Нові ризики та "чорні лебеді": що може вирішитися цього року та як вплине на війну в Україні
Український Генштаб будує свою стратегію на 2024 рік з акцентом на активну оборону та створення додаткових ліній фортифікації
У другій річниці широкомасштабного російського вторгнення Україна підписала гарантії з безпеки ще з двома союзниками – Італією та Канадою. Таким чином, кількість відповідних домовленостей досягла шести (раніше було підписано з Великобританією, Німеччиною, Францією та Данією). Президент України Володимир Зеленський потужно звернувся цього дня до лідерів країн G7, закликаючи бути рішучими провідні демократії світу. Ми отримали чіткі сигнали, що будемо згодом і в ЄС, і в НАТО – питання не в "якщо", а в "коли". Експерти розповіли порталу "Коментарі", які висновки з російсько-української війни можна зробити зараз, а також чого очікувати надалі.
Росіяни розглядають два військові плани на найближчий рік
Народний депутат Верховної Ради VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов наголошує, що російське керівництво розглядає два військові плани на найближчий рік.
Перший передбачає провести додаткову мобілізацію, підвищувати ставки у протистоянні із Заходом погрозами розміщення ядерної зброї у космосі, створювати нові точки напруги у Придністров'ї чи Сувалкському коридорі.
Другий план – переговори та угода про припинення вогню із збереженням контролю над захопленими територіями.
Російські спецслужби, продовжує він, проводять масовану пропагандистську операцію з просуванням тези про нелегітимність президентської влади в Україні після 20 травня.
Він наголошує, що Україна зберігає міжнародну підтримку – і її проявом став візит високопоставленої делегації лідерів західних країн (прем'єр-міністри Італії, Канади, Бельгії, президент Єврокомісії) на другу річницю початку повномасштабної війни.
Наступний рік буде складним, резюмує він, можуть з'являтися нові ризики та "чорні лебеді" (непередбачувані події, які різко змінюють ситуацію). Успіхи України залежатимуть від продовження допомоги західних країн, а також відкритого діалогу про всі існуючі проблеми між владою та суспільством, упевнений експерт.
Цей рік – виборний для багатьох ключових гравців
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін вважає, що цей рік стане вирішальним у контексті того, що відбуватиметься у російсько-українській війні.
Те саме, за його словами, стосується України та наших союзників.
І в той час, продовжує він, як у Кремлі, схоже, вирішили плисти за течією (просто очікувати на результати американських виборів у надії на те, що вони виявляться позитивними для РФ), на Заході йде переоцінка стратегії. Наскільки він спроможний підтримувати Україну на нинішньому рівні чи навіть збільшити допомогу.
Наші можливості до перемоги не у Вашингтоні і не на кордонах з Польщею
Політолог, офіцер ЗСУ Петро Охотін поділився таким коментарем:
"У третій рік війни українці входять дещо розчарованими, дратівливими. Відповідно, це впливає на фактор рішучості, який є важливим параметром перемоги нарівні з вогневою потужністю, чисельністю техніки та здатністю до маневрів".
Як війна є продовженням політики, так і дипломатія спирається на внутрішній ресурс, пояснює експерт.
Наші можливості до перемоги, зазначає він, не у Вашингтоні і не на кордонах з Польщею.
"Основна наша сила – здатність навчатися, будувати ефективну систему оборони та не піддаватися спробам розколоти нас, – наголошує Петро Охотін. – Чим більше ми гратимемо в політику, підіграватимемо спробам дискредитації військово-політичного керівництва, шукатимемо винних серед своїх, тим ближче поразка. Чим краще ми показуватимемо згуртованість, знаходитимемо способи ротації військових, залучатимемо до лав ЗСУ вимушено переміщених українців, тим більше шансів на перемогу".
Читайте також на порталі "Коментарі" – чому у війні-2024 в України виникли серйозні проблеми: як виправити ситуацію.