Головна Новини Суспільство Війна з Росією Про що говорить те, що відбувається на Херсонщині – де ще очікується «жест доброї волі» окупантів
commentss НОВИНИ Всі новини

Про що говорить те, що відбувається на Херсонщині – де ще очікується «жест доброї волі» окупантів

Перше завдання, яке стоїть перед ЗСУ - зупинити супротивника на донецькому напрямку

14 листопада 2022, 11:40 comments1712
Поділіться публікацією:

Під час вечірнього звернення 13 листопада президент України Володимир Зеленський, серед іншого, зазначив, що ми вже відчуваємо, як наближається перемога України, і все завдяки єдності, яку показує український народ та міжнародне співтовариство. У районі Херсона, за його словами, продовжується затримання російських військових та найманців, яких РФ покинула на українських територіях. Задокументовано понад 400 військових злочинів. Також глава держави заявив, що бої на Донеччині – такі ж інтенсивні, як і в попередні дні. Рівень російських атак не знижується. Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) запевняють, що російська армія, зазнавши серйозної поразки на Херсонському напрямку, намагатиметься "відігратися" на Донбасі. Про що говорить те, що відбувається? Як події у російсько-українській війні можуть розвиватися далі? Чого очікувати в найближчому майбутньому? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Про що говорить те, що відбувається на Херсонщині – де ще очікується «жест доброї волі» окупантів

Війна в Україні. Фото: Міноборони України

Контранаступальна операція на Херсонщині досі продовжується

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.) Ігор Романенко акцентує, що те, що відбувається в районі Херсона, – це друге успішне проведення наступальної операції, яке ще завершується.

"Перший – Харківський напрямок, другий – Херсонський. При цьому нагадаю, що все почалося чотири місяці тому – і саме під егідою проведення контрнаступної операції у Херсонському напрямку, – зазначає генерал. – На мій погляд, вона розпочалася з вдалого проведення ІПС (інформаційно-психологічної операції), яку очолив особисто президент. Як верховний головнокомандувач він поставив завдання перед Генштабом, головкомом ЗСУ про підготовку наступу саме на Херсонському напрямку. З цією метою Генштаб почав формувати відповідне наступальне угруповання, успішно впливаючи на супротивника. Росіяни повелися – і перекинули на південь досвідчені війська, бойові частини з-під Ізюму (близько 10 тисяч) та Донецька (близько 15 тисяч). Наш Генштаб скористався цим та успішно провів контрнаступну Харківську операцію. Звертаю увагу, що все це – у рамках підготовки проведення контрнаступної операції на Херсон, яка продовжується".

Це, наголошує Ігор Романенко, стало початком перехоплення стратегічної ініціативи силами оборони України угрупування військ РФ. Введення в оману, примус перекидати війська, оголюючи свої позиції, а потім різкий удар. В результаті противник намагався спішно затикати дірки на Харківському напрямі, але наші не дали їм це зробити.

"Паралельно, – продовжує експерт, – проходили наступальні дії ЗСУ на Херсонському напрямку. Ми зайняли там перші рубежі, але зупинилися. Оскільки противник серйозно зміцнювався, оборона була досить сильною, ми, щоб не зазнавати серйозних втрат, перейшли до оборонних дій – з повільним, але неухильним поступом уперед. З завданням ударів по ворожих пунктах управління, логістичним – лініям постачання боєприпасів, озброєння, живої сили. Також було повільне просування на окремих напрямках з півночі на тому ж Херсонському напрямку".

Внаслідок таких дій, зазначає генерал, вдалося вирішити головне завдання – деокупувати Херсон та правобережжя. Наразі це завершується боями на Кінбурнській косі, зачистками у звільнених містах.

"Завдяки цим успішним операціям скоротилася протяжність лінії зіткнення бойових дій. Наші артилеристи зайняли вищий правий Дніпра – і можуть вплинути на об'єкти супротивника на лівому березі. А з урахуванням того, що реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) HIMARS, M270 MLRS (американська універсальна пускова установка, що використовується як РСЗВ та установки для запуску тактичних ракет), німецькі РСЗВ MARS II можуть бити на 80-85 км, під нашим вогнем контролем виявляються і лінії поставок із Криму південного угруповання окупаційних військ. Крім того, у нас вивільняється частина військ, які можна використати за іншими напрямками", – пояснює Ігор Романенко.

До недоліків Херсонської операції, на його думку, можна віднести те, що противнику вдалося вивести на лівий берег основну частину свого угруповання та техніки. І, за різними оцінками, там зараз зосереджено 25-30 батальйонно-тактичних груп (БТГ), які росіяни можуть також після доукомплектування використовувати на інших напрямках.

"І тут дуже важливо, хто зробить це швидше та ефективніше. З цього погляду нам необхідно зупиняти супротивника у Донецькій оперативній зоні – Бахмут, Авдіївка, Вугледар. При цьому самим просуватися Луганщиною, в районі Кремінна-Сватове. Там із військової точки зору є серйозні перспективи, – вважає генерал. – Що стосується півдня, думаю, в лоб наші не форсуватимуть Дніпро, наступаючи на лівобережне угруповання росіян. Є перспективніші напрямки – Мелітополь, Бердянськ, Маріуполь. З військової точки зору, Генштабу видніше, вони мають більше інформації, серйозний досвід у організації різних операцій. Найближчим часом буде видно. Не думаю, що росіян почнуть щось робити з боку Білорусі. Поки в них тут "підгорає", затикатимуть дірки тут".

Не виключено, що наступний "жест доброї волі" росіян буде в Енергодарі, у тому числі із залишенням Запорізької АЕС

Колишній працівник СБУ та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки Іван Ступак упевнений, що на театрі військових дій бої та наступ українських військ триватиме незалежно від ведення будь-яких переговорних процесів.

"Ми усвідомлюємо, що будь-який, навіть найменший перепочинок на фронті, позитивно позначиться для РФ і її здатності вести подальші бойові дії. Тому впевнено говорю про подальший активний наступ українських військ, адже вже зараз тривають бої на Кінбурнській косі, – наголошує експерт. – Одночасно ЗСУ знищуватимуть логістичні ланцюжки, які ведуть з окупованого Криму у напрямку материкової України. Ці шляхи, від яких катастрофічно залежать російські війська, вже опинилися у радіусі дії РСЗВ HIMARS".

На думку Івана Ступака, не виключено, що внаслідок таких дій українських військових наступний "жест доброї волі" росіян буде в Енергодарі, у тому числі із залишенням Запорізької АЕС.

"На дипломатичному фронті бачимо все більш наполегливі сигнали від наших Західних партнерів щодо необхідності ведення переговорів між Києвом та Москвою. Тим більше, що російська сторона вже нібито готова до переговорів і навіть без попередніх умов, – зазначає експерт. – Ймовірно, що Україні в найближчому майбутньому, під тиском західних союзників, все-таки доведеться сісти за стіл переговорів, але від цього інтенсивність нашого наступу точно не зменшиться".

Читайте також на порталі "Коментарі" — війна в Україні затягується: чого чекати у найближчому майбутньому – чи вщухнуть бойові дії з наближенням зими. Експерти розібрали ситуацію в ексклюзивному інтерв'ю.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини