Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чим закінчиться візит Путіна до Мінська – чи буде у результаті відкрито Білоруський фронт проти України
commentss НОВИНИ Всі новини

Чим закінчиться візит Путіна до Мінська – чи буде у результаті відкрито Білоруський фронт проти України

У відкритому доступі немає достовірної інформації, але ціль візиту Путіна очевидна – формування нового регіонального угруповання військ для наступу в Україну з кордонів Білорусі

19 грудня 2022, 14:10 comments1388
Поділіться публікацією:

Найвище військово-політичне керівництво РФ (президент Путін, глава МЗС Лавров, міністр оборони Шойгу) сьогодні "десантувалося" в Республіці Білорусь (РБ). Експерти проаналізували для видання "Коментарі" цілі цього візиту, а також – чи буде відкрито Білоруський фронт проти України.

Чим закінчиться візит Путіна до Мінська – чи буде у результаті відкрито Білоруський фронт проти України

Олександр Лукашенко та Володимир Путін. Фото: з відкритих джерел

На думку Путіна, якщо вдасться захопити нехай навіть не всю українську столицю, але її частину, то обрушаться комунікація та логістика

На думку директора Інституту зовнішньополітичних досліджень, конфліктолога, доктора політичних наук Григорія Перепелиці, відкриття Білоруського фронту проти України можливе. І зараз створюються умови для повторного вторгнення з території РБ. Не випадково, зазначає експерт, генерал Залужний, головком ЗСУ, говорив про це у недавньому інтерв'ю виданню The Economist. Не виключаючи, зокрема, нового наступу агресора на Київ.

"Саме в цьому ракурсі слід розглядати візит 19 грудня всієї найвищої військово-політичної верхівки РФ до Мінська, – вважає конфліктолог. – Ми не маємо (і навряд чи матимемо) достовірну інформацію, але ціль візиту очевидна – формування нового регіонального угруповання військ для наступу на Україну з кордонів Білорусі".

Григорій Перепелиця припускає, що це буде якийсь мікс із білоруських збройних сил (насамперед, бойових частин, що мають наступальний характер), а також із частини російських військ.

Путін, упевнений експерт, тиском на Лукашенка в ракурсі прямого залучення РБ у війну проти України переслідує політичні та військово-стратегічні цілі.

"Політична – позбавити Лукашенка фактичного керівництва збройними силами РБ. Принаймні їх ядром, яке Москва хоче підпорядкувати Генштабу РФ. Так політично Путін уже не залежатиме від Лукашенка в керівництві білоруською армією, – пояснює Григорій Перепелиця. – І що тоді у Лукашенка лишається? Тилові частини, які він і так дав російським військам, як і військово-повітряні бази. Білорусь перетворилася на основний логістичний регіон для госпіталів та всього тилового забезпечення армії РФ. З білоруських арсеналів росіяни вигрібають усе, що можна. Таким чином, Лукашенко, який намагається якось "відпетляти" від прямого вторгнення в Україну своїми сухопутними військами (щоб мати хоч якесь виправдання перед ймовірною майбутньою Гаагою), ганяє війська на тренування-навчання, аби уникнути власне вторгнення – буде притиснутий до стіни. І на нас у результаті рушать "міксовані" війська".

Експерт нагадує, що росіяни вже частково перебазувалась на білоруські аеродроми, і періодично проводять зльоти звідти. Крім того, продовжує він, росіянами в РБ освоєно позиційні райони для завдання ракетних ударів по території України (включаючи використання "Іскандерів".)

"Друга мета – військова. Використання так званого Білоруського фронту (він уже існує, але Путіну замало пусків ракет з боку РБ і сковування наших військ на білорусько-українському кордоні) для блокування шляхів поставок Україні військової техніки та боєприпасів з боку Заходу. Агресор сподівається перерізати лінії транспортування військових вантажів. І для цього потрібне захоплення низки територій, хоча б частини північних українських областей, що межують з Білоруссю", – пояснює логіку Кремля конфліктолог.

Ще одна військова мета, на його думку, полягає у використанні російсько-білоруського угруповання для повторного кидка на Київ. Він залишається привабливою метою для Кремля у ракурсі завершення війни на російських умовах.

"На думку Путіна, якщо вдасться захопити хай навіть не всю українську столицю, але її частину, якщо вдасться звалити нашу владу, порушити командування фронтами – то звалиться комунікація та логістика. А наші частини без командування легше знищити, просунувшись на низці напрямків. Недарма у форматі бліцкригу росіяни думали зробити саме це – звалити українську владу без проблеми окупувати всю Україну та вести довгу війну. Але в результаті отримали по зубах. І змушені тепер відповзати, проводити мобілізацію, втягувати у війну РБ, готуючи новий етап вторгнення, – зазначає Григорій Перепелиця. – Навіть якщо нова атака з боку Білорусі не призведе до захоплення Києва та перерізання логістики, вона відтягне українські сили та засоби зі східного та південного фронту, послабивши там наші позиції".

Україна до сценарію повторного вторгнення з боку РБ готова

Керівник Фундації "Вища школа професійної політики" Олег Вострих оцінює ймовірність наступу з боку Білорусі як дуже високу.

"І тут уже не йдеться про відсутність перешкод на шляху. "Білоруська" сторона давно укріплена та посилена російськими військами. І це найкоротший шлях – як до Києва, так і до логістичних шляхів постачання західного озброєння. І російське керівництво намагатиметься повторно використовувати цей маршрут для нападу на Україну, – прогнозує експерт. – Принагідно вирішуючи питання "обнулення" амбіцій Лукашенка. Усі його намагання уникнути вторгнення білоруських військ в Україну будуть нівельовані, а РБ замазана кров'ю поряд із РФ. І хоч Лукашено давно є співучасником Росії у цій безпрецедентній війні, у нього залишався ще хоч якийсь шанс пройти "між крапельками" у подальшому – і зберегти свою владу в республіці. Але Путін, схоже, не надасть йому такої можливості. А у разі потреби – просто прибере Лукашенка фізично".

Олег Вострих упевнений, що Україна до сценарію повторного вторгнення з боку РБ готова. Питання в тому, зазначає він, чи будуть постачання озброєння від США та ЄС настільки потужними, щоб закрити потреби такої величезної лінії фронту? Чи вистачить у нас боєприпасів на відбиття нових атак супротивника. А якщо вистачить, то як надовго?

"Те, що наші партнери виділяють нам озброєння та боєприпаси "по чайній ложці", не тішить. І головком ЗСУ Залужний відкрито говорить про це у своєму інтерв'ю The Economist. Нам необхідно якнайбільше боєприпасів та озброєння – і ми зупинимо рашистську недоімперію. Адже вже всім, гадаю, зрозуміле її прагнення силою поневолити Україну та встановити свій світопорядок, заснований на брехні, фейках та рабстві (як у самій РФ). Більш ніж видно і її використання корисних копалин як зброї, спроби диктувати світові свої правила авторитарної, антидемократичної гри", – наголошує Олег Вострих.

Він не сумнівається, що Україна готова до повторного нападу Білорусі. І що для агресора це вже буде "переможний марш колонами", як у лютому. Втім, і той марш був "переможним" до певного часу.

"Але слід розуміти, що ворог змінив тактику – і знищуватиме цивільну, інфраструктуру перед своїм наступом на цьому напрямі. Нам просто треба бути готовими до всього, допомагати та вірити ЗСУ, робити все для перемоги!", – резюмує експерт.

Поки що Росія не потребує залучення збройних сил Білорусі на українському напрямку

Керівник Фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко вважає, що Росія не має потреби відкривати північний (білоруський) фронт проти України.

"Українська розвідка та впливові західні інститути, які стежать за розвитком ситуації, неодноразово вказували на те, що в Білорусі відсутні ознаки формування ударних груп, здатних завдати удару по Україні", – пояснює експерт.

Білорусь, акцентує він, використовується Росією скоріше як плацдарм для ракетних ударів по Україні та як полігон для навчання мобілізованих військовослужбовців.

"Але ось що важливо: Білорусь і Росія впевнені, що держави НАТО (насамперед ті, що залежать від Великобританії — Польща, Литва, Латвія) готують провокацію на Білоруській АЕС (за 40 км від Вільнюса) з метою ввести війська на територію Білорусі, – зазначає Костянтин Бондаренко. – Лукашенко готують до того, що війна Росії із НАТО може розгорнутися на території Білорусі".

У цьому випадку, наголошує експерт, питання участі білорусів у війні проти України стане риторичним – війна справді перейде у світовий розряд.

"Про це і говорять останнім часом високопосадовці РФ та Білорусі, – наголошує Костянтин Бондаренко. – Та й основна російська техніка зосереджується у Гродненській та Вітебській областях, далеко від українського кордону. Швидше біля кордону НАТО. Поки що Росія не потребує залучення збройних сил Білорусі на українському напрямі – згідно з офіційною версією, Росія не воює з Україною, а проводить "спеціальну військову операцію", яка не вимагає залучення сил сусідніх держав і членів ОДКБ".

Багато що найближчим часом залежатиме від ситуації на Донбасі та від успіху/не успіху українських військ на інших напрямках, вважає експерт. Поки що ж, констатує він, рано говорити про те, що Росія перебуває в такій складній ситуації, що доводиться вдаватися до послуг білорусів, щоби виправити стан справ.

Читайте також на порталі "Коментарі" – наскільки атак у росіян ще вистачить ракет: у РНБО озвучили прогноз.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини