Головна Новини Суспільство Війна з Росією Кремль призначив дату «виборів» на окупованих територіях України: про що говорить цей крок
commentss НОВИНИ Всі новини

Кремль призначив дату «виборів» на окупованих територіях України: про що говорить цей крок

Російська влада продовжує не лише силову, військову, верхівкову окупацію, а й переводить все на рівень низового електорату, місцевої влади

16 червня 2023, 16:02 comments5041
Поділіться публікацією:

Російська влада, незважаючи на український контрнаступ, що розгортається, офіційно призначила "вибори" на окупованих територіях України (Крим, а також Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області, хоч вони і не контролюються загарбниками повністю) на 10 вересня – Єдиний день голосування в РФ. Обирати у цей день збираються "депутатів закзборів та представницьких органів муніципальних утворень". Що стоїть за цим рішенням Кремля? Як на нього реагувати Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Кремль призначив дату «виборів» на окупованих територіях України: про що говорить цей крок

Володимир Путін. Фото з відкритих джерел

Кремль демонструє, що він не піде на жодні поступки, що він не готовий до компромісів

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов звертає увагу, що якраз все підв'язане до Єдиного всеросійського дня голосування, отже, українці з окупованих територій включаються до масиву загальноросійського електорату. Що означає їхнє втягування в загальноцивільне електоральне російське поле.

"Підступність тут у наступному, – пояснює експерт. – При заповненні адміністративних посад на тимчасово окупованих територіях Кремль робить ставку або на місцевих колаборантів, або (як ми знаємо за численними даними), надсилає чиновників, у тому числі високого рангу, з різних регіонів РФ. Але це, у будь-якому разі, розглядається у парадигмі окупації, завоювання. А от коли людина, яка проживає на захоплених росіянами територіях, обирає сама ніби місцеву владу, це начебто виглядає не окупацією".

Це все, за словами Вадима Карасьова, слід розглядати в руслі курсу на подальше втягування цих територій уже не лише в адміністративне (на рівні високої влади) поле, а й у електорально-цивільне, на рівні низової влади. Бо йдеться про вибори саме місцевої влади.

"Кремль демонструє, що він не піде ні на які поступки. Що він не готовий до компромісів (хоч на словах заявляє, що готовий до пошуку мирних рішень). Насправді ж російська влада продовжує не лише силову, військову, верхівкову окупацію, а й переводить усе на рівень низового електорату, місцевої влади. Зрозуміло, що потім у пропагандистських цілях це розкручуватиметься як вибір народу, як добра воля людей, як їхнє волевиявлення. Що, насправді, неправда. Є дані, що можна буде голосувати навіть за українськими документами. Все, щоб створити ілюзію масової явки", – акцентує експерт.

На його думку, нам треба це розуміти і намагатися протидіяти. На інформаційно-психологічному, на ідеологічному рівні розбиватимуть фальшиві наративи Кремля про добровільне ухвалення рішень населенням контрольованих ним українських територій при виборі місцевої влади.

Бачимо спробу вкотре показати нібито лояльність до Росії мешканців захоплених територій

Народний депутат Верховної Ради України ІХ скликання, екс-директор з регіонального розвитку ПрАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" Сергій Магера вважає, що подібні "заходи" спрямовані як на внутрішню аудиторію (росіян та захоплених територій), так і зовнішню – закордонну.

"Для агресора сьогодні важливо змінити тренд з панічного, який виник на фоні українського контрнаступу, на якусь впевненість у стилі "Росія тут назавжди, все йде за планом". Плюс – залучення максимальної кількості мешканців тимчасово окупованих територій України до співпраці (колаборації) з агресором. Кожен, хто братиме участь у підготовці та проведенні таких "виборів" — потенційний колаборант. Який опиратиметься поверненню на ці території української влади, боячись притягнення до відповідальності. Із цих людей, на думку Кремля, можна буде сформувати якийсь опір, якщо доведеться відступати із захоплених територій", – пояснює Сергій Магера.

Щодо зовнішніх цілей, розрахованих на інші країни, то це – спроба вкотре показати нібито лояльність до Росії мешканців захоплених територій. Їхнє нібито небажання повертатися на територію України, зазначає нардеп.

"Зручний мотив для ініціаторів припинення війни із фіксацією окупації частини українських територій, із зміною кордонів, – наголошує експерт. – Чи вдасться це реалізувати – покаже лише ситуація на полі бою”.

Росіяни можуть проводити будь-що, але суть у тому, що на фронті зараз ініціатива у ЗСУ

Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова за президента Володимира Зеленського, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова поділилася такою думкою:

"Ці псевдовибори – спроба легітимізувати російську владу в окупованих регіонах. Щось подібне робилося минулої осені, перед і навіть у процесі контрнаступу ЗСУ. Закінчилося тим, що Харківська область майже повністю була звільнена, потім Лиман, частина Херсонської області і Херсон".

Зараз, зазначає експерт, така сама ситуація. Росіяни, наголошує вона, можуть проводити будь-що, але суть у тому, що на фронті зараз ініціатива у ЗСУ.

"І до осені частину регіонів, які нині контролюються окупантами, ми, швидше за все, звільнимо. А згодом – і решту. Тож ні до чого таке постановкове виборне шоу (яке нічого серйозного не варте, такий собі – струс повітря) не призведе, – упевнена Тетяна Попова. — Швидше це прагнення (як і всякого роду "миротворчі" ініціативи, включаючи нинішні — африканські) примусити нас до миру за лекалами Кремля — із втратою частини своїх територій. На що ми, звісно, не підемо".

Читайте також на порталі "Коментарі" — що відбувається всередині РФ — чи може країну накрити силове протистояння еліт.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини