Головна Новини Суспільство Війна з Росією 290-та доба від початку широкомасштабної російської агресії: які висновки – перспективи завершення війни
commentss НОВИНИ Всі новини

290-та доба від початку широкомасштабної російської агресії: які висновки – перспективи завершення війни

Заявка на успішну перемогу протягом кількох днів-тижнів з боку Росії трансформувалася в результаті в ряд невдач армії агресора

10 грудня 2022, 11:20 comments1749
Поділіться публікацією:

У суботу, 10 грудня, ми переживаємо 290-ту добу з початку широкомасштабної російської агресії. Наразі основні бої зосереджені на Донбасі. Під час вечірнього звернення 9 грудня президент України Володимир Зеленський, серед іншого, зазначив, що ситуація на фронті залишається дуже важкою на ключових напрямках на Донбасі – Бахмут (його рашисти фактично стерли з землі), Соледар, Мар'їнка, Кремінна. При цьому, на думку все того ж Зеленського, мирний час може настати вже у 2023 році, а глава українського МЗС Дмитро Кулеба не виключає, що ми здобудемо мир як військовим, так і дипломатичним шляхом. Які висновки можна зробити з цього конфлікту на даний момент і які перспективи його вирішення? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

290-та доба від початку широкомасштабної російської агресії: які висновки – перспективи завершення війни

ЗСУ. Фото: з відкритих джерел

"Дипломатичного шляху" вирішення питання деокупації Криму не існувало ніколи

Експерт фонду "Майдан закордонних справ", співзасновник "Інституту Чорноморських стратегічних досліджень", експерт з питань окупованих територій Юрій Смєлянський розмірковує так:

"Якщо я не помиляюся, приблизно два місяці тому пролунали перші прогнози про те, що протягом 8–10 місяців у всіх мешканців тимчасово окупованого Кримського півострова, які через обставини окупації стали емігрантами, з'явиться можливість повернутися додому. А сам Крим, відповідно, буде деокуповано. Цей прогноз у різних варіантах озвучували і експерти, і представники ЗСУ. Ще з 2014 року звучить теза про те, що "з Криму почалося – Крим закінчиться". Тож своєю заявою щодо прогнозів закінчення російсько-української війни президент Зеленський підтвердив уже раніше озвучені прогнози".

Щодо риторики української влади про дипломатичний шлях вирішення проблем деокупації українських територій, то експерт нагадує, що з 2014 року вона в цьому питанні крутилася навколо безальтернативності дипломатичного шляху деокупації саме Криму. Навіть у документах саміту "Кримська платформа" цю тезу було записано.

"Влада так довго (а майже 9 років війни – це довго) намагалася переконати суспільство у безальтернативності дипломатичного рішення кримської окупації, що досі не може визнати, що була не права. Наша влада, на жаль, взагалі не вміє визнавати своїх помилок. Ось і міністр закордонних справ України продовжує риторику "дипломатичної деокупації Криму" у ситуації, коли деякі наші західні партнери вже зрозуміли хибність такого підходу. Це підтверджує заяву міністра закордонних справ Словаччини Растислава Качера, зроблену ним на спільному брифінгу з міністром Кулебою у Києві", – наголошує Юрій Смєлянський.

За його словами, зусилля українських дипломатів знадобляться, коли ЗСУ звільнять усю суверенну територію України у міжнародно-визнаних кордонах 1991 року. Тоді ж, наголошує експерт, і постане питання підписання мирного договору.

"А може, і не буде мирного договору, – зазначає він. — Японія тому приклад. А ще є приклад Ізраїлю. А "дипломатичного шляху" вирішення питання деокупації Криму ніколи не існувало. Адже для російських окупантів територія Криму – це виключно військова база, з якою можна нескінченно погрожувати Україні і не лише, диктуючи свої умови. Тож за Крим окупанти чіплятимуться до останньої можливості".

РФ сама напросилася на таке покарання

Професор соціології Павло Федорченко-Кутуєв вважає, що висловлювання президента Зеленського відіграють, серед іншого, важливу мобілізуючу роль для українського суспільства – підвищення рівня стійкості, опору та продовження контрнаступу України на багатьох фронтах. Головним з яких (але не єдиним!) є власне військовий.

