Російська окупаційна армія розпочала обмежений наступ у Харківській області. Противник має незначні тактичні успіхи, а Білий дім упевнений у спроможності українських військ дати відсіч ворогові, обіцяючи забезпечити ЗСУ обладнанням, інструментами, зброєю, необхідним для захисту від цих атак. Про що говорить ситуація на даний момент, чому загарбники активізувалися саме зараз, що загалом можна сказати про те, що відбувається на фронті і про те, як все може розвиватися в найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Наступ Росії у Харківській області. Фото: з відкритих джерел
На Харківському напрямку зараз проходить перший етап наступальних дій окупантів
Експерт з питань сектору оборони та безпеки Олег Старіков пояснює, що війська агресора почали проводити планову літню військову кампанію-2024. Причому робити це відповідно до законів війни.
"Заради виконання свого стратегічного завдання, росіяни почали розтягувати фронт, щоб розтягнути наші оперативні та стратегічні резерви. Раніше протягом п'яти місяців вони накопичували свої резерви, навчали їх, виробляли та готували військову техніку", – зазначає експерт.
За його словами, на Харківському напрямку зараз проходить перший етап наступальних дій окупантів. На північному фронті, частинами новосформованої оперативної групи "Північ" (11 корпус та 6 армія).
"Зараз у бій ввели підрозділи 11 корпусу. Відповідно до військового мистецтва і науки, мабуть, удар завдаватиметься з трьох напрямків. Перший – головний удар – на Вовчанськ та Бурлук, обхід Харкова зі сходу. Другий – другорядний – на Липці, в лоб. Третый – відволікаючий – ймовірно, у Сумській області, у якої зосереджено підрозділи мотострілецького полку "Ахмат". Наразі проводиться розвідка боєм. Потім тиск противника наростатиме. І, гадаю, наприкінці другої декади – початку третьої декади травня ця операція розпочнеться у повній фазі", – розповідає Олег Старіков.
Він упевнений, що українські головком та Генштаб розуміють задум супротивника. Тому періодично зміцнюють фронт резервами.
"Ми чекаємо на отримання нової партії озброєння, щоб мати можливість ефективніше захищатися на землі та в повітряному просторі. Ну, а почалося все саме зараз, тому що російське командування сподівається, якнайшвидше досягти результатів до того, як в Україні потужнішим потоком піде військова допомога від США та інших країн НАТО", – констатує експерт.
Спроба захоплення "сірої зони" та шантажу
Поки що російські ривки на Харківщині виглядають як спроби турбуючих атак. Типу того, як робили в Бєлгородській та Курській областях РДК, "Легіон Свободи Росії" та "Сибірський батальйон". Так вважає медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова.
"Мені здається, що це спроба захоплення "сірої зони" і шантажу такого великого міста як Харків. Мабуть, з метою вийти на переговори щодо зупинки вогню. Тому що серйозно страждає Бєлгород, причому періодично – від російських бомб", – зазначає експерт.
Схоже, продовжує вона, сил захопити Харків у росіян наразі немає. Але вони можуть спробувати відрізати іншу частину регіону.
"Начебто вже перебили дамбу на Вовчанськ з Харкова. Зважаючи на все, хочуть впливати на частину Харківщини. Напевно, це основна мета противника зараз. Віримо у ЗСУ, чекаємо на добрі новини. Як я розумію, частина нової західної допомоги до нас уже дійшла, знову ми почали збивати російські літаки на лінії фронту. Сподіватимемося, що більш масово битимемо ворога і на Харківському напрямку", – каже Тетяна Попова.
Окупанти продовжать промацувати нашу оборону
Колишній працівник СБУ (2004-2015 рр.) та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки, військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак поділився такими думками:
"Є певний поступ і, на жаль, закріплення росіян на Харківщині. Але великих проривів немає. Тому що діє обмежена кількість військ. За різними даними, у Бєлгородській, Брянській та Курській областях ворог зосередив близько 50 тисяч людей. Але вони розтягнуті. І по факту у наступі бере участь близько п'яти тисяч людей".
На думку експерта, росіяни зараз намагаються відвернути увагу. Змусити наш Генштаб дивитись ще на одну "гарячу точку", окрім Донецької області. Перекидати туди резерви.
"А самі окупанти, тим часом, продовжать промацувати нашу оборону в інших місцях, сподіваючись виявити слабкі місця — і рвонути саме туди", — попереджає Іван Ступак.
Читайте також на порталі "Коментарі" — наступ Росії: у Міноборони розповіли, куди терміново направили резерви.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.