Німеччина, яка потрапила під град критики після того, як заблокувала масове постачання танків Leopard Україні, намагається вийти з незручної ситуації. Глава МЗС ФРН Анналена Бербок запевняє, що її країна не заперечуватиме, якщо Польща вирішить передати Україні свої танки Leopard. А новий керівник Міноборони Німеччини Борис Пісторіус запевняє, що найближчим часом буде ухвалено рішення про те, чи відправляти танки Leopard 2 в Україну. Тим часом польський прем'єр Матеуш Моравецький наголошує, що Україна та Європа здобудуть перемогу у війні проти Росії – за допомогою Німеччини або без неї. Скандали стрясають ФРН і зсередини. Як з'ясувалося, представники німецького Бундесверу приховували жахливе технічне становище власних бойових машин, які почали масово виходити з ладу під час військових навчань. Експерти проаналізували ці "танкові бої" спеціально для видання "Коментарі".
Танки Leopard 2. Фото: з відкритих джерел
Якби американці не підштовхували німців так, як це роблять сьогодні, ми б досі нічого не мали
Народний депутат України ІХ скликання, екс-гендиректор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов розмірковує так:
"Те, що в Німеччині ухвалили рішення, так би мовити, дозволити Польщі дати нам танки, а найближчим часом розглянуть можливість (!), щоб надати й ті, що є у розпорядженні ФРН, це, звичайно, дуже непогане рішення. Проте, гадаю, прийнято воно з великим запізненням. Як, власне, і низка попередніх. Причому із запізненням майже півроку".
Експерт нагадує, що ті ж таки зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) Patriot, ті ж Leopard 2 ми просили давно, місяців дев'ять тому.
"Надмірна обережність німців, звісно, має під собою певну основу. Але ми щодня втрачаємо наших людей. Щодня через дії російської армії обриваються життя наших військових та цивільних. Тому ця нерішучість Німеччини, відверто, вже суттєво набридла. Боюся, що, якби американці не підштовхували їх так, як це роблять сьогодні, ми б досі нічого не мали. А час іде. І працює не на користь України. Відповідно і не на користь усіх європейських держав", – констатує Муса Магомедов.
Сторони зараз грають у гру – хто буде першим
Експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілля Куса припускає, що історія з постачанням танків – не лише про Німеччину та не стільки про Німеччину.
"По суті, сторони зараз грають у гру – хто буде першим. Хто розпочне постачання танків. Жодна країна, схоже, не хоче брати на себе відповідальність за такі масові поставки, вважаючи, що це призведе до серйозної ескалації у війні з Росією. Тому перекидають відповідальність одна на одну. Німеччина – на США, США – на Німеччину. Польща продовжує критикувати Німеччину, хоч сама нам поки що так і не надає ті ж Leopard 2, хоч казала, що може це зробити", – зазначає Ілля Куса.
На його думку, схоже, вся ця історія – загалом про спробу країн НАТО знайти єдине колективне рішення. Судячи з останнього засідання у форматі "Рамштайн", такого рішення наразі немає.
"Але я не зводив би все до Німеччини, – каже експерт. – Тому що звинувачення виключно у бік Берліна нагадують ігри у стані самих західних союзників".
Для наступу нам потрібні не стільки танки, скільки ракети та ударні дрони
Економічний та політичний експерт Борис Кушнірук упевнений, що по Німеччині ця ситуація не вдарить.
"ФРН, незважаючи на танкові затримки, надає нам допомогу на мільярд доларів, – аргументує він. – У тому числі передають такі потужні зенітно-ракетні комплекси (ЗРК), як Patriot та IRIS-Т. Щодо ситуації з танками, не виключаю, що ми тут стикаємося з так званою ІПСО – інформаційно-психологічною операцією. Що така картинка, яку нам подають – не зовсім відповідає реальності".
За словами Бориса Кушнірука, для наступу нам насамперед важливі не танки (тим більше, що кілька сотень їх у нас є), а ракети середньої дальності та ударні дрони.
"Для ефективного наступу, як показав досвід минулого року, важливо добре вибити всі склади з боєкомплектами та штаби управління противника. Після того, як це зроблено, жодна оборона не втримається. Іти в лобову танкову атаку тими самими німецькими Leopard 2, британськими Challenger 2 або американськими Abrams – непродуктивно. Вони будуть накриті щільним ворожим артвогнем. Це нам точно не допоможе", – пояснює експерт.
Він припускає, що коли йдеться про необхідні нам сотні західних танків, їх не надання, можливо, пов'язане з тим, що таких машин просто немає саме стільки в робочому стані.
"До того ж мало просто дати танк. Важливо навчити персонал ним управляти, мати відповідне технічне забезпечення, – зазначає Борис Кушнірук. – А це непроста історія. Під час загострення бойових дій (а будь-який наступ – про це) техніку треба швидко ремонтувати. Не впевнений, що ми маємо таку можливість щодо західних танків. А гнати їх за кордон, де є підходяща ремонтна база – незручно. Не сумніваюся, що кілька імпортних танків ми все отримаємо. Але не вони відіграватимуть вирішальну роль в українському контрнаступі".
Читайте також на порталі "Коментарі" — корупційні скандали в уряді: чому вони випливли саме зараз – у чому головна небезпека.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.