Головна Новини Суспільство Війна з Росією Перспективи визволення Криму – чому змінюється риторика західних партнерів
commentss НОВИНИ Всі новини

Перспективи визволення Криму – чому змінюється риторика західних партнерів

Розвідувальні оцінки західних країн, ймовірно, показують, що криза російського управління розвивається швидше, ніж прогнозувалося раніше

20 січня 2023, 11:15 comments1763
Поділіться публікацією:

Сьогодні, 20 січня, відзначається День Автономної Республіки Крим, яка з 2014 року окупована РФ. При цьому навіть Іран, лояльний до Росії, не визнає "приєднання" до неї тимчасово окупованих українських територій, включаючи Крим та частини материкової території. Тим часом, Захід все активніше подає сигнали, що допоможе Україні звільнити Крим. За даними джерел видання The New York Times (NYT), США допоможуть нашій країні спланувати новий етап контрнаступу армії, метою якого стане, зокрема, тимчасово окупований Крим. Про що свідчить зміна парадигми західних партнерів України? Якими є перспективи звільнення Криму? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Перспективи визволення Криму – чому змінюється риторика західних партнерів

Крим. Фото: з відкритих джерел

Без звільнення Криму російсько-українську війну точно не буде закінчено

Нардеп V, VI та VII скликань, екс-заступник голови Радміну Автономної Республіки Крим, голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права" Андрій Сенченко зазначає:

"Звільнення Криму – абсолютно реалістична та досяжна ціль. Без цього російсько-українську війну точно не буде закінчено. Тішить, що українська влада, збройні сили, все суспільство мають одне ставлення до цього питання. І така думка стає переважаючою серед західних лідерів".

За словами експерта, на сто відсотків ми маємо у цьому ракурсі підтримку найближчих сусідів – Польщі, Балтійських держав.

"Тих країн, що рельєфно відчувають російську загрозу. І розуміють, що не доведена до логічного кінця історія з агресією проти України (а логічний кінець – це повне звільнення наших територій у межах 1991 року, процес демілітаризації та денацифікації РФ) означатиме просто паузу у війні, яка може спалахнути будь-якої миті, поширившись уже й на інші держави", – наголошує Андрій Сенченко.

Безумовний позитив, за його словами, полягає й у тому, що США, Великобританія також подають нам явні сигнали – вони підтримуватимуть нас аж до вигнання росіян з усіх українських територій.

Блокування Перекопу та руйнування Кримського мосту можуть призвести до ізоляції Криму та зриву поставок

Президент аналітичного центру "Політика", нардеп VIII скликання ВР, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов звертає увагу, що довгий час Росія позначала Крим як "червону лінію". Будь-які претензії на його звільнення зустрічали агресивну реакцію російського керівництва та навіть загрози застосуванням зброї масового ураження. 2014 року, нагадує експерт, анексія Криму подавалася як особиста перемога Путіна і як тріумф російської імперської політики.

"Західні країни протягом війни з обережністю коментували можливе повернення Криму військовим шляхом та пропонували різні гібридні варіанти з перехідними періодами, демілітаризацією та спільним управлінням. Зміна позиції була обумовлена двома чинниками: принциповою вимогою України та нездатністю Росії утримати Крим. Президент Зеленський у всіх публічних виступах та дипломатичних переговорах виступав за повне відновлення територіальної цілісності України у межах 1991 року. Цю позицію підтримують українські еліти та суспільство. Російська армія вичерпує ресурси та втрачає підтримку останніх іноземних союзників. Розвідувальні оцінки країн, мабуть, показують, що криза російського управління розвивається швидше, ніж прогнозувалося раніше. Звичайно, ймовірність нових спроб російського наступу залишається високою, але його ефективність та успіх оцінюються як мінімальні", – пояснює Ігор Попов.

Він наголошує, що у стратегічному плані деокупація Криму є пріоритетнішою, ніж навіть операція в ОРДЛО.

"Блокування Перекопу та руйнування Кримського мосту можуть призвести до ізоляції Криму та зриву поставок, – зазначає експерт. – А кримські військово-морські бази та аеродроми набагато важливіші для впливу на Чорноморський театр воєнних дій. Звільнення Криму може стати тривалим та важким процесом. Але навіть його ізоляція значно посилить переговорні позиції Києва і вплине на громадські настрої в усьому світі".

ЗСУ можуть здійснити у Запорізькій області великий прорив, завдавши попередньо ударів по ворожих об'єктах у Криму

Екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015), медіаексперт Тетяна Попова пропонує згадати Другу світову війну.

"Кримська операція із захоплення півострова німецькою армією розпочалася 18 жовтня і закінчилася 16 листопада 1941 року. Бої на Перешийку точилися з середини вересня. Але загалом операція тривала 62 дні (якщо рахувати з боїв на Перешийку) або 30 днів (якщо рахувати активну фазу операції), – нагадує вона. – Донбас німці захопили з 29 вересня до початку листопада 1941 року. Харківська ж операція була розбита на два етапи. Спершу їм вдалося захопити Харків (протягом жовтня 1941-го), а 1942-го сталася так звана "Харківська катастрофа", коли з 7 травня по 23 липня спроба контрнаступу завершилася оточенням і практично повним знищенням сил Червоної армії, що брали участь у ньому (близько) 100 тисяч осіб) у районі Ізюма. За аналогічною схемою діяли ЗСУ у вересні 2022-го. Але цікаво тут те, що Крим повністю узяли до закінчення битви за Харківську область. Тоді як її ми практично повністю звільнили".

Тетяна Попова зазначає, що українські військові вже посилено обкатують західну бронетехніку на полігонах у Європі. Що викликало виття на московських болотах. У тому числі у виконанні військового злочинця, колишнього "міністра оборони" самопроголошеної "ДНР" Стрєлкова-Гіркіна, який прогнозує, що такими темпами до весни Україні поставлять від 200 до 300 одиниць важкої бронетехніки, а відповідне навчання пройдуть не лише піхотинці та танк артилеристи, ракетники, зв'язківці. І весь цей єдиний бойовий комплекс може посунути на окупантів.

"Наші союзники явно читали книги з військової історії, вивчили специфіку місцевості та розуміють, що саме, в якій кількості і коли треба ЗСУ. Тому американці та британці все гучніше говорять про перспективи звільнення Криму вже цього року", – наголошує експерт.

З посиланням на старшого віце-президента Центру стратегічних і міжнародних досліджень Сет Дж. Джонса, вона зазначає, що бойові машини піхоти Bradley, які США надають ЗСУ, знадобляться для перекидання військ основними дорогами, що з'єднують Херсон, Мелітополь і Маріуполь. На підході – танки, які допоможуть зім'яти супротивника. І, зважаючи на все, все необхідне ми отримаємо.

"Наші західні партнери відкрито говорять про необхідність більш потужної підтримки України, наголошуючи, що не можна затягувати конфлікт, перетворюючи його на тупикову ситуацію на кшталт Першої світової. У Міноборони Великобританії дали зрозуміти, що хоч російські окупанти і зміцнилися в центральній частині Запорізької області, ЗСУ можуть здійснити там великий прорив, завдавши заздалегідь ударів по ворожих об'єктах у Криму. У результаті буде підірвано життєздатність російського сухопутного коридору, який з'єднує з півостровом тимчасово захоплену агресором материкову частину України, – пояснює Тетяна Попова. – З усіма витікаючими… Загалом усе складає: постачання, географія, попередній досвід війни на цій території. І дуже схоже, що Крим може бути звільнений навіть раніше, ніж Донбас".

Читайте також на порталі "Коментарі" — США змінили своє ставлення до повернення Україною Криму, — NYT.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини