачає не лише боєприпасів, а й людей. Висмикувати досвідчені бригади звідкись не можна – це послабить ділянку фронту, яку вони тримають", – пояснює експерт.

Не можна виключати, продовжує він, що противник воліє обійти Часів Яр, сподіваючись таким чином підібратися до Костянтинівки.

"На захід від Авдіївки ситуацію Сили оборони плюс-мінус стабілізували. Десь ще доводиться трохи відкочуватись, але це нормальне явище. Швидше за все, нам доведеться відійти до лінії Карлівка-Уманське-Новоселівка Перша. На півдорозі до Карлівки, де зараз проходить лінія фронту, чимало перешкод (ставки, річки). Плюс – низина. Це створює проблеми для окупантів, які наступають", – зазначає Богдан Мірошніков.

Неспокійно, за його словами, на Лиманському та Вугледарському напрямках, тож там нам треба бути уважними.

"Щодо дипломатичних фронтів, основні наші очікування тут – від США, де допомога Україні гальмується вже півроку. Нині це для нас ключове. Без такої підтримки ми не зможемо здійснювати наступальних дій, та й з обороною виникнуть проблеми", – попереджає експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - чому Захід допустив війну: що не так з підтримкою України.