Головна Новини Суспільство Війна з Росією Підсумки «референдумів»: як ситуація може розвиватися далі – чи зважиться РФ на анексію
commentss НОВИНИ Всі новини

Підсумки «референдумів»: як ситуація може розвиватися далі – чи зважиться РФ на анексію

Для України та всього цивілізованого світу "референдуми" - це не більше ніж безглуздий ритуал, який ніяк не впливає на реальність

28 вересня 2022, 11:37 comments1370
Поділіться публікацією:

Кремлівські маріонетки оголосили підсумки чотириденних "референдумів" на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Передбачувано, що за приєднання до Росії нібито проголосували від 87,05% до 99,23%. Президент України Володимир Зеленський, виступаючи онлайн на засіданні Ради Безпеки ООН, присвяченому цим "референдумам" заявив, що вони нічого не змінюють; закликав до повної ізоляції РФ та звинуватив її в анексії українських територій; акцентував, що після визнання "референдумів" Росією йому не буде про що говорити з Путіним; закликав Раду безпеки ООН забезпечити Україні "колективні гарантії" безпеки. Як ситуація може розвиватись далі? Чи наважиться РФ на анексію? Чи піде Захід на жорсткіші заходи? Які дії слід робити Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Підсумки «референдумів»: як ситуація може розвиватися далі – чи зважиться РФ на анексію

Референдум у окупації. Фото: із відкритих джерел

Навряд чи Росія зможе відіграти свої плани

Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього президент аналітичного центру "Політика" Ігор Попов пояснює:

"Кремль запланував урочисте засідання з анексії захоплених територій уже на 30 вересня. Проте ситуація ускладнилася. Фейкові референдуми та анексію не погодилися визнавати навіть партнери Росії з ОДКБ. Російське суспільство набагато більше переймається питаннями мобілізації, ніж очікуванням приєднання нових територій. Протести проти мобілізації, тотальна корупція у військкоматах та черги на виїзд демонструють реальне ставлення російських громадян до влади та війни".

Україна, продовжує експерт, зробила чіткі заяви про неприпустимість анексії та неможливість будь-яких переговорів у разі її проведення. Одним із наслідків для Росії може стати прискорення створення міжнародного трибуналу.

"Президент Зеленський офіційно передав пропозиції щодо створення такого органу послам тридцяти країн. І у разі продовження політики ескалації з боку Росії кількість країн-підписантів створення трибуналу збільшуватиметься. До речі, Нюрнберзький трибунал заснували лише чотири країни, – зазначає Ігор Попов. – Захід також посилає Росії сигнали про нікчемність результатів "референдумів" та відповідальність за анексію. Це можуть бути нові санкції у фінансовому та енергетичному секторах".

На думку експерта, навряд чи Росія зможе відіграти свої плани назад. Тому якісь рішення за підсумками фейкових "референдумів" країна-агресор, схоже, ухвалить.

"Як м'якіший варіант розглядалося проголосувати анексії Донецької та Луганської областей, а захоплені частини Запорізької та Херсонської визнати "незалежними країнами". Однак від цього варіанта, швидше за все, відмовилися, і основним є повна анексія, створення нового округу та подальше підвищення ставок, – вважає Ігор Попов. – Після підриву газопроводу "Північний потік" очікується зупинка транзиту через Україну та нових загроз неконвенційною зброєю".

Якщо ми звільнимо наші території – на цю імітацію референдумів начхати буде всім, крім організаторів, які сядуть надовго у в'язницю

Політолог, доброволець ЗСУ Кирило Сазонов наголошує, що проведення псевдореферендумів на окупованих територіях не має жодного юридичного значення.

"Для України, для всього світу це не більше ніж безглуздий ритуал, який ніяк не впливає на реальність, – пояснює він. — Такі іграшки РФ використовує виключно для внутрішнього споживача. Який тішить свої імперські амбіції до отримання повістки з військкомату".

Території за фактом окуповані. Решта – пусті роздуми, підкреслює політолог.

