Росія продовжує свій наступ і лише на словах дає зрозуміти, що готова до переговорів
У той час як Україна продовжує підготовку до Глобального саміту миру, активізувалися розмови про переговори. Вкотре з невиразними розмовами про деескалацію шляхом дипломатичних переговорів виступив Китай. Канцлер Німеччини Олаф Шольц нагадав раптом, що посередницькі ініціативи для припинення війни в Україні завжди були. Західна преса постійно виходить із похмурими для України прогнозами в стилі "незабаром фронт може впасти". Про що говорять періодичні миротворчі заяви низки політиків та песимістичні прогнози низки видань? Що важливо розуміти та робити Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Реагувати слід на ризики ескалації війни з боку Росії
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко закликає не підбивати під один знаменник різні політичні події, заяви та публікації у ЗМІ. У них найчастіше різна логіка, різні причини та неоднакові цільові установки, пояснює він.
"Підготовка Глобального саміту миру – це ініціатива України, націлена на просування
Формули миру президента Зеленського, нашої позиції щодо умов завершення війни та нового світового порядку. Це не про мирні переговори з Росією, а про роз'яснення нашої мирної позиції насамперед для лідерів країн Глобального Півдня. І Росія не братиме участі у такому саміті", – упевнений політолог.
Висловлювання канцлера ФРН Олафа Шольца в інтерв'ю виданню Märkische Allgemeine Zeitung – це не політична заява, зазначає експерт, а пояснення нинішньої ситуації з війною між Росією та Україною та аналіз спроб мирних переговорів за два роки війни.
"Його слова про те, що нині низка країн, включаючи Україну, обговорюють на рівні радників з безпеки, в якій формі може бути досягнуто мирної домовленості, швидше за все, стосується переговорів про проведення Глобального саміту миру. Про інші переговори радників з безпеки цілої низки країн немає жодної інформації. Нічого сенсаційного немає й у словах Шольца про посередницькі зусилля. Це відображення таких ініціатив, які проявляються в ході російсько-української війни вже понад півтора року. Та й загалом міжнародний історичний досвід свідчить, що з врегулювання різних військових конфліктів часто використовуються посередники. Тому не варто робити якихось конспірологічних висновків із цього інтерв'ю канцлера Шольца", – упевнений Володимир Фесенко.
За його словами, заява представника МЗС КНР відображає позицію Китаю, яка здебільшого залишається незмінною весь період війни між Росією та Україною. Але ця заява, акцентує експерт, зроблена у зв'язку з телефонною розмовою лідерів США та Китаю.
"Нова теза, яка прозвучала в цій заяві – "слід домагатися деескалації "конфлікту"". І такий акцент зумовлений тим, що у Китаї дуже побоюються ескалації воєнних дій після теракту у
Підмосков'ї. Саме ризики ескалації війни з боку Росії та тривожні очікування, пов'язані з цим, зумовили і цілу хвилю публікацій про ризики прориву фронту росіянами в Україні", – наголошує Володимир Фесенко.
Він наголошує, що в більшості випадків головна мета цих публікацій – привернути увагу західних еліт та громадської думки західних країн до тяжкої ситуації на фронті в Україні. І таким чином підштовхнути західних лідерів до більш рішучих та ефективніших дій щодо підтримки нашої країни.
"Як це часто буває, для привернення уваги читачів автори цих публікацій частково, а то й досить драматизують ситуацію на фронтах в Україні, яка і без того є складною, – пояснює експерт. – У зв'язку з темою ескалації війни особливо наголошу, що це не про мир та мирні переговори, а навпаки – про активізацію військових дій. У цьому зв'язку, а також з урахуванням інформації та прогнозів щодо можливості масової мобілізації в Росії та можливого літнього наступу
російських військ, у найближчі півроку варто очікувати не мирних переговорів, а активізації військових дій".
Реагувати потрібно, на думку Володимира Фесенка, саме на ризики ескалації війни з боку Росії, а не публікації у західній пресі.
"Україна готується до можливого наступу
російських військ. А для того, щоб наша оборона була надійнішою, нам необхідно більше зброї та боєприпасів, – наголошує політолог. – Саме на це й націлені зусилля українського керівництва та частини наших міжнародних партнерів. Для того, щоб у перспективі розпочалися мирні переговори, за умов прийнятних для України, Путіна треба зупинити на нашій землі – і примусити його до миру військовим шляхом".
Москва не припиняє розгойдувати тему переговорів
Політолог, боєць підрозділу ГРІМ, 41 омбр Кирило Сазонов упевнений, що часті розмови про перемир'я – це російська інформаційна операція, яка не припинялася майже з початку широкомасштабного вторгнення. Вона мала різні сплески, різні ракурси, зазначає експерт. Нині це приблизно наступне – мир настане невдовзі після того, як закордонні партнери перестануть підтримувати Україну. Мовляв, невдовзі після цього РФ "вирішить свої завдання" і дуже швидко війні – кінець.
"Саме це останнім часом основна теза Кремля та його пропаганди. Припиніть постачати Україні зброю та боєприпаси – і буде всім щастя! Насправді РФ не прагне конструктивних переговорів про мир. І будь-які спроби провести їх зараз – приречені. Занадто принципова різниця у позиціях сторін конфлікту", – наголошує експерт.
Україна, пояснює він, хоче повернути свої території, звільнити своїх людей, покарати винних у розв'язанні війни. А Росія хоче залишитися безкарною, узаконити завойоване та підготуватися до нової агресії.
"Але розгойдувати тему переговорів Москва не припиняє, – зазначає Кирило Сазонов. – Перш за все, наголошую, щоб знизити підтримку України, а себе представити стороною, яка нібито тільки й думає про те, як швидше завершити війну".
Щодо висловлювання про переговори того ж канцлера Німеччини Шольца, він просто констатував і так відоме, вважає експерт. Так, такі розмови йдуть на різних рівнях. Радників, неофіційних осіб. Контакти ніколи не припиняються. Але зараз говорити про реальні переговори з реальним результатом немає сенсу.
"Ну, а невиразна псевдомиротворчість
Китаю зумовлена тим, що його повністю влаштовує ситуація, що склалася. Західні санкції проти РФ відкрили для КНР безмежний доступ до дешевих вуглеводнів країни-агресора, інших її ресурсів. Відхід західних компаній дозволив китайцям завалити російський ринок своїми товарами. Плюс – у КНР фактично розв'язані руки для ненасильницького захоплення Далекого Сходу, чим Пекін активно займається. Отже, Китай зацікавлений у продовженні війни, яка послаблює Росію, дозволяючи її "доїти" і підминати під себе, – констатує Кирило Сазонов. – Фактично, РФ вже перетворилася на васала КНР без жодного пострілу з китайського боку. Саме тому у виконанні Китаю й надалі будуть туманні міркування щодо необхідності пошуку миру дипломатичним шляхом, без пропозиції конкретних способів для конструктивних переговорів, здатних принести успіх".
Захід може стати активніше надавати допомогу Україні
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін розмірковує так:
"Очевидно, що як західні, так і не західні країни (той самий Китай) розуміють – вже зараз потрібно працювати над створенням якихось майданчиків, де потенційні переговори між Києвом та Москвою можуть розпочатися. Ніхто не каже, що вони відбудуться вже завтра. Але нічого не заважає вже зараз готувати майданчик для такої зустрічі, коли вона стане можливою".
Щодо песимістичних матеріалів у деяких західних виданнях, то, на думку експерта, їх не варто сприймати всерйоз.
"Давайте згадаємо 2023-й, коли нерідко були надмірно оптимістичні для України оцінки у подібних медіа. Тепер – крен в інший бік. І Україна, в принципі, могла б з користю для себе використати такий новий порядок денний. Насамперед, щоб акцентувати увагу партнерів на необхідності швидше, більше та різноманітніше допомагати нам", – пояснює політолог.
Звичайно, продовжує він, тут може бути політичний вимір. Адже такі публікації можуть впливати на настрій політиків, їхніх виборців у країнах, де незабаром відбудуться вибори.
"При цьому така – реалістичніша оцінка ситуації – для нас вигідна. Адже вона може підштовхнути Захід стати активнішим у наданні допомоги Україні. І активізація того ж президента Франції
Еммануеля Макрона, можливо, пов'язана саме з цим", – робить висновок Олексій Якубін.
Читайте також на порталі "Коментарі" - яку мету переслідує Макрон: про що говорить позиція Байдена та Шольца щодо зміни стратегії у війні.