Під час переговорів у Стамбулі 16 травня російська делегація видала Україні низку нереалістичних вимог, назвавши умови, за яких путінський режим готовий припинити вогонь. Водночас здивувала реакція президента США Трампа на результати переговорів. Він вкотре похвалився добрими стосунками з Путіним та розкритикував Зеленського. Про що говорять підсумки переговорів у Стамбулі та реакція на них Трампа? Чого чекати далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Переговори у Стамбулі
До зустрічі Путіна з Трампом проривів чекати не варто
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі вважає, що результати стамбульських переговорів були абсолютно передбачуваними.
"Обидві сторони оголосили свої вимоги, зокрема Росія. По суті, ці вимоги Путін озвучив ще напередодні мирного саміту в Женеві в 2024 році. Ці вимоги, природно, є абсолютно неприйнятними для України", – зазначив експерт.
За його словами, для того, щоб продемонструвати видимість бажання йти на переговори – було також укладено єдину позитивну домовленість про обмін військовополоненими.
"Сторони залишилися при своїх позиціях. Можна погодитися з виданням The New York Times про те, що Путін досягнув тактичної перемоги, тому що продемонстрував нібито бажання вести прямі переговори, тим самим відстрочив ймовірність запровадження жорстких санкцій з боку Сполучених Штатів насамперед", – каже політолог.
Щодо реакції Дональда Трампа, то, на думку Максима Ялі, вона також досить передбачувана.
"Трамп не хоче псувати стосунки з Росією. У нього свої плани, в тому числі, і в економічних взаєминах, і як особисті геополітичні амбіції, про які він заявляв. Зокрема, про анексію частини території Данії – Гренландії та можливий аншлюс Канади. Тому для нього, виходячи з цих цілей, вигідне досягнення домовленостей на умовах Росії, анексії територій, визнання цих анексій для того, щоб створити прецедент для реалізації власних територіальних амбіцій. Тому цим і пояснюється те, що Трамп фактично виступає на боці Путіна, поділяючи його бачення у світових справах, де сильні диктують свої умови слабким", – зазначив співрозмовник порталу "Коментарі".
Говорячи про прогнози, Максим Ялі зазначив, що можливо далі будуть технічні консультації, але, як заявив Трамп напередодні стамбульських переговорів – без його особистої зустрічі з Путіним жодних реальних результатів не вдасться досягти, що й підтвердили ці підсумки переговорів.
"Тому йде повним ходом підготовка до зустрічі Путіна з Трампом і справді якихось проривних рішень до їхньої особистої зустрічі не варто очікувати. Росія, відповідно, намагатиметься покращити свої позиції на полі бою для того, щоб схилити Україну до максимальних територіальних компромісів у тому числі", – підсумував експерт.
Час для дипломатії ще не настав
Дипломат, політичний експерт, колишній заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан зазначив, що, аналізуючи перемовини у Стамбулі всім нам потрібно розуміти, що наразі немає причин для розчарувань. Адже завищених очікувань не було. Російські опричники Путіна виконали написану їм у Кремлі партію. Жодних шансів на якісь дипломатичні прориви не було й в помині.
"Тепер росіяни спробують закріпити "успіх" завдавши дошкульних ударів по території України ракетами і дронами. Логіка вбивці проста, — ошелешити, а потім погратися в святошу. І так по колу. Треба бути готовими!", – зазначив експерт.
Вадим Трюхан вважає, що Трамп вчергове програв партію, і то з картами, як він полюбляє говорити, на руках.
"Чи це йому подобається? Навряд. Все він розуміє, хоча і вдає з себе дурника. Чи грюкне кулаком по столу? Ні. Все ще в рожевих окулярах. Проте ще один крок до прозріння Трампа сьогодні був зроблений. Завдячуючи самонадіяності росіян. Чи буде продовження? Звичайно. Проте передумов для зміни хижацької позиції росіян поки ще не створено", – зазначив Вадим Трюхан.
Експерт прогнозує, що до осені можна розраховувати лише на точкові якісь "подвижки" – звільнення військовополонених, перемирʼя на день-два, можливо мораторій на удари по енергетичній інфраструктурі, але не більше.
"На мою думку, насправді час для дипломатії ще не настав. Попереду тяжкі військові будні на декілька довгих місяців", – констатував Вадим Трюхан.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи Росія справді готується до великого наступу: які найбільш небезпечні ділянки фронту.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.