"Так що Україна має у міру сил та можливостей ці території звільнити, – упевнений Кирило Сазонов. – Силою. Це завдання не для юристів чи дипломатів, а для ЗСУ. Якщо ми звільнимо ці наші території – на цю імітацію референдумів начхатиме всім, крім організаторів, які сядуть надовго до в'язниці. Максимум, що ми можемо зараз вичавити з цього факту – наполягати на посиленні тиску санкцій на Росію та збільшенні військової допомоги Україні".

Москва показує, що можна просто так вторгнутися, просто так провести липові "плебісцити" та забрати шматок чужої території

На думку експерта Українського інституту політики Микити Трачука, нинішні "референдуми" фундаментально відрізняються від подібної технології росіян у 2014 році відсутністю навіть видимості легітимності та дотримання букви закону.

"Москва сьогодні перебуває в тій ситуації, коли навіть не намагається дотриматися хоча б видимої, формальної законності вжитих нею "рішень". Усі маски скинуті, і мета Росії – збирання земель, а не якийсь там "захист" когось від чогось та інші пропагандистські казки", – наголошує експерт.

Він вважає, що на анексію нових українських територій РФ, найімовірніше, вирішиться. У той же час вони на даний момент предмет торгу.

"Москва традиційно залишає собі "запасні двері" і шанси все відіграти назад, мабуть, все ще сподіваючись на якісь контакти із Заходом. Однак їх до ладу немає, і тому, швидше за все, території Херсонщини, частини Запоріжжя та Донбасу Путін "прийме до складу" своєї країни. Це серйозний крок, який змінює геополітичні розклади у світі, – пояснює Микита Трачук. — Москва показує, що можна просто так вторгнутися, просто так провести липові "плебісцити" та забрати шматок чужої території. Це ламає останні (небагато) правила гри у світі. Він стає набагато більш беззаконним та недружнім місцем, де править право сильного".

Експерт упевнений, що Захід піде на ще більш жорсткі санкції. Хоча, наголошує він, механізм санкційного тиску на РФ тане з кожним днем.

"Причина в тому, що й так уже запровадили надто багато санкцій, більше, ніж проти будь-кого в історії. У цьому плані Захід майже досягнув межі своєї політики. Втім, є ще деякі важелі санкційного впливу — взяти хоча б ті ж вуглеводні, нафту, etc. Думаю, санкційна політика продовжиться", – прогнозує Микита Трачук.

Україні, впевнений він, слід продовжувати те, що вона робить зараз.

"Я не військовий експерт, тому про стратегії військових відповідей на референдуми говорити не стану. Але політично, вважаю, Київ зараз зобов'язаний відреагувати на "референдуми" в тому стилі, що "ви забрали територію, але не забрали людей". Наприклад, можна розгорнути широкомасштабну кампанію із залучення жителів окупованих регіонів до життя на території "великої України". Оголосити, наприклад, що Україна чекає на всіх, хто тимчасово покине ці території до їхнього звільнення. Розгорнути програми із соціальної підтримки цих людей, брати їх на роботу, здійснювати виплати, поки вони шукають роботу. Якщо немає грошей, то можна залучити якихось іноземних партнерів – я впевнений, у світі обов'язково знайдеться якийсь фонд чи чийсь уряд, який із задоволенням профінансує хорошу, добротну соціальну програму за допомогою біженців із "новоокупованих" територій. Тобто Україна має показувати, що з нею краще, що вона допоможе і не кине — на відміну від РФ, після якої до регіонів приходить лише смерть, війна, бідність, беззаконня та інші погані речі. Втім, – зазначає експерт, – з огляду на те, як тікають з окупованих територій люди, в яких кількостях – Україна і так це демонструє. Можливо, потрібно просто робити це трохи більш явно та показово".

Читайте також на порталі "Коментарі" — Росія може назвати вторгнення "контртерористичною операцією": хочуть відключити ЗАЕС.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини