На яку хитрість може піти РФ із зерновою угодою – чим закінчиться шантаж Кремля

Навіть продовження угоди не гарантує, що представники країни-агресора її дотримуватимуться

У понеділок, 17 липня, спливає чергова пролонгація зернової угоди. Росія традиційно погрожує все зірвати (хоча на її вимоги підключити підсанкційний Россельхозбанк до системи SWIFT вже нібито згодні в ООН), а тепер ще й явно використовує для цього інцидент із Кримським (Керченським) мостом. У США пригрозили Росії деякими "дипломатичними втратами", якщо вона відмовиться продовжити зернову угоду. Експерти проаналізували ситуацію спеціально для видання "Коментарі".

Важливо розблокувати порт "Південний", де застрягла величезна кількість зерна

Президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ), генеральний директор ІМК Алекс Ліссітса поділився такою думкою:

"Розблокування Чорноморських портів для України є суттєвим чинником збільшення експорту. Тому представники українського аграрного сектору всіляко підтримують спроби розблокувати підписану рік тому угоду, яку знову і знову доводиться продовжувати, долаючи протидію РФ".

При цьому, наголошує експерт, навіть продовження угоди не гарантує, що представники країни-агресора її дотримуватимуться.

"Вони можуть, як уже було, неймовірно довго перевіряти суди, фактично, не даючи їм можливості заходити в українські порти чи виходити звідти із зерном. В останні два місяці, продовживши саме на цей термін угоду, росіяни пропускали лише два судна на добу. Порт "Південний" досі залишається заблокованим. Адже там знаходяться десятки, якщо не сотні тисяч тонн зерна, – наголошує Алекс Ліссітса. – Тож важливим є не просто продовження угоди (бажано на більший термін, ніж два місяці), а й її виконання кац*пами".

Особливо важливо, зазначає експерт, розблокувати також порт "Південний", де застрягла величезна кількість зерна.

Москва вкотре втреться і зробить черговий "жест доброї волі"

На думку глави Українського аналітичного центру, економіста Олександра Охріменка, незалежно від того, що говорить Росія, зернова угода працюватиме.

"Турецький президент Ердоган чітко дав це зрозуміти. І нічого тут вдіяти Путін не може. На конфлікт із Туреччиною він точно не піде. І не лише тому, що та країна НАТО з найпотужнішим флотом. Але й задля збереження торговельно-економічних відносин", – пояснює експерт.

Так що, прогнозує він, Москва вкотре втреться і зробить черговий "жест доброї волі".

"Думаю, жодних вимог РФ також не буде виконано", – констатує Олександр Охріменко.

Те, чим займається РФ у Чорному морі - це піратство і потрібно припиняти осуди, спроби домовитися

Народний депутат України ІХ скликання, екс-гендиректор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов розмірковує так:

"На мій погляд, те, чим займається РФ у Чорному морі – це піратство. І треба припиняти засудження, спроби домовитись. Країна-агресор свідомо йде шляхом порушення міжнародного права у різних проявах. Заходи у відповідь повинні бути жорсткими".

Муса Магомедов вважає, що зернова угода у нинішньому вигляді себе вже зжила. На його думку, слід організувати супровід судів із українським продовольством натовськими військовими кораблями. І при спробі росіян атакувати – завдавати ударів у відповідь.

"Дивно, що цього не робиться досі, – зазначає експерт. – Причому, перевозити ми тоді зможемо не лише зерно, а й інші важливі вантажі, як і приймати їх".

Читайте також на порталі "Коментарі" - перспективи переговорів України та РФ: про що говорять ініціативи Франції з Індією.