"Тут згадується фраза героя оскароносного фільму "Краса по-американськи", який дає своїй співрозмовниці наступну пораду: "Щоб бути успішною, ти сама маєш випромінювати успішність". У цьому контексті можна інтерпретувати і заяви Зеленського. Підвищується рівень впевненості українського суспільства, що дуже важливо за умов повномасштабної агресії проти нас, – пояснює соціолог. – Якісь конкретні прогнози щодо завершення війни мені особисто висловлювати важко. Але в ідеальній ситуації керівники держави мають доступ до значно більшого масиву інформації, яку надають, зокрема, спецслужби – як наші, так і наші партнери. Що дозволяє їм бачити більш багату картину того, що відбувається – як на фронті, так і всередині Росії".

Павло Федорченко-Кутуєв зазначає, що ми спостерігаємо численні кризові тенденції у РФ.

"Заявка на успішну перемогу протягом кількох днів-тижнів з боку Росії трансформувалася в результаті в ряд невдач армії агресора. Це триває вже досить довгий час, змусивши Кремль піти на мобілізацію, спровокувавши тим самим втечу сотень тисяч чоловіків. Крім того, все більше дають себе знати вже введені санкції. До того ж вони посилюються. Нещодавно було ухвалено рішення – і воно вже почало працювати – про "стелю" цін на російську нафту. Цей список можна продовжувати", – наголошує експерт.

Він нагадує китайський вираз — "смерть від тисячі порізів". Спочатку це була жорстока кара, коли злочинцям у Стародавньому Китаї завдавали численних порізів, внаслідок чого ті вмирали повільною і болісною смертю. Пізніше так почали називати військову і не лише тактику.

"РФ сама напросилася на таке покарання, – вважає Павло Федорченко-Кутуєв. – Все перераховане вище дає підстави для певного оптимізму з боку нашого керівництва. Але основні колони для цього оптимізму – героїзм українського суспільства загалом та ЗСУ, зокрема, підтримка з боку наших основних партнерів – США, Великобританії, Канади, ЄС, Японії. Все це – інгредієнти та впевненості, та жорсткої позиції Києва, спрямованої на відновлення територіальної цілісності України та нашого повного суверенітету".

Реалізація мирного плану залежатиме насамперед від результатів ЗСУ на полі бою

Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього, президент аналітичного центру "Політика" Ігор Попов наголошує, що у зимову військову кампанію наша країна та Росія заходять із протилежними позиціями.

"Російські війська продовжують найактивніші атаки в районі Бахмута, переважно до цих операцій задіяні бійці так званого угруповання "Вагнер". Таким чином, керівники найманців намагаються довести свою перевагу над регулярними російськими військами та претендувати на збільшення політичної та апаратної ваги, – зазначає експерт. – Цього тижня Путін під час онлайн-зустрічі з "Радою з прав людини" зробив важливі заяви – про готовність до тривалої війни на виснаження та про територіальні претензії до України. Таким чином, відкрито сформульовані нові цілі війни – захоплення та анексія територій, а також оголошено перехід до тотальної тривалої війни. Після певної паузи російський керівник знову повернувся до заяв про можливість застосування ядерної зброї, що вже викликає обурення в багатьох країнах".

За словами Ігоря Попова, неприпустимим вважають не просто застосування зброї масового враження, а й самі подібні загрози – вже не лише у країнах Заходу, а й у інших ключових державах світу.

"Президент Зеленський зі свого боку продовжує просувати свою "формулу миру", яку він вперше представив на саміті G20 в Індонезії. Цей план знаходить все більше підтримки у світі, – наголошує експерт. – Перші його компоненти – радіаційна та ядерна безпека, продовольча безпека – вже реалізуються в домовленостях щодо експорту зерна до бідних країн та щодо демілітаризації Запорізької АЕС. Проте реалізація мирного плану залежатиме передусім від результатів ЗСУ на полі бою. Коли російська армія остаточно визнає нездатність проводити ефективні наступальні операції, це стане важливим чинником реалізації мирного плану у запропонованій Україною редакції".

Читайте також на порталі "Коментарі" — США дали згоду Україні на удари дронами по Росії, є лише одна умова – The Times.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини